Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Janusz Kowalski i Urszula Gawor w specjalnym programie…
2020-04-10, 09:52 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski i Urszula Gawor w specjalnym programie upamiętniającym 10 rocznicę katastrofy smoleńskiej

Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Kowalski, poseł i wiceminister

- Pamiętam ten dzień, zadzwonił do mnie wtedy Arkadiusz Karbowiak i zapytał czy tam byłem. Ja w ogóle nie wiedziałem o co chodzi. Gdy mi powiedział, byłem w wielkim szoku – mówił w porannej rozmowie Janusz Kowalski, poseł i wiceminister, a także współautor biografii politycznej Lecha Kaczyńskiego.
- W tamtym czasie współpracowałem z Panem Prezydentem, z szefem jego kancelarii Władysławem Stasiakiem, pracowaliśmy wtedy nad monitoringiem polsko-rosyjskich negocjacji gazowych i nagle taka informacja… 10 kwietnia 2010 zmienił wszystko w historii III RP, w życiu wielu ludzi, to jest straszna tragedia, która po dziś dzień nie została wyjaśniona – mówił w poranku Kowalski.
- Miałem ten zaszczyt i traktowałem to jako najważniejszą rzecz w swoim życiu, którą zrobiłem, aby być w zespole, który w trudnych miesiącach po katastrofie musiał zmierzyć się z trudnym zadaniem przygotowania biografii Lecha Kaczyńskiego – mówił wiceminister Kowalski.

- Zajmowałem się tym przez 1,5 roku i ta biografia powstała. Dotyczy ona tego okresu warszawskiego, kiedy Lech Kaczyński w latach 2002 – 2005 prezydentem Warszawy – mówił nasz gość i dodał, że prezydent był symbolem niepodległości polskiego państwa.

- Każdy z nas bez względu czy jest to poseł, minister, nauczyciel, żołnierz, strażak, czy lekarz powinien myśleć o silnej i uczciwej Polsce – ocenił wiceminister Kowalski.
Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu

Porannym gościem była dziś także Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu, która 10 kwietnia 2010 roku była w Smoleńsku i oczekiwała na delegację prezydencką.
- Miały być bardzo uroczyste obchody. Przyjechaliśmy pociągiem i czekaliśmy na cmentarzu, była to ogromna pielgrzymka. Były tez krzesła przygotowane dla oficjalnej delegacji, która miała przylecieć samolotem. Czekaliśmy w skupieniu, niestety wszystko się opóźniało. Tego dnia była okropna mgła i dochodziły informacje, że lot jest opóźniony ze względu na warunki. A potem zaczęły dochodzić do nas okropne wieści, rozdzwoniły się telefony do dziennikarzy i do rodzin. Zaczęły napływać informacje o śmierci, najpierw że w samolocie zginęła część osób, a potem że wszyscy… Zapanowała niesamowita atmosfera smutku i rozpaczy, bo przecież tam było mnóstwo rodzin, które w samolocie miały swoich bliskich – mówiła prezes Gawor i dodała, że na miejscu odprawiono żałobną mszę, a harcerze rozpoczęli odmawianie różańca.

- Największe wrażenie robiły te puste krzesła, które były przygotowane dla delegacji – wspomina Urszula Gawor.
Prezydencka delegacja leciała do Smoleńska aby upamiętnić ofiary NKWD w Katyniu. - My legalnie o Katyniu dowiedzieliśmy się po 50 latach. Wszystkie rodziny wiedziały wcześniej, ale dopiero oficjalnie po 50 latach można było zrobić jakieś miejsce upamiętnienia w Kościołach czy gdziekolwiek. Ze wszystkim jesteśmy opóźnieni. I muszę powiedzieć, że rany się nie zabliźniają. Nie mamy cmentarzy, nie mamy grobów naszych bliskich… Doły śmierci i miejsca pochówku są na terenie byłego Związku Sowieckiego i żeby tam pojechać musi minąć następne kilka lat, żeby zapalić znicz i złożyć jakieś kwiaty – stwierdziła Urszula Gawor.

Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Opolu w związku z 80 rocznicą podjęło inicjatywę budowy pomnika katyńskiego.
– Mamy miejsce przy kościele na ul. Hallera. Uważam, że jest to zadanie bardzo ważne i związane z historią. Chcemy w ten sposób złożyć hołd Polakom pomordowanym przez NKW w 1940 roku z rozkazu Związku Radzieckiego. Zginęli nie tylko oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, ale również policjanci, urzędnicy i różni przedstawiciele inteligencji polskiej. Od dawna zbieramy pieniądze. Chce podziękować tym, którzy wspomagają te inicjatywę – mówiła Urszula Gawor.

Zobacz także

2020-04-20, godz. 08:47 Adam Krupa o funkcjonowaniu gminy w dobie pandemii Adam Krupa, burmistrz Głubczyc - Wirus na pewno wpłynie na budżet, na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze takich informacji, ale np. za miesiąc marzec podatek… » więcej 2020-04-19, godz. 08:30 Paweł Pośpiech – prezes Polskiego Związku Krótkofalowców okręg 11 w Opolu o historii i przyszłości tej pasji - Internet, rozwój komunikacji masowej wcale nie zagrażają krótkofalowcom. Wręcz przeciwnie: udostępniają dodatkowe platformy kontaktów między krótkofalowcami… » więcej 2020-04-18, godz. 08:30 Elżbieta Molak – wojewódzki konserwator zabytków w Opolu o obecnej kondycji opolskich pomników historii - Jesteśmy regionem bardzo bogatym w zabytki. Więcej od nas statystycznie w porównaniu do liczby ludności mają jedynie województwa dolnośląskie i małopolskie… » więcej 2020-04-17, godz. 09:32 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o działaniach podejmowanych przez straż w związku z koronawirusem - Niestety, tak jak na przeważającej powierzchni kraju, mamy 3 stopień zagrożenia pożarowego w lasach i to mocno niepokoi. Na tę chwilę mieliśmy około… » więcej 2020-04-16, godz. 09:11 Andrzej Kasiura o o realizowanych inwestycjach, budżetowych cięciach i wprowadzaniu ulg dla mieszkańców czy przeds… - Tegoroczny budżet był wysoki oparty na inwestycjach, ale teraz trudno powiedzieć czy wszystkie będą realizowane, na razie te główne, czyli np. przebudowa… » więcej 2020-04-15, godz. 08:37 Szymon Ogłaza o tym, że koronawirus nie utrudnił znacząco prac na drogach wojewódzkich – Koronawirus nie utrudnił nam znacząco prac. Firmy, które wykonują remonty na drogach mają drobne problemy, zwłaszcza z ludźmi do pracy, ale nie ma to… » więcej 2020-04-14, godz. 10:12 Podkom. Karol Brandys o drogowych kontrolach i wielkanocnej mobilizacji funkcjonariuszy - Przez te trzy dni świąt policjanci ukarali 143 osoby, które nie zastosowały się czy to do zakazu gromadzenia się czy też były to osoby, które złamały… » więcej 2020-04-13, godz. 08:30 O. Wojciech Ziółek, jezuita, proboszcz parafii w syberyjskim Tomsku Zamknięcie granic w dobie pandemii niejednokrotnie wymusza korektę planów. O. Wojciech Ziółek, jezuita, proboszcz parafii w syberyjskim Tomsku, tę Wielkanoc… » więcej 2020-04-12, godz. 08:20 Ks. bp Andrzej Czaja ze słowem wsparcia na ten szczególny czas Wielkiej Nocy Tegoroczna Wielkanoc jest szczególna. Istota Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pozostaje niezmienna, ale okoliczności stawiają nas w obliczu nowych wyzwań… » więcej 2020-04-11, godz. 08:40 Ojciec Roman Bielecki o zadumie, świątecznym czasie i wyjątkowej oprawie świąt W Wielką Sobotę porozmawialiśmy z o. Romanem Bieleckim, dominikaninem, redaktorem naczelnym miesięcznika „W drodze”. Dominikanie postrzegani są jako znawcy… » więcej
3536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »