Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPE…
2018-04-07, 21:53 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

Zdjęcie ze spektaklu „Słowo o Jakóbie Szeli” [fot. źródło: materiały ze strony Teatru im. Jana Kochanowskiego, http://teatropole.pl/slowo-o-jakobie-szeli/]
Zdjęcie ze spektaklu „Słowo o Jakóbie Szeli” [fot. źródło: materiały ze strony Teatru im. Jana Kochanowskiego, http://teatropole.pl/slowo-o-jakobie-szeli/]
Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze Śląskim w Katowicach, taką drogę gdzieś zagubiło. Nie było to trudne, bo pola szerokie wokół, historia odległa, język stylizowany na ludową przyśpiewkę, droga gruntowa po deszczach, z wertepami i na dodatek niknie gdzieś w gąszczu słów i znaczeń.
Miała być opowieść, która zrodziła się z gniewu i upokorzenia, a zabrakło mi w tej realizacji zarówno tego pierwszego, jak i drugiego pierwiastka. Rzecz dzieje się w Galicji, mamy rok 1846. Na scenie drewniane rusztowanie, zbite na wzór dachu stodoły stojącej gdzieś w Smarzowie, koło Tarnowa. Na ubitej ziemi migawka, po migawce Jakób Szela się żeni. Jakób Szela odkrywa niewierność kobiety. Jakób Szela zabija. Jakób Szela jedzie z posłaniem. Jakób Szela wyśmiany. Jakób Szela wraca z niczym. Jakób Szela. Jakób Szela... Migawki przechodzą w migawki, a widzowi brakuje punktu zaczepienia, szansy powędrowania z aktorami, bohaterami, historią. Mocna rockowa muzyka ma podgrzewać i szarpać i wskazywać drogę, która we mgle i w oparach gdzieś ciągle ginie.

Język Brunona Jasieńskiego wcale nie ułatwia dotarcia do sensu słów i akcji. Aktorzy dwoją się i troją walcząc z poematem, z przestrzenią i kolejnymi scenami. Trzeba im oddać sprawiedliwość, że starają się przebić ścianę między spektaklem i widownią... i wtedy przedstawienie się kończy, a wielu widzów zostaje z pytaniem „po co?”.

Bruno Jasieński napisał poemat, by pokolorować Jakuba Szelę, odczernić, odbielić i uszarzyć. Spojrzeć na niego jak na człowieka, a nie jak na mit, legendę czy potwora. Michał Kmiecik, sięgając po ten tekst współcześnie, (mogę się tylko domyślać) – chciał pewnie pokazać tkwiący w nim potencjał bomby zegarowej. Dlaczego jednak wychodząc ze spektaklu mam wrażenie, że nikt jej nie podłączył?

Teatr Śląski w Katowicach
Bruno Jasieński
„Słowo o Jakóbie Szeli”
reżyseria: Michał Kmiecik

Zobacz także

2020-12-24, godz. 01:09 Izabela Jasińska o zwyczajach Bożonarodzeniowych dawniej i dziś Z Izabelą Jasińską, etnografką z Muzeum Śląska Opolskiego rozmawiamy o zwyczajach Bożonarodzeniowych dawniej i dziś- o znaczeniu świątecznego drzewka… » więcej 2020-12-23, godz. 21:00 Iwona wylęgała o znaczeniu kolęd Rozmawiamy z etnomuzykolożką, opolską animatorką kultury- Iwoną Wylegałą, o śpiewie kolęd, o ich znaczeniu, o sensach opowiadania świata, które niosły… » więcej 2020-12-23, godz. 12:06 Agnieszka Kimla o Bożym Narodzeniu w Meksyku Tuż przed Bożym Narodzeniem połączyliśmy się na naszej antenie z opolanką mieszkającą w Meksyku - Agnieszką Kimlą. Nasza rozmówczyni opowiedziała… » więcej 2020-12-22, godz. 21:07 Podróż jak oddech. Rozmowa z Moniką Doroszkiewicz Mówi o sobie, że mieszka "jedną nogą" w Amsterdamie... tylko jedną, bo długo w miejscu nie usiedzi. Jest przewodniczką turystyczną po stolicy Holandii… » więcej 2020-12-16, godz. 21:04 Rozmowa o projekcie "Twórczo z Teatrem" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu- z Michaliną Butkiewicz i Cecylią… W tym roku trwa już 4 edycja projektu "Twórczo z Teatrem" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. » więcej 2020-12-16, godz. 21:00 Michał Kosel, opolanin, wydał kolejną książkę: "Gorzka prawda o przedsiębiorczości. Dlaczego dobrzy ludzie nie… Jak odnaleźć pasję i na niej zarabiać? Jak radzić sobie w obecnej sytuacji, czy to dobry czas, by założyć przedsiębiorstwo? Czy myślenie o życiu zawodowym… » więcej 2020-12-13, godz. 21:00 Zbigniew Rokita o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Z reporterem Zbigniewem Rokitą rozmawiamy o książce „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Wędrujemy w czasie, wokół historii, mitologii- wydobywając… » więcej 2020-12-22, godz. 11:11 Wypatrując światła. Rozmowa z Natalią Szczerbą Tym razem w "Rewirach Kultury" odwiedziliśmy Natalię Szczerbą, która mieszka na północny Norwegii. Nasza rozmówczyni przemierza ją z aparatem fotograficznym… » więcej 2020-12-16, godz. 13:52 Rajskie plaże i czarownicy. Podróż na Bali z Adamem Nitką W audycji "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Adamem Nitką, który wraz z rodziną osiadł na Bali. Turystom stara się pokazać tę indonezyjską wyspę… » więcej 2020-12-09, godz. 21:00 Maria Ołdak- opolska artystka- o "Muzycynie", a także o nowych publikacjach i działalności Towarzystwa Muzycznego w… Marią Ołdak, znana skrzypaczka, opolska artystka łączy muzykę z medycyną, literaturą, edukacją i działalnością społeczną, jest także prezeską Towarzystwa… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »