Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji…
2019-11-04, 10:36 Autor: Marek Świercz

Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa.

Antoni Konopka o strategii w kampanii prezydenckiej
Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL
- Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię prezydencką, aczkolwiek cały czas jesteśmy tutaj otwarci jako Polskie Stronnictwo Ludowe na współpracę w tym względzie z innymi partiami opozycyjnymi. mówi o tym punkt drugi uchwały Rady Naczelnej. Myślimy o tym, żeby kontrkandydatem dla obecnego prezydenta Andrzeja Dudy był najlepszy kandydat, który ma największe szanse, żeby odnieść zwycięstwo - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL.

Nasz gość, pytany o strategię opozycji na kampanię prezydencką, stwierdził, że bliższa jest mu opcja wystawienia uzgodnionego zawczasu jednego kandydata szeroko rozumianej koalicji niż wariant, w którym każda partia wystawia swojego kandydata a w drugiej turze przenosi poparcie na tego, kto uzyskał najlepszy wynik.
- Przykład Bronisława Komorowskiego pokazał, że to nie zawsze działa - stwierdził Konopka. - Nie przejmowałbym się złośliwymi uwagami, że nasz kandydat ma małe szanse, bo Koalicja Polska zyskała nie za wysokie poparcie. Przypominam, że na początku kampanii Andrzejowi Dudzie też nikt nie dawał szans, pewniakiem był prezydent Komorowski. Były wtedy głosy, że został skazany na pożarcie, tymczasem wygrał.
Naszego gościa zapytaliśmy także, czy zamierza wrócić na stanowisko wicemarszałka. Przypomnijmy: rok temu, po wyborach samorządowych, zastąpił go Stanisław Rakoczy (choć nie zdobył mandatu radnego). Rakoczy zapowiedział jednak, że po roku ustąpi.
- Na wczorajszym posiedzeniu przewodniczący rady Naczelnej Jarosław Kalinowski dużo mówił o zaufaniu, ja mam zaufanie do moich kolegów i koleżanek, z którymi od lat współpracuję. Dlatego nie ukrywam, że zakładam w swoich planach powrót do Zarządu Województwa - stwierdził Konopka.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o pomyśle ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, by dopuścić do sprzedaży okowity, nalewek i różnego rodzaju destylatów, czyli alkoholu o wysokiej jakości produkowanego przez rolników w niewielkich ilościach. Zdaniem Konopki, jest to dobry pomysł, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom części środowiska rolniczego. Jego zdaniem, nie należy się obawiać, że przyczyni się to do wzrostu spożycia alkoholu, bo i tak jest on powszechnie dostępny. Zmiana przepisów mogłaby za to ucywilizować praktyki, które już i tak mają miejsce.
Dr Witold Potwora o monopolu spirytusowym
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Jeśli państwo pilnuje monopolu spirytusowego, to myślę, że nie w trosce o wpływy do budżetu, ale bardziej o trosce o nasze zdrowie. Mówi się teraz o wzroście akcyzy na alkohol i papierosy. Ale nawet jeśli to będzie miliard 300 milionów, to budżet bez tego by się zawalił, to nie są pieniądze, o które można by było kruszyć kopie. Nie jest tak, że z podatku akcyzowego utrzymuje się program 500 plus czy inny program społeczny, to absurdy często powtarzane przez różnej maści polityków - stwierdził w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Zaraz po wojnie, gdy ws klepach były pustki, a spożycie alkoholu gwałtownie wzrosło, wpływy do budżetu z tytułu monopolu spirytusowego wynosiły nawet 15 procent.
- Ale to były inne czasy, nie było na przykład podatku VAT, stąd być może te szokujące liczby. Jeśli chodzi o alkohol, to historia gospodarki ma takie różne elementy, przypomnijmy prohibicję w Stanach Zjednoczonych, która doprowadziła do rozwoju przestępczości zorganizowanej. Niektórzy zwolennicy teorii spiskowych nawet twierdzą, że to było jakoś tam zaplanowane. Z drugiej strony w Związku Radzieckim w okresie pierestrojki doszło do próby ograniczenia spożycia alkoholu i skończyło się to tam upadkiem komunizmu - mówił nasz gość.

Pomysł resortu rolnictwa, by dopuścić do sprzedaży alkohol swojskiej produkcji, czyli różnego rodzaju nalewki, okowity czy palinki, Potwora ocenia raczej krytycznie.
- Nie sądzę, by w jakikolwiek sposób poprawiło to sytuację rolników. Zresztą dane statystyczne pokazują, że sektor gospodarstw ekologicznych się raczej kurczy - mówi. - Resort rolnictwa naprawdę ma poważniejsze zadania, takie jak zabiegi o podniesienie dopłat bezpośrednich czy zajęcie się stosunkami wodnymi.
Potwora dodaje także, że we współczesnym społeczeństwie w coraz większym stopniu zwracamy uwagę nie na zyski, jakie może przynieść sprzedaż alkoholu, ale raczej na koszty społeczne, które wiążą się z jego nadużywaniem. Dlatego też polityka państwa powinna iść nie w stronę poszerzenia oferty, ale - ograniczenia dostępności.

Zobacz także

2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »