Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Janusz Kowalski i Urszula Gawor w specjalnym programie…
2020-04-10, 09:52 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski i Urszula Gawor w specjalnym programie upamiętniającym 10 rocznicę katastrofy smoleńskiej

Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Kowalski, poseł i wiceminister

- Pamiętam ten dzień, zadzwonił do mnie wtedy Arkadiusz Karbowiak i zapytał czy tam byłem. Ja w ogóle nie wiedziałem o co chodzi. Gdy mi powiedział, byłem w wielkim szoku – mówił w porannej rozmowie Janusz Kowalski, poseł i wiceminister, a także współautor biografii politycznej Lecha Kaczyńskiego.
- W tamtym czasie współpracowałem z Panem Prezydentem, z szefem jego kancelarii Władysławem Stasiakiem, pracowaliśmy wtedy nad monitoringiem polsko-rosyjskich negocjacji gazowych i nagle taka informacja… 10 kwietnia 2010 zmienił wszystko w historii III RP, w życiu wielu ludzi, to jest straszna tragedia, która po dziś dzień nie została wyjaśniona – mówił w poranku Kowalski.
- Miałem ten zaszczyt i traktowałem to jako najważniejszą rzecz w swoim życiu, którą zrobiłem, aby być w zespole, który w trudnych miesiącach po katastrofie musiał zmierzyć się z trudnym zadaniem przygotowania biografii Lecha Kaczyńskiego – mówił wiceminister Kowalski.

- Zajmowałem się tym przez 1,5 roku i ta biografia powstała. Dotyczy ona tego okresu warszawskiego, kiedy Lech Kaczyński w latach 2002 – 2005 prezydentem Warszawy – mówił nasz gość i dodał, że prezydent był symbolem niepodległości polskiego państwa.

- Każdy z nas bez względu czy jest to poseł, minister, nauczyciel, żołnierz, strażak, czy lekarz powinien myśleć o silnej i uczciwej Polsce – ocenił wiceminister Kowalski.
Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu

Porannym gościem była dziś także Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Opolu, która 10 kwietnia 2010 roku była w Smoleńsku i oczekiwała na delegację prezydencką.
- Miały być bardzo uroczyste obchody. Przyjechaliśmy pociągiem i czekaliśmy na cmentarzu, była to ogromna pielgrzymka. Były tez krzesła przygotowane dla oficjalnej delegacji, która miała przylecieć samolotem. Czekaliśmy w skupieniu, niestety wszystko się opóźniało. Tego dnia była okropna mgła i dochodziły informacje, że lot jest opóźniony ze względu na warunki. A potem zaczęły dochodzić do nas okropne wieści, rozdzwoniły się telefony do dziennikarzy i do rodzin. Zaczęły napływać informacje o śmierci, najpierw że w samolocie zginęła część osób, a potem że wszyscy… Zapanowała niesamowita atmosfera smutku i rozpaczy, bo przecież tam było mnóstwo rodzin, które w samolocie miały swoich bliskich – mówiła prezes Gawor i dodała, że na miejscu odprawiono żałobną mszę, a harcerze rozpoczęli odmawianie różańca.

- Największe wrażenie robiły te puste krzesła, które były przygotowane dla delegacji – wspomina Urszula Gawor.
Prezydencka delegacja leciała do Smoleńska aby upamiętnić ofiary NKWD w Katyniu. - My legalnie o Katyniu dowiedzieliśmy się po 50 latach. Wszystkie rodziny wiedziały wcześniej, ale dopiero oficjalnie po 50 latach można było zrobić jakieś miejsce upamiętnienia w Kościołach czy gdziekolwiek. Ze wszystkim jesteśmy opóźnieni. I muszę powiedzieć, że rany się nie zabliźniają. Nie mamy cmentarzy, nie mamy grobów naszych bliskich… Doły śmierci i miejsca pochówku są na terenie byłego Związku Sowieckiego i żeby tam pojechać musi minąć następne kilka lat, żeby zapalić znicz i złożyć jakieś kwiaty – stwierdziła Urszula Gawor.

Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Opolu w związku z 80 rocznicą podjęło inicjatywę budowy pomnika katyńskiego.
– Mamy miejsce przy kościele na ul. Hallera. Uważam, że jest to zadanie bardzo ważne i związane z historią. Chcemy w ten sposób złożyć hołd Polakom pomordowanym przez NKW w 1940 roku z rozkazu Związku Radzieckiego. Zginęli nie tylko oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, ale również policjanci, urzędnicy i różni przedstawiciele inteligencji polskiej. Od dawna zbieramy pieniądze. Chce podziękować tym, którzy wspomagają te inicjatywę – mówiła Urszula Gawor.

Zobacz także

2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »