Radio Opole » Wiadomości z regionu
2025-01-18, 16:29 Autor: Witold Wośtak

Samorządowcy chwalą powrót do decydowania o stawkach za wodę i ścieki na poziomie gmin

Woda z kranu [Zdjęcie ilustracyjne]
Woda z kranu [Zdjęcie ilustracyjne]
Zdjęcie ilustracyjne [Radio Opole]
Zdjęcie ilustracyjne [Radio Opole]
Woda z kranu - [fot: archiwum]
Woda z kranu - [fot: archiwum]
Nowe zasady zatwierdzania taryf za wodę i ścieki były jednym z tematów dzisiejszej (18.01) audycji "Sami rządzą - forum samorządowe Radia Opole".
Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło długo oczekiwany projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Od 2018 roku kluczowa była akceptacja Wód Polskich, teraz decyzje mają zapadać na poziomie rad gmin, które będą mogły wprowadzać również progresywne taryfy za wodę.

Marek Pietruszka, burmistrz Strzeleczek, zwraca uwagę, że to powrót do modelu przed Wodami Polskimi.

- Stawki obejmujące cenę jednostkową za metr sześcienny wody były przecież ustalane przez rady gminy. Później zmieniło się, kiedy Wody Polskie miały decydujący wpływ na wysokość tej stawki i dochodziło do paradoksów. Nawet w obrębie jednego powiatu było pięć różnych stawek w pięciu gminach, które potrafiły bardzo różnić się od siebie. Wody Polskie dla jednych samorządów akceptowały stawki, dla innych nie i to było dla mnie kompletnie niezrozumiałe.

Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy, chwali nowelizację i jako przykład mówi o batalii prowadzonej z Wodami Polskimi co do ustalenia nowej, wyższej stawki za wodę i ścieki.

- Podwyżka miała wynikać z realnego wzrostu kosztów produkcji wody czy odbierania ścieków. Taryfa jest ustalana na trzy lata, a przez ten czas dramatycznie wzrosły koszty prądu i strasznie wzrosło minimalne wynagrodzenie, co przełożyło się na koszty produkcji wody. Przedstawiliśmy te argumenty w Wodach Polskich, na co odpowiedziano nam „my uważamy inaczej”.

Jacek Fior, burmistrz Namysłowa, wiąże duże nadzieje ze stawkami progresywnymi, choć na razie nie są znane szczegóły tego rozwiązania.

- Inaczej potraktujemy mieszkańca, któremu trzeba zapewnić podstawowe zasoby niezbędne do życia. Jeśli natomiast ktoś ma ogród wielkości dziesięciu arów i chce go podlewać, jest jakieś narzędzie do sterowania cenami, by taka woda była droższa. Wówczas zużywamy dobrą wodę głębinową, przygotowaną do spożycia, na podlewanie trawników. To nie musi być złe, ale musi wiązać się z odpowiednią ceną za taką wodę.

Zdaniem Grzegorza Zawiślaka, burmistrza Prudnika, ustalanie stawek przez radnych może być problemem w niektórych gminach.

- Będą radni kierujący się zasadą, że naszym mieszkańcom nie można podnieść stawek, bo to będzie źle wyglądać, bo przecież oni są biedni – znajdą bardzo wiele argumentów. Ja zgadzam się z wieloma tymi argumentami, ale to jest nasze dobro wspólne. Całość musi bilansować się na tak zwane zero plus, a ten plus ma być przeznaczony na inwestycje i konserwacje. Jeżeli my nie podejdziemy do całej sprawy rozsądnie, to nie będzie mieć racji bytu.
Marek Pietruszka
Łukasz Jastrzembski
Jacek Fior
Grzegorz Zawiślak

Wiadomości z regionu

2025-01-18, godz. 18:30 Ruszyły prace przy nowym Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów w Kluczborku Rozpoczęła się modernizacja budynku przy ulicy Ligonia w Kluczborku na potrzeby Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów. » więcej 2025-01-18, godz. 17:30 "Życie toczy się dalej". Opolszczyzna traci Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd Art Cup Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd 'Lewada Art Cup' przenoszą się na co najmniej trzy lata do województwa dolnośląskiego. Zawody zostaną rozegrane 30 i 31 sierpnia… » więcej 2025-01-18, godz. 14:05 Lodowisko pod chmurką jednym ze sposobów na weekendową aktywność fizyczną w Opolu Dużą popularnością cieszy się dzisiaj (18.01) lodowisko pod chmurką przy hali Toyota Park w Opolu. Słoneczna pogoda i wysoka jak na styczeń temperatura… » więcej 2025-01-18, godz. 14:00 Prudnik: 80. rocznica Marszu Śmierci więźniów niemieckich obozów Ofiary niemieckich obozów zagłady uczczą mieszkańcy gminy Prudnik. W czasie II wojny światowej w Prudniku funkcjonował podobóz pracy Neustadt, który podlegał… » więcej 2025-01-18, godz. 13:30 Coraz więcej ataków na ratowników medycznych. Wyzwiska są na porządku dziennym - Nie ma naszej zgody na agresję wobec nas - mówią ratownicy medyczni. W ostatnim czasie niemal codziennie spotykają się z wyzwiskami, przepychankami, a nawet… » więcej 2025-01-18, godz. 11:40 Prace serwisowe. Będą problemy z zakupem biletów MZK Opole Przez kilka godzin mogą dziś (18.01) wystąpić problemy z internetowym zakupem biletów autobusowych MZK Opole. » więcej 2025-01-18, godz. 10:20 Olesno ma powody do radości. Darek Rodewald na podium Rajdu Dakar 2025 Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej ciężarówek zajął Darek Rodewald podczas zakończonego właśnie Rajdu Dakar 2025. » więcej 2025-01-18, godz. 10:15 Po liście do Elona Muska. Jest inwestor zainteresowany zamkiem w Głogówku Są pierwsze efekty wysłania przez samorząd Głogówka listu do Elona Muska i zachęcenia go do kupna tamtejszego zamku, w którym mógłby stworzyć centrum… » więcej 2025-01-18, godz. 10:00 Dach internatu głubczyckiego ''Rolniczaka'' po remoncie Zakończyła się wymiana pokrycia dachowego na budynku internatu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach. Prace remontowe były prowadzone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »