Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska i Krzysztof Stecki…
2017-10-20, 15:59 Autor: Tomasz Gdula (oprac. Wanda Kownacka)

Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska i Krzysztof Stecki o zaostrzeniu prawa wobec poszukiwaczy skarbów i pamiątek minionych epok

W Loży Radiowej o zaostrzeniu prawa wobec poszukiwaczy skarbów i pamiątek minionych epok
W piątkowej (20.10) Loży Radiowej rozmawialiśmy tym razem o niekorzystnej zmianie prawa, jaka dotknęła poszukiwaczy skrytych w ziemi pamiątek historycznych. Do niedawna za prowadzenie poszukiwań z użyciem np. wykrywacza metali groziła im grzywna, gdyż było to wykroczenie. Teraz taka działalność bez stosownego zezwolenia jest już przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat więzienia.
Gośćmi audycji byli dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego oraz Krzysztof Stecki, historyk i eksplorator. W jego opinii nowa ustawa to bubel prawny, który nie definiuje nawet precyzyjnie czym jest zabytek. Gość Loży Radiowej przyznał jednak, że prawo regulujące działalność eksploratorów jest niezbędne, ponieważ część poszukiwaczy to „hieny cmentarne”, dokonujące grabieży grobów żołnierzy poległych na polskich ziemiach podczas różnych wojen. Rzecz w tym, by to prawo było precyzyjne i mądre, a obecnie obowiązująca ustawa taka nie jest.

Magdalena Przysiężna-Pizarska zwróciła natomiast uwagę, że wśród poszukiwaczy wiele jest osób mających bardzo małą lub niemal zerową wiedzę na temat tego, jak należy postępować ze znaleziskami, by przy okazji wykopywania pamiątek wojennych nie niszczyć stanowisk archeologicznych pochodzących z innych, wcześniejszych epok, co oznacza bezpowrotną stratę dla dziedzictwa kulturowego.

Dr Przysiężna-Pizarska zwróciła też uwagę na często bardzo niechętny stosunek eksploratorów do uwag zawodowych archeologów. Opowiedziała w tym kontekście mrożącą krew w żyłach historię. Otóż pewnego razu grupa amatorów poszukiwania skarbów, po tym jak opolska archeolog zwróciła im uwagę, że niszczą stanowisko archeologiczne, na którym pracuje ze studentami, podrzuciła na owo stanowisko minę, będącą pozostałością wojny.

– Musieliśmy wzywać saperów, by ją usunęli – przyznała Magdalena Przysiężna-Pizarska.

Z kolei Krzysztof Stecki zwrócił uwagę, że choć wśród eksploratorów zdarzają się hieny, to jednak ich działalność często jest bezcenna dla przywracania pamięci o dawno minionych wydarzeniach i ich bohaterach. Jako przykład podał członków Stowarzyszenie Blechhammer 1944 z Kędzierzyna-Koźla, którzy odnaleźli liczne szczątki samolotów biorących udział w „bitwie o paliwo”, jaka 73 lata temu rozegrała się nad Kędzierzynem-Koźlem i wyeksponowali je w stworzonym własnym sumptem muzeum.

Rozmowę prowadzili Tomasz Gdula i Zbigniew Górniak

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »