Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Posłuchaj audycji

Posłuchaj audycji

2024-05-22, 14:15

Agnieszka Kania o swojej książce „Motyl i cement. Artystyczne niespodzianki na opolskich ulicach”

Agnieszka Kania [fot. Marcin Skomudek]
Agnieszka Kania [fot. Marcin Skomudek]
„Motyl i cement. Artystyczne niespodzianki na opolskich ulicach” - to tytuł książki, która odkrywa niezwykłe miejsca w Opolu, a te znane - ukazuje z zupełnie innej perspektywy. Wydanie książki zaplanowane jest na jesień tego roku, ale już w najbliższy czwartek (23.05) odbędzie się spotkanie z jej autorką Agnieszką Kanią oraz autorką zdjęć - Patrycją Kucik. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w sali VIP Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Agnieszka Kania opowiedziała w audycji Mariusza Majerana, co ją zainspirowało do napisania książki.
2024-05-17, 12:22

"Czuję się rzemieślnikiem". Wojciech Chmielarz o pisaniu kryminałów

Wojciech Chmielarz w rozmowie z Katarzyną Zawadzką podczas potkania w bilbliotece w Żłobiźnie [fot. Joanna Janocha]
Wojciech Chmielarz w rozmowie z Katarzyną Zawadzką podczas potkania w bilbliotece w Żłobiźnie [fot. Joanna Janocha]
Wojciech Chmielarz w badaniach przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową znalazł się w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych w Polsce autorów literatury kryminalnej i sensacyjnej. Zadebiutował w 2012 roku powieścią "Podpalacz", która rozpoczęła cykl książek o komisarzu Jakubie Mortce. Jest także autorem serii powieści o prywatnym detektywie, którego cechuje wątpliwa etyka zawodowa - Dawidzie Wolskim. Niedawno zaś ukazała się trzecia część cyklu o Bezimiennym bohaterze - pt. "Zwykła przyzwoitość". Ma też na swoim koncie dobrze przyjęty thriller "Żmijowisko", na podstawie którego powstał także serial. A to tylko część tego, co znajduje się w dorobku autora, z którym rozmawiała Katarzyna Zawadzka.
2024-05-17, 03:17

Agata Gałach i Karolina Sienkiewicz o nowej płycie Jaśminu

Jaśmin [fot. materiały promocyjne zespołu]
Jaśmin [fot. materiały promocyjne zespołu]
Jaśmin nie próżnuje. Choć pod koniec zeszłego roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, grupa podzieliła się w maju ze światem kolejnym wydawnictwem. Agata Gałach i Karolina Sienkiewicz opowiedziały powstawaniu koncertowego albumu "Gdy spotykam wiatr". Porozmawialiśmy o intepretowaniu twórczości Marka Sochackiego, inspiracji Jackiem Whitem i występach w Teatrze Wielkim.
2024-05-17, 02:25

Mateusz Pałka o płycie "Melodies. The Magic Mountain"

Mateusz Pałka [fot. Anna Maria Olak]
Mateusz Pałka [fot. Anna Maria Olak]
„Melodies. The Magic Mountain” to album, który nie zawiedzie fanów Mateusz Pałka Trio. Płyta urzeka kunsztownymi melodiami i melancholijnymi kompozycjami. Dowodzący grupą pianista zdradził kulisy powstawania wydawnictwa. Porozmawialiśmy o współpracy z Leszkiem Kamińskim, nieustannym poszukiwaniu nowych rozwiązań i wpływie akustyki studia na repertuar.
2024-05-14, 14:21

"Ten temat chodził za mną kilka lat" - Beata Dźon Ozimek o książce o ornitologu-esesmanie z Auschwitz

Beata Dżon-Ozimek i Mariusz Majeran [fot. Agnieszka Lubczańska]
Beata Dżon-Ozimek i Mariusz Majeran [fot. Agnieszka Lubczańska]
Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski wspólnie napisali książkę "Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz". Opolska dziennikarka podkreśla, że ten temat chodził za nią kilka lat. Zbieranie materiału dokumentującego historię niemieckiego ornitologa trwało kilka lat w Polsce, Niemczech i Austrii. Autorzy prezentowali swoją książkę w kilku miastach Polski, także w Opolu. Teraz zaprezentują ją w Wiedniu i Ravensbrück. Wydawcą książki jest Wydawnictwo Czarne.
2024-05-09, 20:30

Magdalena MEG Krzemień o singlu "Nadchodzę" i koncercie "Wolność jest w nas"

Magdalena MEG Krzemień o singlu "Nadchodzę" i koncercie "Wolność jest w nas"
Zaczniemy przygotowania do piątkowego koncertu "Wolność jest w nas". Odwiedzi nas Magdalena MEG Krzemień, czyli jedna ze stypendystek Marszałka Województwa Opolskiego. Artystka zapowie swój występ w Amfiteatrze Tysiąclecia. Porozmawiamy też o jej nowym singlu "Nadchodzę".

Rozmowę prowadził Tomasz Wojtyłko.
2024-05-08, 20:00

Judyta Gralka o 8. Festiwalu Książki w Opolu

Judyta Gralka o 8. Festiwalu Książki w Opolu
Zbliża się 8. Festiwal Książki w Opolu. W dniach od 7. do 9. czerwca plac Wolności zamieni się w miasteczko festiwalowe. Jak co roku zaplanowano liczne spotkania autorskie, warsztaty i koncerty. W tym roku stolicę regionu odwiedzi też rekordowa liczba wystawców. O szczegółach mówiła na naszej antenie Judyta Gralka z Fundacji "Fabryka Inspiracji" w rozmowie z Katarzyną Zawadzką.
2024-05-07, 01:17

Kuba Dudek o płycie "Eternal Flow"

Kuba Dudek [fot. materiały promocyjne artysty]
Kuba Dudek [fot. materiały promocyjne artysty]
Kuba Dudek to doświadczony i świetnie wykształcony gitarzysta i muzyczny pedagog. Mimo że artysta na przestrzeni lat współpracował z dziesiątkami wykonawców, dopiero w tym roku podzielił się ze światem swoim solowym debiutanckim albumem. Muzyk zdradził kulisy powstawania "Eternal Flow". Porozmawialiśmy o filmowych inspiracjach, nieepatowaniu wirtuozerią i współpracy z gośćmi zaproszonymi na plytę.
2024-05-04, 00:51

Robert Cichy o nadchodzącej płycie "Spacer po Warszawie" i koncertach w ramach Męskiego Grania

Robert Cichy [fot. Wanda Kownacka]
Robert Cichy [fot. Wanda Kownacka]
„Miodowa” z gościnnym udziałem Baranovskiego to najnowszy singiel zwiastujący płytę „Spacer po Warszawie” Roberta Cichego. Pochodzący z Opola songwriter przygotował we współpracy z Narodowym Centrum Kultury wydawnictwo o mniej znanych zakątkach stolicy. Artysta opowiedział o wyjątkowych gościach, których zaprosił do udziału w przedsięwzięciu, roli gitary na nowym albumie i zbliżających się koncertach na scenie głównej Męskiego Grania.
1234567

Zobacz także

2024-05-22, godz. 14:15 Agnieszka Kania o swojej książce „Motyl i cement. Artystyczne niespodzianki na opolskich ulicach” „Motyl i cement. Artystyczne niespodzianki na opolskich ulicach” - to tytuł książki, która odkrywa niezwykłe miejsca w Opolu, a te znane - ukazuje z zupełnie… » więcej 2024-05-17, godz. 12:22 "Czuję się rzemieślnikiem". Wojciech Chmielarz o pisaniu kryminałów Wojciech Chmielarz w badaniach przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową znalazł się w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych w Polsce autorów literatury… » więcej 2024-05-17, godz. 03:17 Agata Gałach i Karolina Sienkiewicz o nowej płycie Jaśminu Jaśmin nie próżnuje. Choć pod koniec zeszłego roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, grupa podzieliła się w maju ze światem kolejnym wydawnictwem… » więcej 2024-05-17, godz. 02:25 Mateusz Pałka o płycie "Melodies. The Magic Mountain" „Melodies. The Magic Mountain” to album, który nie zawiedzie fanów Mateusz Pałka Trio. Płyta urzeka kunsztownymi melodiami i melancholijnymi kompozycjami… » więcej 2024-05-14, godz. 14:21 "Ten temat chodził za mną kilka lat" - Beata Dźon Ozimek o książce o ornitologu-esesmanie z Auschwitz Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski wspólnie napisali książkę "Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz"… » więcej 2024-05-09, godz. 20:30 Magdalena MEG Krzemień o singlu "Nadchodzę" i koncercie "Wolność jest w nas" Zaczniemy przygotowania do piątkowego koncertu "Wolność jest w nas". Odwiedzi nas Magdalena MEG Krzemień, czyli jedna ze stypendystek Marszałka Województwa… » więcej 2024-05-08, godz. 20:00 Judyta Gralka o 8. Festiwalu Książki w Opolu Zbliża się 8. Festiwal Książki w Opolu. W dniach od 7. do 9. czerwca plac Wolności zamieni się w miasteczko festiwalowe. Jak co roku zaplanowano liczne spotkania… » więcej 2024-05-07, godz. 01:17 Kuba Dudek o płycie "Eternal Flow" Kuba Dudek to doświadczony i świetnie wykształcony gitarzysta i muzyczny pedagog. Mimo że artysta na przestrzeni lat współpracował z dziesiątkami wykonawców… » więcej 2024-05-07, godz. 01:09 Asan i Dziadek o 40. urodzinach Piersi i singlu "Piątek, piątunio, piąteczek" Piersi świętują w tym roku 40. urodziny! Asan i Dziadek zapowiedzieli jubileuszowe koncerty. Porozmawialiśmy również o nowym singlu "Piątek, piątunio… » więcej 2024-05-04, godz. 00:51 Robert Cichy o nadchodzącej płycie "Spacer po Warszawie" i koncertach w ramach Męskiego Grania „Miodowa” z gościnnym udziałem Baranovskiego to najnowszy singiel zwiastujący płytę „Spacer po Warszawie” Roberta Cichego. Pochodzący z Opola songwriter… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »