Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i o…
2018-04-11, 15:00 Autor: Ewa Skrabacz

Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i o podzielności uwagi, której nic nie zastąpi

Maciej Dudek o roli stylu w pracy realizatora i o podzielności uwagi, której nic nie zastąpi
W Polsce jest kilkuset realizatorów stricte emisyjnych, związanych z emisją różnego typu programów. Długie godziny w pracy spędzają za stołem realizatorskim, który dziś jest właściwie dużym komputerem. W Dniu Radia do rozmowy zaprosiliśmy jednego z naszych realizatorów, Macieja Dudka, który odsłonił przed nami specyfikę pracy za konsoletą.
- Pierwsze komputery pojawiły się w Radiu Opole około 1993 r. Tak się akurat złożyło, że ja wprowadzałem te komputery w rozgłośni. Pierwsi, ze śp. Markiem Jabłońskim, wdrażaliśmy ten sprzęt, wgrywaliśmy pierwsze sygnały, montowaliśmy reklamy, pierwsze dżingle do emisji na antenie – wspominał Dudek.

- Radio Opole było jedną z pierwszych rozgłośni w Polsce, która korzystała z dźwięków granych z komputerów – dodał realizator.

Macieja Dudka zapytaliśmy o najważniejszą cechę dobrego realizatora.

- Podzielność uwagi to cecha, od której zależy możliwość wykonywania pracy realizatora, szczególnie emisyjnego. Tutaj nie ma możliwości powtórki, cofnięcia czegoś, co już poszło na antenie. Jeśli nie ma tej fundamentalnej cechy, to koniec. Tego się nie przeskoczy w żaden sposób. Nie ma protezy na coś takiego – mówił Dudek.

A co według Macieja Dudka ma zrobić realizator, gdy w trakcie pracy zdarzy się coś niespodziewanego, jakaś wpadka?

- Najważniejszy jest odbiór słuchacza, więc nawet jeśli zdarzają się jakieś potknięcia, słuchacz nie musi o tym wiedzieć. Realizator powinien zapanować nad sytuacją – stwierdził Dudek.

- Nie ma jednego uznanego wzorca realizacji programu. Każda stacja robi to po swojemu. Inaczej wygląda realizacja w Dwójce, Trójce czy w rozgłośniach komercyjnych, w których w ogóle trudno mówić o realizacji, bo wszystkim steruje komputer. Kiedy mamy do czynienia z realizatorem, to można rozpoznać jego styl. My między sobą wiemy, kto jest w pracy, bo każdy z nas ma inny styl. Poznaje się go po sposobie wejścia z dźwiękiem, po proporcjach między słowem a muzyką, czy jest więcej czy mniej oddechu. To się wyczuwa – wyjaśniał Maciej Dudek.

- W tej pracy trzeba mieć dużo pokory. Realizator jest ważny, ale to dziennikarz tworzy obraz rozgłośni, a realizator ma mu pomóc. Pełnimy rolę doradczą, mamy pomagać tworzyć dobry program, a nie być głównym elementem w programie – dodał nasz realizator.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »