Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-16, 23:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA]

Speaking concert w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Speaking concert w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z Fabryką Sztuki.
- Nie wiedziałam do końca czego się spodziewać, ale było bardzo ciekawie, pięknie, muzycznie - mówi jedna z uczestniczek koncertu.

Wydarzenie przybliżało historię powstania "Mazurka Dąbrowskiego" oraz liczne tropy muzykologiczne, jakie pojawiały się na przestrzeni czasu. Nie zabrakło materiałów filmowych oraz przykładów z muzyki klasycznej, w wykonaniu opolskich filharmoników pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego, który jednocześnie poprowadził koncert.

- To jest nasza historia - mówi dyrygent. - Wydaje nam się, że wiemy bardzo wiele, ale pytań dotyczących samego utworu jest jeszcze więcej. Sam jestem bardzo szczęśliwy, że podjąłem się tematu, bo on mi dał okazję do długich studiów, które znacznie wzbogaciły moją nie tylko wiedzę o samej kompozycji, ale umocniły mnie jako Polaka i patriotę. Świetnie się układała też współpraca z opolskimi filharmonikami. Ja widziałem żywe zainteresowanie, co, proszę mi wierzyć, wcale nie jest takie powszechne w jakichś innych orkiestrach i czułem, że publiczność też świetnie odbiera, to jest nam bardzo potrzebne.

Więcej na ten temat w niedzielnej audycji "Opolskie klasycznie" w Radiu Opole 2. A przypomnijmy, że Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Marcin Sompoliński, uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2019-12-07, godz. 08:03 Dziś II Opawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Jarnołtówku Spotkanie ze Świętym Mikołajem, przejażdżka saniami, kiermasz ze świątecznymi ozdobami oraz koncert kolęd i pastorałek - m.in. to składa się na II Opawski Jarmark… » więcej 2019-12-06, godz. 23:00 Czesko-słowacka wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta W Muzeum Śląska Opolskiego goszczą dwie wystawy, które łączy osoba prof. Jindřicha Štreita. Wybitny czeski fotograf, dokumentalista zaprezentował opolanom m.in… » więcej 2019-12-06, godz. 16:27 "Idziemy w stronę XXII wieku, ale pamiętamy o korzeniach". Opolski "Plastyczniak" kształci od 60 lat Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu świętuje 60 lat działalności. Przez ten czas nauczyciele opolskiego 'Plastyczniaka'… » więcej 2019-12-06, godz. 16:00 Hip-hopowe mikołajki w klubie Metro. Pokahontaz wystąpi w Opolu Zespół Pokahontaz wystąpi dzisiaj (6.12) wieczorem w klubie Metro w Opolu. Hip-hopową grupą tworzą raperzy Rahim i Fokus. Przed powstaniem Pokahontaz muzycy byli… » więcej 2019-12-06, godz. 15:02 Prudnik bohaterem kryminału Związana z Prudnikiem Barbara Sośnica-Czekała przed laty publikowała w lokalnym tygodniku powieść w odcinkach. Dziś opowieść poprawiona i nieco zmieniona ukazała… » więcej 2019-12-06, godz. 12:28 Nowa przestrzeń wystawiennicza ZPAP w Opolu [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów Plastyków znalazł w Opolu nową przestrzeń do prezentacji prac swoich członków. Oprócz Galerii Pierwsze Piętro artyści będą mogli prezentować… » więcej 2019-12-06, godz. 10:15 Poetycki debiut na finale 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] Elżbieta Olak wystąpiła w czwartek (05.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej, prezentując swój debiutancki tom poezji 'Otulina'. Spotkanie z autorką, która na… » więcej 2019-12-06, godz. 08:00 Wrocławski zespół EKHTO zaczarował elektroniką Studio M im. SBB [ZDJĘCIA] Grupa wystąpiła w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opole. Zespół, który czerpie inspiracje z muzyki lat 80. ubiegłego wieku zaprezentował oryginalne elektroniczne… » więcej 2019-12-05, godz. 22:00 Polska - Niemcy: gospodarka, polityka, kultura - jak ze sobą współpracujemy, co o sobie wiemy? [ZDJĘCIA] Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zaprosili do dyskusji mieszkańców naszego regionu. Organizatorzy chcieli się dowiedzieć… » więcej 2019-12-05, godz. 19:30 W Nysie rozmawiano o wybitnych osobach pochodzących z pogranicza. "Warto podtrzymywać tę pamięć" Wybitne osobowości pogranicza polsko-czeskiego były tematem dzisiejszej (05.12) międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez nyską uczelnię we współpracy z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »