Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » ARCHIWUM ZAPOWIEDZI

ARCHIWUM ZAPOWIEDZI

...czyli "Opolskie klasycznie w pigułce".

(Więcej na ten temat w opisach odcinków - zob. zakładka ODCINKI)
2017-10-10, 13:14

Audycja op. 47 z 15 października 2017

Brosig, Gershwin, Waxman, Bizet - to tylko niektóre nazwiska, jakie pojawią się w audycji. Część z twórców skrywa się za wachlarzem pięknej Carmen, bo to ona jest główną inspiracją! Odkryjemy też dźwięki i historię powstania płyty "Soul Eyes", wydanej przez Radio Opole. Ponadto m.in. uchylimy drzwi do "Zaginionego Archiwum", choć będzie to tylko przedsmak spotkania. Klasycznie zajrzymy też do Filharmonii Opolskiej i sprawdzimy co piszczy w świecie edukacji muzycznej, ale szczegóły poznacie dopiero w audycji!
2017-10-04, 12:20

Audycja op. 46 z 8 października 2017

Ponownie przyjrzymy się ofercie Filharmonii Opolskiej na 66. sezon artystyczny, ale tym razem sprawdzimy co może zainteresować najmłodszych melomanów oraz miłośników muzyki rozrywkowej. Sprawdzimy też co będzie się działo w opolskim "Okrąglaku" w ramach cyklu "Music of the Night". Dowiemy się także co wspólnego może mieć Georg Friedrich Händel z Ligą Mistrzów UEFA. A ponieważ październik nierozerwalnie kojarzy się z początkiem roku akademickiego - podążymy śladami hymnu "Gaudeamus igitur". Tym bardziej, że trop prowadzi m.in. do Johannesa Brahmsa i to z polskim wątkiem w tle...!
2017-09-25, 17:46

Audycja op. 45 z 1 października 2017W najbliższej audycji (01.10)... będzie polsko, międzynarodowo i kosmicznie!

Dużo fantazji i odrobina magii? Czemu nie!? Plan idealny na jesienny wieczór. Tym bardziej, gdy mowa o Międzynarodowym Dniu Muzyki! Sprawdzimy, czego możemy się spodziewać w zainaugurowanym właśnie 66. sezonie artystycznym Filharmonii Opolskiej. Będzie też parę słów o atrakcjach czekających nas w niedalekiej przyszłości. Poza tym w (o)polskim świecie klasyki nie może zabraknąć wątków dotyczących ambasadorów muzyki polskiej w świecie. Myślicie, że wiecie wszystko o Paderewskim? Sprawdźcie!
2017-09-19, 12:51

Audycja op. 44 z 24 września 2017

Pozostaniemy w festiwalowym klimacie, bo jesień sprzyja muzyce. Świadczyć może o tym choćby bogactwo ofert koncertowych na Opolszczyźnie. Dlatego powrócimy na parę chwil do Głogówka. Ponownie porozmawiamy też z Piotrem Lempą - dyrektorem artystycznym trwającego właśnie Dobrodzień Classic Festival. Nie będzie to jednak analiza festiwalowego repertuaru, a spotkanie ze światem wokalnym. Sprawdzimy też m.in. co słychać u Elsnera czyli jakie są najbliższe plany Filharmonii Opolskiej. W dodatku jesienny motyw łączy się muzycznie z nazwiskiem Panufnik... i to bardzo rodzinnie! Będzie więc okazja, by dotknąć twórczości Andrzeja Panufnika i jego córki, Roxanny Panufnik, a zabrzmi m.in. "Jesień w Albanii". Dlaczego? Kto śledził tegoroczny festiwal beethovenowski, ten wie, a więcej szczegółów klasycznie - w najbliższej audycji.
2017-09-14, 16:16

Audycja op. 43 z 17 września 2017

Festiwalowo - tak właśnie będzie w audycji. To jedno słowo najlepiej oddaje to, co w planach na przedostatnią niedzielę września. A będzie tak za sprawą trzech miast: Głogówka, Dobrodzienia i oczywiście Opola. Nie chodzi jednak o klasyczny, opolski festiwal, a o muzyczne święta, za którymi stoją: Ludwig van Beethoven, Maria Ołdak i Piotr Lempa. Po pierwsze powspominamy, co się wydarzyło na urodzinach u Ludwiga, czyli spróbujemy podsumować XXV Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Po drugie i trzecie dwa muzyczne zaproszenia, na dwa różne festiwale, które mają już swoją małą-wielką tradycję. A chodzi o VII Festiwal muzyczny "W oparach dźwięków" (21-23.09) i VII Dobrodzień Classic Festival (23-30.09). Już dziś możecie być też pewni, że to nie będą jednorazowe spotkania!

PS wyjątkowo audycja potrwa aż 3 godziny (od 21:00 do północy). To taki festiwalowy bonus ;-)
2017-08-07, 00:00

Audycja op. 41 z 3 września 2017

Czas wakacji odchodzi w niepamięć, a Opolszczyzna wciąż tętni pełnią dźwięków. I trzeba przyznać, że brzmi pięknie. Sprawdzimy co dzieje się w ramach XXV Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wspólnie z zespołem Sogni d'oro zaprosimy też do Pokoju, na piękny koncert ze szlachetną misją w tle. Jeśli zaś mowa o łączeniu muzyki i starań o zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, przypomnimy co działo się w Opolskiej Katedrze 25 sierpnia tego roku. W tym oryginalnym zestawieniu nie może też zabraknąć namiastki wspomnień o prawykonaniu "Koncertu opolskiego" Piotra Mossa. Swoimi wrażeniami podzielą się soliści - Tomasz Tomaszewski (skrzypce) i Marcin Wyrostek (akordeon) oraz sam kompozytor. A na dokładkę głos zabierze "blacha" czyli podsumujemy IX Letnią Akademię Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu.
2017-08-28, 01:04

Audycja op. 40 z 27 sierpnia 2017

Już wkrótce XXV Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, sprawdzimy więc jakie muzyczne atrakcje czekają nas z tej okazji. Podsumujemy też IX Letnią Akademię Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu. A jeśli o kształceniu muzycznym mowa, przyjrzymy się temu, co proponuje w swej ofercie edukacyjnej Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu. Tym samym, będzie to namiastka nowej odsłony audycji, która wystartuje od września. Wraz z latem kończy się także cykl z Chaconną Johanna Sebastiana Bacha w roli głównej. Na finale tej muzycznej zabawy zagra dla nas Joshua Bell, a będzie to unikatowe połączenie transkrypcji Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i orkiestrowego brzmienia. Nie zabraknie tu skrzypcowego solo i bardzo nastrojowego klimatu.
2017-08-23, 17:00

Audycja op. 39 z 20 sierpnia 2017

Za sprawą kartki z kalendarza, odkryjemy sylwetkę i twórczość Witolda Maliszewskiego. Sprawdzimy też czy orkiestrowa transkrypcja Chaconny BWV 1004, dokonana przez Leopolda Stokowskiego, przebije oryginalną wersję na skrzypce solo. Przede wszystkim dowiemy się jednak jaki koncert czeka nas już wkrótce w opolskiej katedrze. O szczegółach uczty muzycznej z misją ratowania zabytku w tle, opowie związany z Opolem dyrygent Bartosz Żurakowski.
2017-08-16, 14:58

Audycja op. 38 z 15 sierpnia 2017 (świąteczna)

Poszukamy militarnych wątków w muzyce. Wśród muzycznych przykładów znajdzie się m.in. wspaniały koncert skrzypcowy Karola Lipińskiego. Tradycyjnie tropić będziemy też ślady Bacha, a te wiążą się nie tylko z naszym wakacyjnym cyklem. Podpowiedź kryje się w muzycznym kalendarzu.
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »