Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-07, 12:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

43. OKT: ostracyzm, wykluczenie i przemoc wobec kobiet w "Chłopach" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego

Paweł Łysak o spektaklu konkursowym 43. OKT pt.: "Chłopi" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego
"Chłopi" Władysława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego to kolejny spektakl 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie. Łączy w sobie tematy dotyczące ekologii, przemocy wobec kobiet i relacji jednostki wobec społeczeństwa.
- Krzysztof Garbaczewski zafundował nam pewien rodzaj podróży - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. - Aktorstwo jest tu w stylu pewnego rodzaju grupy rekonstrukcyjnej, są to ludzie, którzy próbują odnaleźć ważne rzeczy i tematy. Reżysera i aktorów interesują zagadnienia związane z ekologią, przyrodą, etosem pracy - dodaje.

- Krzysztof Garbaczewski, z którym pracowałam już wielokrotnie, zawsze idzie tropem pracy zespołowej - mówi aktorka Ewa Skibińska.- Nawet myślę, że nie zależy mu na tym, abyśmy budowali role, ale żebyśmy przekazywali pewne myśli. Wtedy one będą przekazane prawidłowo, ciekawie, interesująco dla widza, kiedy będą ukazane wspólnie, nie będą popisem, jakąś woltyżerką, próbą przekazania swojej indywidualności w danej roli, tylko staną się wspólnym budowaniem obrazu.

Werdykt 43. OKT poznamy jutro (08.04). W konkursie bierze udział siedem spektakli. Radio Opole jest patronem medialnym.
Paweł Łyska i Ewa Skibińska

Kultura i rozrywka

2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej 2020-02-20, godz. 14:00 Przejść blisko 700 km w niespełna miesiąc? Rafał Sierecki opowie o swojej wyprawie Przeszedł ponad 700 km szlakiem św. Olafa. W piątkowy wieczór spotka się z opolanami, by odpowiedzieć o swoich przygodach. Rafał Sierecki, bo o nim mowa, w zeszłym… » więcej 2020-02-20, godz. 10:37 Filharmonia Opolska zabierze słuchaczy w zimową podróż Zimowa podróż - taki tytuł ma piątkowy, kameralny koncert w Filharmonii Opolskiej. W programie cykl pieśni napisany przez Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera… » więcej 2020-02-19, godz. 18:30 "Alicja w Krainie Czarów" w opolskich lalkach. Tu zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją O tym, co nam się śni, a co jawi, tym co przedstawia prawdę, a co złudzenie - odpowiedzi na te pytania znajdziemy w premierowym spektaklu Opolskiego Teatru Lalki… » więcej 2020-02-19, godz. 14:00 Muzyka rośnie w lesie tylko do czwartku. Eko Studio zaprasza na wystawę Jeszcze do czwartku (20.02) można oglądać 13. Zimowy Las Sztuki w Teatrze Eko Studio w Opolu. W tym roku hasłem przewodnim interdyscyplinarnej wystawy była 'Muzyka'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »