Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2021-11-18, 11:54 Autor: Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł sprawdzić czy pracownicy są zaszczepieni

Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" w "Popołudniowej Loży Radiowej" (18.11.2021)
Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Nasi goście omawiali kwestie podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, który niedawno został podpisany przez prezydenta. Drugim tematem był projekt posłów PiS, by pracodawca mógł sprawdzić czy jesteśmy zaszczepieni.
- Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku, to na pewno osoby zarabiające mniej, będą miały korzyść. Jeśli chodzi o „nieodliczalność” od podatku dochodowego składki zdrowotnej, to dla osób na jednoosobowej działalności gospodarczej, które zarabiają relatywnie dużo w odniesienie do przeciętnej krajowej, to będzie minus. Ja się boję zmiany definicji nielegalnego zatrudnienia. Nowy Ład niesie ze sobą bardzo niebezpieczne zjawisko tzn. napiętnowania umów cywilno-prawnych - mówił Grzegorz Kuliś z BCC.

- Ja powiem po obywatelsku: to nie jest nowy ład, to jest nowy bezwład podatkowy. Te dwie ulgi czyli 30 tysięczna kwota wolna od podatku i podniesienie progu podatkowego… Nim to wejdzie w życie, to zostanie zżarte przez inflację – mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ. – To głęboka ingerencja w rynek pracy. Przedsiębiorca dopiero co ratował nasz kraj w okresie pandemii. To jest niedopuszczalne bez konsultacji społecznych – dodał.

- Pytanie czy jesteśmy w tym momencie na takim etapie otoczenia całej gospodarki żeby podejmować drastyczną decyzję czyli zmianę filozofii podejścia do podatków - mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. - Rozmawiałem ze swoim księgowym, żeby przygotował mi optymalne przeorganizowanie przedsiębiorstwa, bo jestem mikroprzedsiębiorcą wiec mogę wybrać formę opodatkowania. Nie był mi w stanie tego powiedzieć i to jest największy mankament - dodał Pancześnik.

- Trudno się nie zgodzić z przedmówcami , ale żebyśmy wyciągnęli wnioski z przeszłości to bym przywołał profesora Witolda Modzelewskiego, bo pamiętamy, 25 lat temu wprowadzaliśmy ustawę o VAT - mówił dr Artur Żurakowski. - Mogę się pochwalić, bo później przez 2 lata kończyłem studia podatkowe, a potem nasi księgowi przez 20 lat wysłuchiwali płatnych interpretacji profesora. To przykład jak można działając na chybcika i w sposób nieprzemyślany, zrobić całej gospodarce dużo krzywd. Na dziś dając 6 tygodni księgowym i doradcom podatkowym to powiem, że oni dzisiaj nie mają pojęcia jak to konstruować – dodał.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »