Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-04, 22:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

43. OKT: Jakub Szela - buntownik szukający sprawiedliwości [FILM, ZDJĘCIA]

Michał Kmiecik o spektaklu "Słowo o Jakóbie Szeli"
"Słowo o Jakóbie Szeli" [pisownia oryginalna] Brunona Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika to trzeci spektakl konkursowy Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie zrealizował Teatr Śląski w Katowicach.
Poemat futurystycznego polskiego poety wzbogacono także dramatem jego autorstwa pt. "Rzecz gromadzka". Chłop Jakub Szela nie jest tu krwawym oprawcą szlachty jak w "Weselu" Wyspiańskiego, ale buntownikiem upominającym się o społeczną sprawiedliwość.

- Polska kultura jest zorientowana dworkowo, szlachecko, co jest dosyć sporą uzurpacją, bo większość z nas ma korzenie chłopskie - mówi Kmiecik. - Kultura szlachecka była i dalej pewnie jest dominująca w Polsce, więc obrazy, które wytworzyła są silniejsze, od tych które wytworzyła kultura robotnicza, chłopska czy warstw zdefaworyzowanych - dodaje.

- "Słowo o Jakóbie Szeli" jest poematem o pogardzie, która narasta i przemocy, która się wydarza oraz o tym, do czego to prowadzi - kontynuuje Kmiecik. - W dobie odradzających się populizmów i rozmaitych lokalnych odmian faszyzmu "Słowo o Jakóbie Szeli" jest poematem, który nie tylko należy czytać, ale też robić w teatrze i wyciągać wnioski z tego, co się wydarzyło w Galicji w latach 40. XIX wieku - dodaje.

Przypomnijmy, w konkursie 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych widzowie zobaczą w sumie siedem spektakli. Są to finaliści ministerialnego konkursu "Klasyka Żywa". Zwycięzcę poznamy w niedzielę. Radio Opole jest patronem medialnym tego festiwalu.
Michał Kmiecik 1
Michał Kmiecik 2

Kultura i rozrywka

2021-05-13, godz. 17:20 Młode talenty rozkwitną w Mosznej Plener to nie jedyna odmiana na rozpoczynającym się w sobotę (15.05) 37. Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej… » więcej 2021-05-13, godz. 14:18 Filip Zawada kolejnym gościem akcji "Zaczytane Opolskie" Autor spotka się dziś (13.05) z opolanami w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Opowie m.in. o swojej najnowszej powieści, wydanej w marcu… » więcej 2021-05-12, godz. 07:59 Czas na kwitnące azalie! Przed nami muzyczne święto w Mosznej 176 wykonawców wystąpi podczas 37. Muzycznego Święta Kwitnących Azalii w Mosznej. W ciągu czterech festiwalowych dni będzie można wziąć udział w sześciu… » więcej 2021-05-11, godz. 21:25 WBP w Opolu: pierwsze w tym roku spotkanie autorskie z udziałem publiczności Gościem kolejnej odsłony akcji „Zaczytane Opolskie” był ceniony dramaturg i eseista Andrzej Stasiuk. To laureat m.in. Literackiej Nagrody Nike. Jego książki… » więcej 2021-05-11, godz. 15:30 Opolskie zaczyta się na wiosnę i jesień. Dużo spotkań autorskich przed nami! Trwa akcja 'Zaczytane Opolskie'. Biblioteki w całym regionie odwiedzają twórcy literatury prezentując swoje książkowe premiery. W tym roku inicjatywa gości… » więcej 2021-05-10, godz. 21:50 W weekend 13. Noc Muzeów w Opolu. Opolskie instytucje zapraszają "Mimo wszystko" stacjonarnie i online 'Mimo wszystko' - to hasło tegorocznej 13. Nocy Muzeów w Opolu. W ten sposób opolskie placówki kulturalne sygnalizują, że choć w reżimie sanitarnym, to… » więcej 2021-05-10, godz. 20:59 Wiele sensacyjnych doniesień o Lewie Nieludzkim. Tomasz Różycki gościem MBP w Opolu Tomasz Różycki był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Poeta, eseista, pisarz i tłumacz opowiedział o swojej najnowszej książce 'Ijasz'. » więcej 2021-05-10, godz. 13:00 "Ijasz" w bibliotece. Tomasz Różycki opowie o nowej książce Tomasz Różycki będzie dziś (10.05) gościem spotkania online Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Opowie o najnowszej książce 'Ijasz', która łączy… » więcej 2021-05-10, godz. 10:32 Ostatni moment na zgłaszanie udziału w konkursie wiedzy o nyskich fortyfikacjach. Zainteresowani muszą odpowiedzieć… Ostatni dzwonek dla chcących sprawdzić swoją wiedzę na temat nyskich fortyfikacji. Jeszcze tylko do dziś (10.05) można zgłaszać chęć udziału w konkursie… » więcej 2021-05-08, godz. 17:00 Nie ma szans na tegoroczne Dni Kluczborka. Lipcowe Dni Olesna pod znakiem zapytania, ale jest jeszcze szansa Nie będzie tegorocznych Dni Kluczborka. W Oleśnie władze czekają na rozwój sytuacji epidemiologicznej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »