Radio Opole » Gospodarka
2019-11-04, 12:07 Autor: Marzena Śmierciak (oprac. Maria Klusik)

Czy legalizacja alkoholu produkowanego na niewielką skalę to dobry pomysł? Trwają prace nad ustawą

Witold Potwora [fot.Maciej Wajler]
Witold Potwora [fot.Maciej Wajler]
Minister rolnictwa chce legalizacji produkcji alkoholu w gospodarstwach. Chodzi o okowity, nalewki i destylaty wytwarzane na niewielką skalę.
W ministerstwie trwają prace nad ustawą. Jak tłumaczył jeszcze przed wyborami szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski, każdy, kto chciałby zajmować się produkcją domowej wódki, mógłby przygotowany zacier zawieźć w zaplombowanej beczce do gorzelni, gdzie zostałby on poddany dalszej obróbce.

- Ja mam dylemat. Pewne rozróżnienie prawa w tym zakresie może skutkować mocnym rozwojem szarej gospodarki - stwierdził w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- To na pewno nie uzdrowi gospodarki polskiej. To nie będzie w ogóle miało wpływu na rolnictwo dzisiaj. Jeśli chodzi o rolnictwo, ważniejszym jest to, żebyśmy rzeczywiście za rok, czy za dwa lata mieli np. takie same dopłaty do gospodarstw rolnych w Polsce, jak we Francji, w Niemczech, czy nie wiem, w Hiszpanii. To jest taka próba, no ja wiem... takiego ucywilizowania rynku a też dania takiego argumentu dla produktów lokalnych.

- W obecnych warunkach prawnych też jest możliwa produkcja nalewek - dodał Witold Potwora.
Witold Potwora

Gospodarka

2019-11-14, godz. 20:45 Władze Kluczborka zastanawiają się, na czym oszczędzać w 2020 roku. "Subwencja - to tylko połowa wydatków na oświatę" Urząd Miejski w Kluczborku szuka oszczędności by spiąć przyszłoroczny budżet. Na razie projekt mówi o dochodach na poziomie 175 milionów złotych i wydatkach wyższych… » więcej 2019-11-14, godz. 19:00 Fundusz Dróg Samorządowych przyczynił się do remontu dwóch ulic w Wołczynie Dwie ulice remontuje pod koniec roku gmina Wołczyn przy dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. » więcej 2019-11-14, godz. 17:15 Przedsiębiorcy nagrodzeni Perłą Powiatu Oleskiego. "Te osoby faktycznie wyróżniają się" Cztery Perły Powiatu Oleskiego trafiły do miejscowych przedsiębiorców podczas corocznego Forum Ekonomicznego KOOPERACJA. » więcej 2019-11-14, godz. 14:46 Odkurzacze do liści, zamiatarki i nowe pojazdy do wywozu śmieci pojawią się wkrótce na ulicach Nysy Na ulicach Nysy zagości wkrótce nowy sprzęt do sprzątania. Miejska spółka kupiła dwie śmieciarki, w planach ma też zakupy pojazdów do czyszczenia ulic. » więcej 2019-11-14, godz. 10:00 Prywatny inwestor chce w Krapkowicach otworzyć inkubator produkcyjny W Krapkowicach powstaje inkubator przedsiębiorczości inny niż wszystkie. Nie będzie biurek na godziny, ale do dyspozycji będą wielkie hale. Firmy dzielić będą… » więcej 2019-11-13, godz. 19:30 Składowisko w Domaszkowicach chce zwiększyć wydajność. Jeszcze w tym roku może wznowić przyjmowanie bioodpadów Wysypisko w podnyskich Domaszkowicach w przyszłym roku będzie mogło zwiększyć limit przyjęć tzw. frakcji biodegradowalnej. Dzięki zmianie technologii możliwe będzie… » więcej 2019-11-13, godz. 17:36 Renty rodzinne w naszym regionie niższe niż w kraju Powyżej siedmiu tysięcy złotych wynosi najwyższa renta rodzinna w naszym regionie - wynika z wyliczeń opolskiego ZUS. Co ciekawe w kraju są świadczenia prawie… » więcej 2019-11-13, godz. 15:05 Samorządy mogą starać się o dopłaty na przewozy autobusowe Od dziś (13.11) samorządy mogą składać w urzędzie wojewódzkim wnioski o objęcie w 2020 roku dopłatą przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej… » więcej 2019-11-13, godz. 09:30 Nowe rozwiązania w walce ze smogiem w Łubnianach. "Żeby każdy miał informację, czy warto wyjść z domu" Łubniany chcą nadzorować stan powietrza. W gminie zostanie zamontowanych 10 czujników, które na bieżąco będą monitorowały stężenie pyłów. » więcej 2019-11-12, godz. 16:50 Niebawem rozpocznie się budowa drugiej części trasy pieszo-rowerowej w gminie Łubniany Rozpocznie się w Opolu-Świerklach, a zakończy w Brynicy. Gmina Łubniany rozstrzygnęła przetarg na budowę trasy pieszo-rowerowej. Będzie ona miała ponad 4 kilometry… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »