Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły » „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA…
2018-04-07, 21:43 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych zmianach, szkolna lektura jest w stanie zainteresować tych, którzy na dźwięk „lektura” dostają dreszczy.
„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego to książka, na której wychowały się pokolenia, a teraz w swojej nowej teatralnej odsłonie miała zyskać nowoczesny sznyt. Mamy więc współczesną szkołę i współczesnych uczniów w miejsce tych, którzy w latach 60. minionego wieku zaludniali książkę. W dobie parytetów dwójka bohaterów zmieniła płeć. W miejsce Słabego pojawia się Słaba, a on Ciamciara staje się oną Ciamcią. Do tego dorzućmy jeszcze dzisiejszą modę okraszoną odrobiną absurdu i lądujemy w znanej intrydze, którą zawiązują nasi bohaterowie. Ta intryga to sposób na gogów (pedagogów), a konkretnie na jednego goga (pedagoga), bo na więcej nie ma funduszy, a spokój w szkole i dobre oceny choćby z jednego przedmiotu to rzecz bezcenna.

Muszę przyznać, że akcja jest wartko poprowadzona, wciąga, momentami bawi i nie daje czasu na rozglądanie się po sali i spoglądanie na zegarek. Aktorzy zgrabnie obniżyli swój wiek i wczuli się w nastoletnich bohaterów. Wiele przepisanych i uwspółcześnianych dialogów nie daje odczuć, że oryginał powstał ponad 50 lat temu. Trochę drażni wątek pachnący amerykańskimi filmami o cudownym nauczycielu, który swoją charyzmą i historią, wyciąga z bagna obojętności i niewiedzy grupkę zatwardziałych szkolnych łobuziaków. Trochę zdumiewają górnolotne deklaracje dotyczące tolerancji, sięgania gwiazd i cudowności rodzinnego miasta w ustach nastolatków.

Tych drażniących elementów jest jednak zdecydowanie mniej, niż tych, w których widz ogląda, podąża za bohaterami, kibicuje im, dobrze się bawi i z tego co widziałem, nawet łezkę potrafi uronić ze wzruszenia.

Spektakl „Sposób na Alcybiadesa” w reżyserii Piotra Ratajczaka, to także znakomita propozycja na łączenie pokoleń na jednej widowni. Mało jest obecnie w teatrach przedstawień, skierowanych do dzieci w wieku gimnazjalnym. Cieszy, że w lubelskim teatrze „zapuszczono węża morskiego”, „dryfując” w kierunku widza, a „Wielki Asocjacyjny Bluff”, można uznać za udany.


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Edmund Niziurski
„Sposób na Alcybiadesa”
reżyseria: Piotr Ratajczak

Zobacz także

2020-07-30, godz. 21:00 O tańcu intuicyjnym jako medium wyrażania doznań estetycznych i emocji- opowiada Barbara Przerwa Barbara Przerwa, kustosz a także edukatorka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu opowiada o tańcu intuicyjnym jako medium wyrażania doznań estetycznych i emocji… » więcej 2020-07-28, godz. 20:56 Agnieszka Dela-Kropiowska o "Nierezydencji artystycznej Weltschmerz" Media społecznościowe tym razem będą przestrzenią (nie)rezydencji artystycznej, którą organizuje Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Tytułowy "Weltschmerz"… » więcej 2020-07-15, godz. 14:40 "Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Everest". Rozmowa z Miłką Raulin Miłka Raulin - zdobywczyni Korony Ziemi, autorka książek i twórczyni festiwalu Siła Marzeń - była gościem programu "Rewiry kultury". Rozmawialiśmy o książce… » więcej 2020-07-10, godz. 22:53 Natalia Krawczyk i Gaja Karolczak o "Wodowaniu" z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu Woda, medytacja i sztuka - czy te elementy można ze sobą połączyć? O to w "Rewirach kultury" zapytaliśmy Natalię Krawczyk z Galeria Sztuki Współczesnej… » więcej 2020-07-08, godz. 13:38 O turystyce, ekonomii i kulturze. Rozmowa z prof. WSB - Danielem Puciato Na antenie Radia Opole rozmawialiśmy z ekspertem i prof. Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Danielem Puciato. Sprawdziliśmy, jakie formy wypoczynku są popularne… » więcej 2020-07-02, godz. 12:47 Od malarstwa do fotografii. Joanna Prehus z pracowni wyszła w świat W audycji "Rewiry kultury" rozmawialiśmy z opolską artystką i absolwentką Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu - Joanną Preuhs, która przez wiele lat pochłonięta… » więcej 2020-07-01, godz. 20:00 Co właściwie wiemy o zmianach klimatu?- odpowiada prof. Ewa Bińczyk Rozmowa z prof. Ewą Bińczyk, filozofką, wykładowczynią Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, autorką książki "Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu"… » więcej 2020-06-26, godz. 21:05 Iwona Chmielewska o swoich ilustracjach w książce "Mama zawsze wraca" Z Iwoną Chmielewską, autorką ilustracji w książce "Mama zawsze wraca" rozmawia Katarzyna Zawadzka. » więcej 2020-05-27, godz. 12:21 Czy rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Rozmowa z Adamem Robińskim Połączyliśmy się z dziennikarzem Adamem Robińskim. Był finalistą Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego pierwsza książka… » więcej 2020-05-13, godz. 15:52 Podróż z dala od tezy. Piotr Marecki o "Polsce przydrożnej" Gościem programu "Rewiry kultury" był Piotr Marecki - prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pewnego dnia wyruszył w drogę nie zabierając ze sobą GPS-u… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »