Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły » „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZ ...
2018-04-07, 21:43 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych zmianach, szkolna lektura jest w stanie zainteresować tych, którzy na dźwięk „lektura” dostają dreszczy.
„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego to książka, na której wychowały się pokolenia, a teraz w swojej nowej teatralnej odsłonie miała zyskać nowoczesny sznyt. Mamy więc współczesną szkołę i współczesnych uczniów w miejsce tych, którzy w latach 60. minionego wieku zaludniali książkę. W dobie parytetów dwójka bohaterów zmieniła płeć. W miejsce Słabego pojawia się Słaba, a on Ciamciara staje się oną Ciamcią. Do tego dorzućmy jeszcze dzisiejszą modę okraszoną odrobiną absurdu i lądujemy w znanej intrydze, którą zawiązują nasi bohaterowie. Ta intryga to sposób na gogów (pedagogów), a konkretnie na jednego goga (pedagoga), bo na więcej nie ma funduszy, a spokój w szkole i dobre oceny choćby z jednego przedmiotu to rzecz bezcenna.

Muszę przyznać, że akcja jest wartko poprowadzona, wciąga, momentami bawi i nie daje czasu na rozglądanie się po sali i spoglądanie na zegarek. Aktorzy zgrabnie obniżyli swój wiek i wczuli się w nastoletnich bohaterów. Wiele przepisanych i uwspółcześnianych dialogów nie daje odczuć, że oryginał powstał ponad 50 lat temu. Trochę drażni wątek pachnący amerykańskimi filmami o cudownym nauczycielu, który swoją charyzmą i historią, wyciąga z bagna obojętności i niewiedzy grupkę zatwardziałych szkolnych łobuziaków. Trochę zdumiewają górnolotne deklaracje dotyczące tolerancji, sięgania gwiazd i cudowności rodzinnego miasta w ustach nastolatków.

Tych drażniących elementów jest jednak zdecydowanie mniej, niż tych, w których widz ogląda, podąża za bohaterami, kibicuje im, dobrze się bawi i z tego co widziałem, nawet łezkę potrafi uronić ze wzruszenia.

Spektakl „Sposób na Alcybiadesa” w reżyserii Piotra Ratajczaka, to także znakomita propozycja na łączenie pokoleń na jednej widowni. Mało jest obecnie w teatrach przedstawień, skierowanych do dzieci w wieku gimnazjalnym. Cieszy, że w lubelskim teatrze „zapuszczono węża morskiego”, „dryfując” w kierunku widza, a „Wielki Asocjacyjny Bluff”, można uznać za udany.


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Edmund Niziurski
„Sposób na Alcybiadesa”
reżyseria: Piotr Ratajczak

Zobacz także

2018-05-29, godz. 23:00 SBB patronem Studia M Radia Opole! Studiu M nadano imię SBB. Po uroczystości lider legendarnej rockowej grupy Józef Skrzek wspominał sesje nagraniowe w opolskiej rozgłośni. Jak podkreślał reali ... » więcej 2018-04-07, godz. 22:23 Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dla ... » więcej 2018-04-07, godz. 22:10 Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące de ... » więcej 2018-04-07, godz. 21:53 „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „S ... » więcej 2018-03-09, godz. 11:27 Teatralna uczta na antenie Radia Opole. "Wesele - ja to czuję, ja to słyszę...” - posłuchaj! Prawdziwy majstersztyk produkcji, aktorstwa i radiowej finezji. Adaptacja sztuki Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” w 10 radiowych odsłonach została zaprezento ... » więcej 2018-03-05, godz. 00:00 Kazimiera Iłłakowiczówna w opowieści Joanny Kuciel-Frydryszak Kazimiera Iłłakowiczówna to wyjątkowa postać polskiej kultury. Poetka, prozaik, dramaturg i tłumaczka, która była żywym świadkiem najważniejszych wydarzeń his ... » więcej 2018-02-26, godz. 19:25 Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści biografisty Mariusza Urbanka Władysław Broniewski to postać wieloznaczna i barwna. Życie poety, tłumacza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej opisał Mariusz Urbanek. Justyna Dziedzi ... » więcej 2018-02-22, godz. 10:00 Julian Kornhauser - przedstawiciel poetyckiej Nowej Fali Bohaterem Rewirów Kultury był poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz literatury serbo-chorwackiej, profesor Julian Kornhauser. Na temat twórczości Juli ... » więcej 2018-03-22, godz. 00:00 Dorota Kędzierzawska o swoich mistrzach, bohaterach, wspomnieniach Dorota Kędzierzwska to reżyserka i scenarzystka, której filmy tj. „Pora umierać”, „Wrony” , „Jutro będzie lepiej” były szeroko dyskutowane. Justyna Dziedz ... » więcej 2018-02-06, godz. 21:00 Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz - małżeństwo z twórczym rodowodem Książka "Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki" to opowieść o najbardziej twórczym małżeństwie w Polsce. Witold Bereś i Krzysztof Burnetko opowiadają historię ż ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »