Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o…
2019-11-04, 10:36 Autor: Marek Świercz

Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa.

Antoni Konopka o strategii w kampanii prezydenckiej
Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL
- Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię prezydencką, aczkolwiek cały czas jesteśmy tutaj otwarci jako Polskie Stronnictwo Ludowe na współpracę w tym względzie z innymi partiami opozycyjnymi. mówi o tym punkt drugi uchwały Rady Naczelnej. Myślimy o tym, żeby kontrkandydatem dla obecnego prezydenta Andrzeja Dudy był najlepszy kandydat, który ma największe szanse, żeby odnieść zwycięstwo - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL.

Nasz gość, pytany o strategię opozycji na kampanię prezydencką, stwierdził, że bliższa jest mu opcja wystawienia uzgodnionego zawczasu jednego kandydata szeroko rozumianej koalicji niż wariant, w którym każda partia wystawia swojego kandydata a w drugiej turze przenosi poparcie na tego, kto uzyskał najlepszy wynik.
- Przykład Bronisława Komorowskiego pokazał, że to nie zawsze działa - stwierdził Konopka. - Nie przejmowałbym się złośliwymi uwagami, że nasz kandydat ma małe szanse, bo Koalicja Polska zyskała nie za wysokie poparcie. Przypominam, że na początku kampanii Andrzejowi Dudzie też nikt nie dawał szans, pewniakiem był prezydent Komorowski. Były wtedy głosy, że został skazany na pożarcie, tymczasem wygrał.
Naszego gościa zapytaliśmy także, czy zamierza wrócić na stanowisko wicemarszałka. Przypomnijmy: rok temu, po wyborach samorządowych, zastąpił go Stanisław Rakoczy (choć nie zdobył mandatu radnego). Rakoczy zapowiedział jednak, że po roku ustąpi.
- Na wczorajszym posiedzeniu przewodniczący rady Naczelnej Jarosław Kalinowski dużo mówił o zaufaniu, ja mam zaufanie do moich kolegów i koleżanek, z którymi od lat współpracuję. Dlatego nie ukrywam, że zakładam w swoich planach powrót do Zarządu Województwa - stwierdził Konopka.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o pomyśle ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, by dopuścić do sprzedaży okowity, nalewek i różnego rodzaju destylatów, czyli alkoholu o wysokiej jakości produkowanego przez rolników w niewielkich ilościach. Zdaniem Konopki, jest to dobry pomysł, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom części środowiska rolniczego. Jego zdaniem, nie należy się obawiać, że przyczyni się to do wzrostu spożycia alkoholu, bo i tak jest on powszechnie dostępny. Zmiana przepisów mogłaby za to ucywilizować praktyki, które już i tak mają miejsce.
Dr Witold Potwora o monopolu spirytusowym
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Jeśli państwo pilnuje monopolu spirytusowego, to myślę, że nie w trosce o wpływy do budżetu, ale bardziej o trosce o nasze zdrowie. Mówi się teraz o wzroście akcyzy na alkohol i papierosy. Ale nawet jeśli to będzie miliard 300 milionów, to budżet bez tego by się zawalił, to nie są pieniądze, o które można by było kruszyć kopie. Nie jest tak, że z podatku akcyzowego utrzymuje się program 500 plus czy inny program społeczny, to absurdy często powtarzane przez różnej maści polityków - stwierdził w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Zaraz po wojnie, gdy ws klepach były pustki, a spożycie alkoholu gwałtownie wzrosło, wpływy do budżetu z tytułu monopolu spirytusowego wynosiły nawet 15 procent.
- Ale to były inne czasy, nie było na przykład podatku VAT, stąd być może te szokujące liczby. Jeśli chodzi o alkohol, to historia gospodarki ma takie różne elementy, przypomnijmy prohibicję w Stanach Zjednoczonych, która doprowadziła do rozwoju przestępczości zorganizowanej. Niektórzy zwolennicy teorii spiskowych nawet twierdzą, że to było jakoś tam zaplanowane. Z drugiej strony w Związku Radzieckim w okresie pierestrojki doszło do próby ograniczenia spożycia alkoholu i skończyło się to tam upadkiem komunizmu - mówił nasz gość.

Pomysł resortu rolnictwa, by dopuścić do sprzedaży alkohol swojskiej produkcji, czyli różnego rodzaju nalewki, okowity czy palinki, Potwora ocenia raczej krytycznie.
- Nie sądzę, by w jakikolwiek sposób poprawiło to sytuację rolników. Zresztą dane statystyczne pokazują, że sektor gospodarstw ekologicznych się raczej kurczy - mówi. - Resort rolnictwa naprawdę ma poważniejsze zadania, takie jak zabiegi o podniesienie dopłat bezpośrednich czy zajęcie się stosunkami wodnymi.
Potwora dodaje także, że we współczesnym społeczeństwie w coraz większym stopniu zwracamy uwagę nie na zyski, jakie może przynieść sprzedaż alkoholu, ale raczej na koszty społeczne, które wiążą się z jego nadużywaniem. Dlatego też polityka państwa powinna iść nie w stronę poszerzenia oferty, ale - ograniczenia dostępności.

Zobacz także

2019-10-31, godz. 10:39 Piotr Woźniak i Robert Węgrzyn komentują swoje wyniki w wyborach parlamentarnych Piotr Woźniak, szef SLD w regionie Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Piotr Woźniak, szef SLD w regionie, który startował w wyborach parlamentarnych… » więcej 2019-10-30, godz. 10:09 Violetta Porowska i Rafał Tkacz o parlamentarnej sytuacji powyborczej i przygotowaniach do wyborów prezydenckich Violetta Porowska, poseł elekt, liderka opolskich struktur PiS i wciąż jeszcze – do 12.11 – wicewojewoda opolski – Partia zgłosiła mnie do czterech… » więcej 2019-10-29, godz. 10:09 Szymon Ogłaza i Martyna Nakonieczny o wymianie przewozów kolejowych z woj. śląskim i sytuacji powyborczej Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa - My jesteśmy organizatorem przewozów na terenie województwa. Wiadomo, że są takie połączenia stykowe, czyli… » więcej 2019-10-28, godz. 10:04 Paweł Kampa i Jerzy Szteliga o przyszłości lewicy w kraju i regionie Paweł Kampa, sekretarz wojewódzkich struktur SLD oraz przewodniczący SLD w Opolu i powiecie opolskim – Połączyliśmy struktury SLD w Opolu i powiecie opolskim… » więcej 2019-10-27, godz. 08:45 Maria Ciołeszyńska o Ogólnopolskich Targach Turystyki Rodzinnej 2019 W niedzielny poranek przypomnieliśmy Państwu o trwających już od soboty (26.10) Ogólnopolskich Targach Turystyki Rodzinnej 2019. Maria Ciołeszyńska, organizatorka… » więcej 2019-10-26, godz. 08:45 Dominika Gorgosz o konferencji pt. "Depresja? Zrozumieć i leczyć. Wokół profilaktyki zdrowia psychicznego" Opolskie Kobiety Sukcesu zorganizowały konferencję pt. "Depresja? Zrozumieć i leczyć. Wokół profilaktyki zdrowia psychicznego". Celem spotkania jest przełamanie… » więcej 2019-10-25, godz. 11:24 Andrzej Buła i Roland Wrzeciono o kolejnym okresie programowania w Unii Europejskiej Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - Śledzimy negocjacje w sprawie kolejnego okresu unijnego programowania i jesteśmy w nie bardzo zaangażowani… » więcej 2019-10-24, godz. 11:40 Przemysław Pospieszyński i Łukasz Sowada o powołaniu spółki akcyjnej Odry Opole i planach budowy stadionu oraz dzisiejszej… Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej Dzisiejsza sesja Rady Miasta Opola to głównie temat Odry Opole. Przypomnijmy… » więcej 2019-10-23, godz. 10:40 Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu – Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane… » więcej 2019-10-22, godz. 10:04 Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym… » więcej
5253545556
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »