Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » W AUDYCJI OPOLSKIE KLASYCZNIE...

W AUDYCJI OPOLSKIE KLASYCZNIE...

2018-03-26, 12:00

Audycja op. 76: pasjonujące spotkanie z muzyką Elsnera

Opolskie prawykonanie "Pasji" J. Elsnera © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolskie prawykonanie "Pasji" J. Elsnera © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 76 (25/03/2018)
"Historyczne wydarzenie" - to określenie dla wielu może wydawać się przesadzone. A jednak nie ulega wątpliwości, że pierwsze opolskie wykonanie monumentalnej Pasji op. 65 (właściwie Passio Domini Nostri Jesu Christi seu triumphus evangelii) to historyczny moment. Czy jednak wiemy kim tak naprawdę był Józef Elsner i dlaczego niektórzy oburzają się na fakt sprowadzania tej postaci do roli "nauczyciela Chopina"? Podpowiedzią może być opowieść Piotra Barona, zafascynowanego postacią Elsnera. Pozostałe ciekawostki wynikają z rozmów ze Zbigniewem Gracą, przeprowadzonych tuż przed opolskim prawykonaniem Pasji op. 65.
więcej »
2018-02-28, 12:00

Audycja op. 72: Akordeon bez tajemnic: "Wszyscy jesteśmy akordeonistami!"

akordeon © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
akordeon © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 72 (25/02/2018)
Kojarzy się z romantyczną scenerią francuską, a także z bardzo esencjonalnym i emocjonalnym tangiem... Czy słusznie? Sprawdzaliśmy to wspólnie z Dariuszem Kownackim, który odsłaniam przed nami sekrety akordeonu. Nasz gość opowiedział także dlaczego czasem akordeon ma klawiaturę niczym w fortepianie, a czasem wyłącznie zestawy guzików. A warto dodać, że próba przeniknięcia do akordeonowego świata jest wprowadzeniem do wizyty hiszpańskiego kompozytora i akordeonisty Gorki Hermosy w Opolu!

więcej »
2018-02-20, 00:00

Audycja op. 71: O skrzypcach, edukacji muzycznej i Wrzosoli 2018

O skrzypcach, edukacji muzycznej i Wrzosoli 2018 © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
O skrzypcach, edukacji muzycznej i Wrzosoli 2018 © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 71 (18/02/2018)
Edukacja muzyczna w różnych odsłonach. Tak można by opisać tematykę rozmów zaprezentowanych w audycji. Nad aktualną kondycją muzyków i muzyki zastanawialiśmy się wspólnie z Janem Staniendą, wybitnym skrzypkiem, który powrócił do Opola, by poprowadzić filharmoników w klasycznym repertuarze. Gościem audycji była także siostra Dolores Nowak PDDM z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, która nie tylko przybliżyła szczegóły dotyczące zbliżającej się Wrzosoli 2018, ale opowiedziała również o początkach pracy chłopięco-męskiego chóru.
W audycji pojawiła się również zapowiedź większej przygody z akordeonem, dlatego powróciliśmy na lekcję z udziałem Lukasa Gogola, kształcącego się pod okiem Dariusza Kownackiego.
więcej »
2018-01-29, 12:00

Audycja op. 68: Od koncertu noworocznego po muzyczną wizję powieści Sienkiewicza

Od koncertu noworocznego po muzyczną wizję powieści Sienkiewicza © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Od koncertu noworocznego po muzyczną wizję powieści Sienkiewicza © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 68 (28/01/2018)
Styczeń powoli dobiegał końca, był to więc czas, aby przemycić mocny akcent świadczący o tym, że w tym roku jeszcze dumniej możemy przedstawiać i promować muzykę polską, świętując tym samym stulecie odzyskania niepodległości. I dlatego zamiast przyglądać się Carmen, wsłuchaliśmy się w potężne dzieło Feliksa Nowowiejskiego - kompozytora, który pracą u podstaw wspierał budowanie polskiej świadomości narodowej, a który dopiero od niedawna zaczyna wracać do łask. Ten rok jest dobry jak każdy inny, a jednak szczególniej mobilizuje do tego, by śladów polskości i zwykłego, ludzkiego, szczerego patriotyzmu doszukiwać się między nutami, między dźwiękami i na kartach biografii rodzimych twórców. W audycji zabrzmiała też klasyczna relacja z koncertu charytatywnego w Nysie i obszerna rozmowa z dyrektorem Filharmonii Opolskiej, Przemysławem Neumannem. Przygody z Carmen mogli natomiast doświadczyć słuchacze audycji "Klasyka wieczorową porą".
więcej »
2017-12-11, 18:54

Audycja op. 57: Improwizacja, muzykoterapia i inne przedświąteczne cuda

Improwizacja, muzykoterapia i inne przedświąteczne cuda © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Improwizacja, muzykoterapia i inne przedświąteczne cuda © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 57 (10/12/2017)
W audycji pojawiły się nie tylko różne tematy i głosy w sprawie. Pojawiły się także głosy redakcyjnych kolegów i... koleżanki. Była to zatem okazja nie tylko, żeby zapoznać się tym, co dzieje się muzycznie na Opolszczyźnie, a co śledzą dziennikarze zajmujący się kulturą, także muzyczną. Przede wszystkim to zaproszenie do odkrycia, że tak w życiu, jak i w Radiu Opole, muzyka niejedno ma oblicze, a słowo "klasyka" nie daje się zamknąć w schematach. Było klasycznie, jazzowo i muzykoterapeutycznie, a nie zabrakło też zwiastunów świątecznego czasu...
więcej »
2017-12-03, 23:00

Audycja op. 56: Świat batuty, dobrego humoru i niezwykłej pasji

Świat batuty, dobrego humoru i niezwykłej pasji © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Świat batuty, dobrego humoru i niezwykłej pasji © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 56 (03/12/2017)
Opole kwitnie, także muzycznie i to wbrew pogodowej aurze. Kwitnie za sprawą wielu ciekawych, muzycznych wydarzeń. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje wizyta prawdziwej legendy, wybitnego polskiego dyrygenta, który jest ceniony na całym świecie. Na zaproszenie Filharmonii Opolskiej przybył do Opola Antoni Wit, by po raz pierwszy w historii poprowadzić opolskich muzyków. W trakcie przygotowań do tego historycznego koncertu, maestro Wit odwiedził także opolską rozgłośnię.

To była długa i niezwykle interesująca rozmowa. Dominującym tematem było oczywiście dyrygowanie i ten temat zdominował także całą audycję. Z rozmowy z mistrzem wypływa bardzo piękna lekcja, ale jak sam podkreśla: "najważniejsza jest muzyka", więc i tej nie zabrakło. W tej audycji nie zabrakło także wielu refleksji na temat kreowania muzyki, a wszystko za sprawą gości, którym nie brak prawdziwej pasji.
więcej »
2017-12-13, 16:09

Audycja op. 55: Mało znane karty historii muzyki

Mało znane karty historii muzyki © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Mało znane karty historii muzyki © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 55 (26/11/2017)
"65 lat minęło..."! - tyle trwa historia Radia Opole. Audycja rozpoczęła się małym zapożyczeniem dźwiękowym - nie przypadkowo. Dokładnie 26 listopada, kartka z kalendarza wskazuje symboliczną datę urodzin opolskiej rozgłośni. To okazja, by życzć wszystkim twórcom i współtwórcom - ze Słuchaczami na czele - wszystkiego muzycznego i dobrego odbioru na kolejne 65 lat. To także doskonała sposobność, by - w ślad za redakcyjnym kolegą (Krzysztofem Dobrowolskim) - przybliżyć postać kompozytora, który przez wiele lat był silnie związany z Ziemią Opolską i Radiem Opole. A jeśli już odkrywać mało znane karty historii muzyki, to można pójść dalej i nie poszukać choćby związków pewnego norweskiego kompozytora z Chopinem. Można także poszukać - po raz kolejny - ambasadorów muzyki polskiej w świecie. I tak właśnie się stało...
więcej »
2017-11-20, 12:00

Audycja op. 54: Muzycyna oswojona i Verdi jakiego nie znamy

Muzycyna oswojona i Verdi jakiego nie znamy © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzycyna oswojona i Verdi jakiego nie znamy © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Audycja op. 54 (19/11/2017)
Opole kwitnie, także muzycznie i to wbrew pogodowej aurze. Kwitnie za sprawą wielu ciekawych, Muzyką rządzą pewne prawidła, a jednak sporo w niej nieprzewidywalności i 2+2 mało kiedy daje 4. Podobnie bywa z rozmowami o muzyce, bo zdarza się tak, że jedno spotkanie dotyczy jednocześnie syntezy sztuk i nauk, organizacji festiwalu i przybliża historię powstania płyty. Tak właśnie wydarzyło się w tej audycji. Zajrzeliśmy do gabinetu muzyczno-medycznego (a może odwrotnie?), a właściwie była to opowieść o pracowni muzycystycznej. Sprawdziliśmy też czy granie na skrzypcach można porównać do uprawiania sportu, a ponieważ Opolem wstrząsnęły dźwięki "Requiem" Verdiego - także to dzieło.. i wydarzenie wzięliśmy pod lupę!
więcej »
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »