Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-16, 23:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA]

Speaking concert w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Speaking concert w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z Fabryką Sztuki.
- Nie wiedziałam do końca czego się spodziewać, ale było bardzo ciekawie, pięknie, muzycznie - mówi jedna z uczestniczek koncertu.

Wydarzenie przybliżało historię powstania "Mazurka Dąbrowskiego" oraz liczne tropy muzykologiczne, jakie pojawiały się na przestrzeni czasu. Nie zabrakło materiałów filmowych oraz przykładów z muzyki klasycznej, w wykonaniu opolskich filharmoników pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego, który jednocześnie poprowadził koncert.

- To jest nasza historia - mówi dyrygent. - Wydaje nam się, że wiemy bardzo wiele, ale pytań dotyczących samego utworu jest jeszcze więcej. Sam jestem bardzo szczęśliwy, że podjąłem się tematu, bo on mi dał okazję do długich studiów, które znacznie wzbogaciły moją nie tylko wiedzę o samej kompozycji, ale umocniły mnie jako Polaka i patriotę. Świetnie się układała też współpraca z opolskimi filharmonikami. Ja widziałem żywe zainteresowanie, co, proszę mi wierzyć, wcale nie jest takie powszechne w jakichś innych orkiestrach i czułem, że publiczność też świetnie odbiera, to jest nam bardzo potrzebne.

Więcej na ten temat w niedzielnej audycji "Opolskie klasycznie" w Radiu Opole 2. A przypomnijmy, że Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Marcin Sompoliński, uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2019-01-23, godz. 14:45 Angielski dramat kina niezależnego w Kinie Studio w Opolu Działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu Kino Studio proponuje w czwartkowe wieczory filmy, które nie pojawiają się w dużych kinach. » więcej 2019-01-23, godz. 11:45 Filmowy Wieczór OZcarowy w Ozimku Dom Kultury w Ozimku w ramach 'Filmowego Wieczoru OZcarowego' zaprezentuje film promocyjny zatytułowany 'Hutnicza Perła Krainy Dinozaurów', który powstał w ra ... » więcej 2019-01-23, godz. 09:46 Styczniowa "Środa w Instytucie Śląskim" Instytut Ślaski w Opolu zaprasza na comiesięczne otwarte zebranie naukowe z cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim'. » więcej 2019-01-22, godz. 15:44 "Służące od wszystkiego". O nich posłuchacie w MBP w Opolu 'Służące do wszystkiego' - o tej książce opowie jutro (23.01) w Opolu Joanna Kuciel-Frydryszak. Autorka opisała życie kobiet z najniższego szczebla w hierarch ... » więcej 2019-01-21, godz. 20:41 Koncert na rzecz opolskiej katedry. Wystąpili Ania Deko i Dżem Ania Deko i zespół Dżem zagrali dla opolskiej Katedry. Koncert charytatywny na rzecz renowacji świątyni zorganizowano w auli Wydziału Teologicznego przy ul. D ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:42 Wanda Kwietniewska gościem Małej Akademii Piosenki w Opolu Wanda Kwietniewska była bohaterką Małej Akademii Piosenki w Opolu. Artystka zaczynała w Poznaniu w zespole Vist, później występował między innymi z grupą Lomb ... » więcej 2019-01-21, godz. 10:51 "Biesiada z Mickiewiczem" już dziś w Prószkowie 'Biesiada z Mickiewiczem' odbędzie się dzisiaj (21.01) w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Widowisko przygotowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawow ... » więcej 2019-01-21, godz. 07:00 Trwają prace nad przygotowaniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie. Na razie najbardziej aktywne Opole Koncerty, happeningi, spektakle, konkursy, wystawy, czy spotkania. Pomysłów jest wiele, jak uczcić obchodzony w Polsce w 2019 roku, Rok Moniuszkowski. » więcej 2019-01-20, godz. 19:17 Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Opola rozbrzmiewały w kościele na Chabrach 11 zespołów i chórów ze szkół podstawowych wystąpiło podczas XIII edycji 'W kole kolędujmy'. Uczestnicy popołudniowego koncertu w kościele świętego Karola Bor ... » więcej 2019-01-20, godz. 12:38 Księżyc pod lupą na Uniwersytecie Opolskim Noc Księżycowa na Uniwersytecie Opolskim - z taką propozycją wyszedł Instytut Fizyki i Wirtualna Akademia Astronomii. W programie przewidziano wykłady tematyc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »