Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o…
2019-11-04, 10:36 Autor: Marek Świercz

Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa.

Antoni Konopka o strategii w kampanii prezydenckiej
Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL
- Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię prezydencką, aczkolwiek cały czas jesteśmy tutaj otwarci jako Polskie Stronnictwo Ludowe na współpracę w tym względzie z innymi partiami opozycyjnymi. mówi o tym punkt drugi uchwały Rady Naczelnej. Myślimy o tym, żeby kontrkandydatem dla obecnego prezydenta Andrzeja Dudy był najlepszy kandydat, który ma największe szanse, żeby odnieść zwycięstwo - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL.

Nasz gość, pytany o strategię opozycji na kampanię prezydencką, stwierdził, że bliższa jest mu opcja wystawienia uzgodnionego zawczasu jednego kandydata szeroko rozumianej koalicji niż wariant, w którym każda partia wystawia swojego kandydata a w drugiej turze przenosi poparcie na tego, kto uzyskał najlepszy wynik.
- Przykład Bronisława Komorowskiego pokazał, że to nie zawsze działa - stwierdził Konopka. - Nie przejmowałbym się złośliwymi uwagami, że nasz kandydat ma małe szanse, bo Koalicja Polska zyskała nie za wysokie poparcie. Przypominam, że na początku kampanii Andrzejowi Dudzie też nikt nie dawał szans, pewniakiem był prezydent Komorowski. Były wtedy głosy, że został skazany na pożarcie, tymczasem wygrał.
Naszego gościa zapytaliśmy także, czy zamierza wrócić na stanowisko wicemarszałka. Przypomnijmy: rok temu, po wyborach samorządowych, zastąpił go Stanisław Rakoczy (choć nie zdobył mandatu radnego). Rakoczy zapowiedział jednak, że po roku ustąpi.
- Na wczorajszym posiedzeniu przewodniczący rady Naczelnej Jarosław Kalinowski dużo mówił o zaufaniu, ja mam zaufanie do moich kolegów i koleżanek, z którymi od lat współpracuję. Dlatego nie ukrywam, że zakładam w swoich planach powrót do Zarządu Województwa - stwierdził Konopka.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o pomyśle ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, by dopuścić do sprzedaży okowity, nalewek i różnego rodzaju destylatów, czyli alkoholu o wysokiej jakości produkowanego przez rolników w niewielkich ilościach. Zdaniem Konopki, jest to dobry pomysł, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom części środowiska rolniczego. Jego zdaniem, nie należy się obawiać, że przyczyni się to do wzrostu spożycia alkoholu, bo i tak jest on powszechnie dostępny. Zmiana przepisów mogłaby za to ucywilizować praktyki, które już i tak mają miejsce.
Dr Witold Potwora o monopolu spirytusowym
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Jeśli państwo pilnuje monopolu spirytusowego, to myślę, że nie w trosce o wpływy do budżetu, ale bardziej o trosce o nasze zdrowie. Mówi się teraz o wzroście akcyzy na alkohol i papierosy. Ale nawet jeśli to będzie miliard 300 milionów, to budżet bez tego by się zawalił, to nie są pieniądze, o które można by było kruszyć kopie. Nie jest tak, że z podatku akcyzowego utrzymuje się program 500 plus czy inny program społeczny, to absurdy często powtarzane przez różnej maści polityków - stwierdził w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Zaraz po wojnie, gdy ws klepach były pustki, a spożycie alkoholu gwałtownie wzrosło, wpływy do budżetu z tytułu monopolu spirytusowego wynosiły nawet 15 procent.
- Ale to były inne czasy, nie było na przykład podatku VAT, stąd być może te szokujące liczby. Jeśli chodzi o alkohol, to historia gospodarki ma takie różne elementy, przypomnijmy prohibicję w Stanach Zjednoczonych, która doprowadziła do rozwoju przestępczości zorganizowanej. Niektórzy zwolennicy teorii spiskowych nawet twierdzą, że to było jakoś tam zaplanowane. Z drugiej strony w Związku Radzieckim w okresie pierestrojki doszło do próby ograniczenia spożycia alkoholu i skończyło się to tam upadkiem komunizmu - mówił nasz gość.

Pomysł resortu rolnictwa, by dopuścić do sprzedaży alkohol swojskiej produkcji, czyli różnego rodzaju nalewki, okowity czy palinki, Potwora ocenia raczej krytycznie.
- Nie sądzę, by w jakikolwiek sposób poprawiło to sytuację rolników. Zresztą dane statystyczne pokazują, że sektor gospodarstw ekologicznych się raczej kurczy - mówi. - Resort rolnictwa naprawdę ma poważniejsze zadania, takie jak zabiegi o podniesienie dopłat bezpośrednich czy zajęcie się stosunkami wodnymi.
Potwora dodaje także, że we współczesnym społeczeństwie w coraz większym stopniu zwracamy uwagę nie na zyski, jakie może przynieść sprzedaż alkoholu, ale raczej na koszty społeczne, które wiążą się z jego nadużywaniem. Dlatego też polityka państwa powinna iść nie w stronę poszerzenia oferty, ale - ograniczenia dostępności.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił… » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała… » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także… » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika… Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się… » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, który… » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców… » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolsk… Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00… » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego… » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii… » więcej
5354555657
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »