Radio Opole » Gospodarka
2020-07-29, 13:05 Autor: Piotr Wójtowicz

Radni województwa przyjęli Program Ochrony Powietrza. Na poprawę potrzebny jest co najmniej miliard złotych

Ogrzewamy się [fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego]
Ogrzewamy się [fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego]
Manfred Grabelus [fot. Łukasz Fura]
Manfred Grabelus [fot. Łukasz Fura]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
Sesja sejmiku w czasie pandemii koronawirusa [mat. UMWO]
Sesja sejmiku w czasie pandemii koronawirusa [mat. UMWO]
Miliard 100 milionów złotych - tyle miałaby kosztować wymiana wszystkich "kopciuchów" w województwie opolskim. Takie informacje zawarto w Programie Ochrony Powietrza, który przyjęli radni województwa opolskiego. Dokument wskazuje, jak skutecznie walczyć ze smogiem do 2026 roku. Można w nim przeczytać, że nadal należy inwestować w rozwój sieci ciepłowniczej, gazowej czy pompy ciepła. Przyjęcie wskazówek nie oznacza dodatkowej pomocy.
Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska UMWO i wicemarszałek Antoni Konopka przyznają, że program jest jedynie drogowskazem na trasie do poprawienia jakości powietrza.

- Mamy dwie metody: zakaz używania pieców albo zachęty w postaci dotacji. Dofinansowania mają nadal pochodzić ze strony rządu i samorządów - mówią rozmówcy.

Dokument został przyjęty, ponieważ taki obowiązek na samorządy nakłada rząd. Jeżeli program zostanie zrealizowany, to do 2026 roku na Opolszczyźnie emisja pyłów PM2,5 do powietrza spadnie około 10 procent, a pyłów PM10 o 10 procent.

Autorzy, w programie przytoczyli dane Instytutu Badań Strukturalnych. Okazuje się, że 18,5 procent mieszkańców naszego regionu mieszkających w domach jednorodzinnych dotknięta jest ubóstwem energetycznym, czyli nie stać ich na zakup ekologicznych źródeł ogrzewania. W dokumencie wskazano, że Opolskie należy do regionów, gdzie ten wskaźnik należy do najwyższych w kraju.
Manfred Grabelus, Antoni Konopka

Gospodarka

2024-06-20, godz. 20:00 Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw i samorządów były tematami kongresu w Mosznej Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Do zamku w Mosznej przyjechali naukowcy, specjaliści oraz przedsiębiorcy na Opolski Kongres ESG… » więcej 2024-06-20, godz. 15:30 Politechnika Opolska wyróżniła firmy najbardziej przyjazne cudzoziemcom 29 opolskich przedsiębiorstw zgłosiło się do trzeciej edycji konkursu 'Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom'. Dzisiaj (20.06) poznaliśmy laureatów plebiscytu… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 Centrum Integracji Cudzoziemców z nową ofertą dla bezrobotnych obywateli spoza UE Obywatele spoza Unii Europejskiej, którzy szukają pracy, mogą skorzystać z nowej oferty, jaką przygotowało Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu. W ramach… » więcej 2024-06-19, godz. 17:00 "Będzie tętnić życiem". WSSE otworzyła w Brzegu Lokalne Centrum Biznesu Brzeg ma Lokalne Centrum Biznesu. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park otworzyła halę przemysłową na terenie po byłej jednostce wojskowej… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 Jest dokumentacja i pozwolenie. Z poślizgiem ruszy budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach Budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach nie została zakończona - czytamy w „Raporcie o stanie gminy Biała za rok 2023”. W maju dokument przedłożono… » więcej 2024-06-19, godz. 11:26 Karta czy gotówka? Sprawdzamy, czym lepiej i bezpieczniej płacić na wakacjach za granicą Wakacje zaplanowane, a co z wydatkami na nich? Płatności kartą czy gotówką? Przed wyjazdem na zagraniczne wojaże przypominamy, że warto sprawdzić, jakie… » więcej 2024-06-14, godz. 17:18 Opolskie karpiem stoi? Grupa Rybacka Opolszczyzna świętuje 15-lecie Od 15 lat promują rybactwo w naszym regionie, dbają o jego rozwój i wspierają środowiska wędkarskie. Grupa Rybacka Opolszczyzna w Niemodlinie świętuje… » więcej 2024-06-14, godz. 12:00 Duża kubatura i duże wyzwanie. Finisz dużego remontu szkoły podstawowej w Oleśnie Kończy się gruntowny remont Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2 w Oleśnie. Inwestycja jest warta 16 milionów złotych. » więcej 2024-06-13, godz. 17:46 "Nie będzie zwolnień pracowników". Grupa Azoty ZAK S.A. rozpoczyna proces naprawczy Grupa Azoty ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna proces naprawczy spółki. Zarząd firmy zapowiedział restrukturyzację w związku ze sporymi stratami… » więcej 2024-06-13, godz. 16:00 Zatwierdzono projekty współpracy na pograniczu opolsko-czeskim Ponad milion euro unijnego dofinansowania pozyskają wnioskodawcy z Opolszczyzny i sąsiednich czeskich powiatów. Pieniądze wspierające współpracę przygraniczną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »