Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-04, 22:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

43. OKT: Jakub Szela - buntownik szukający sprawiedliwości [FILM, ZDJĘCIA]

Michał Kmiecik o spektaklu "Słowo o Jakóbie Szeli"
"Słowo o Jakóbie Szeli" [pisownia oryginalna] Brunona Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika to trzeci spektakl konkursowy Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie zrealizował Teatr Śląski w Katowicach.
Poemat futurystycznego polskiego poety wzbogacono także dramatem jego autorstwa pt. "Rzecz gromadzka". Chłop Jakub Szela nie jest tu krwawym oprawcą szlachty jak w "Weselu" Wyspiańskiego, ale buntownikiem upominającym się o społeczną sprawiedliwość.

- Polska kultura jest zorientowana dworkowo, szlachecko, co jest dosyć sporą uzurpacją, bo większość z nas ma korzenie chłopskie - mówi Kmiecik. - Kultura szlachecka była i dalej pewnie jest dominująca w Polsce, więc obrazy, które wytworzyła są silniejsze, od tych które wytworzyła kultura robotnicza, chłopska czy warstw zdefaworyzowanych - dodaje.

- "Słowo o Jakóbie Szeli" jest poematem o pogardzie, która narasta i przemocy, która się wydarza oraz o tym, do czego to prowadzi - kontynuuje Kmiecik. - W dobie odradzających się populizmów i rozmaitych lokalnych odmian faszyzmu "Słowo o Jakóbie Szeli" jest poematem, który nie tylko należy czytać, ale też robić w teatrze i wyciągać wnioski z tego, co się wydarzyło w Galicji w latach 40. XIX wieku - dodaje.

Przypomnijmy, w konkursie 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych widzowie zobaczą w sumie siedem spektakli. Są to finaliści ministerialnego konkursu "Klasyka Żywa". Zwycięzcę poznamy w niedzielę. Radio Opole jest patronem medialnym tego festiwalu.
Michał Kmiecik 1
Michał Kmiecik 2

Kultura i rozrywka

2020-08-09, godz. 11:55 Nie ma Śląskiego Lata Muzycznego, ale tradycyjny "Heuriger" w Głogówku się odbędzie! Pandemia koronawirusa spowodowała, że w tym roku na Opolszczyźnie nie odbędzie się 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny ani towarzyszący mu festiwal 'Śląskie… » więcej 2020-08-07, godz. 08:18 Pierwszy koncert grupy "Zakuka" w Studiu M im.SBB Radia Opole Tradycyjne opolskie melodie w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami wypełniły Studio M im. SBB Radia Opole. Pierwszy swój koncert na naszej scenie zagrał… » więcej 2020-08-06, godz. 18:00 Spore zainteresowanie seansami w plenerze w powiecie namysłowskim. "Zawsze mamy komplet widzów" Sporym zainteresowaniem cieszą się tegoroczne seanse kina plenerowego w powiecie namysłowskim. Oprócz stolicy powiatu, filmy można oglądać także w gminie… » więcej 2020-08-06, godz. 14:00 Ostatnie bilety na sobotni (08.08) koncert zespołu Evorevo Evorevo to wrocławska grupa, która wystąpi na tarasie amfiteatru Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Tworzą ją: Igor Pudło, członek duetu Skalpel… » więcej 2020-08-06, godz. 10:50 Prudnicka poetka Zofia Kulig spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Zofia Kulig to autorka pięciu pozycji poetyckich i zbioru opowiadań. Kilkukrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Pisze prozę, poezję, felietony… » więcej 2020-08-05, godz. 10:57 Letnia pracownia artystyczna w Prudnickim Ośrodku Kultury dobiega końca Malarstwo, grafika, ceramika i akwarela - to tylko kilka z wielu propozycji zajęć artystycznych, które proponuje w wakacje Prudnicki Ośrodek Kultury. W tych… » więcej 2020-08-04, godz. 17:00 Zakuka w Studiu M im. SBB. Koncert bez udziału publiczności. Transmisja na kanałach społecznościowych Radia Opole Kolejny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole bez udziału publiczności. W czwartkowy wieczór (06.08) na naszej scenie wystąpi Zakuka. Grupę tworzy duet wokalistka… » więcej 2020-08-04, godz. 13:00 "Don Kichot i Opolanka" w GSW. Wspomnienie artystycznego małżeństwa Marcolla 'Don Kichot i Opolanka' - to tytuł najnowszej wystawy, która pojawiła się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Stworzyli ją lokalni twórcy Aloiza Zacharska-Marcolla… » więcej 2020-08-04, godz. 11:07 Bogusław Szybkowski spotka się z czytelnikami w stolicy naszego regionu To fotograf, filatelista, numizmatyk, kolekcjoner i wydawca. Interesuje się historią dawnych fotografii, ale również najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Daria Chrzanowska tworzy projekt "Opolanie w obiektywie" Tworzy portrety mieszkańców Opola z miastem w tle. Daria Chrzanowska realizuje swój autorski projekt 'Opolanie w obiektywie'. Zdjęcia wykonuje osobom pełnoletnim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***