Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » ARCHIWUM ZAPOWIEDZI

ARCHIWUM ZAPOWIEDZI

...czyli "Opolskie klasycznie w pigułce".
2018-03-13, 00:33

Audycja op. 74 z 11 marca 2018

Kobieta dyrygent nie jest już dziś rzadkością, a ponieważ w ciągu ostatnich dwóch tygodni mieliśmy okazję podziwiać aż dwie dyrygentki, przekonamy się co mają do powiedzenia na temat dyrygowania i muzyki. Swoimi refleksjami podzielą się z nami Bar Avni i Monika Wolińska. Z pewnością uda się przy okazji odkryć brzmienie utworów, skomponowanych przez kobiety. Sprawdzimy też kto i dlaczego wprowadził niedawno mieszkańców Głogówka w kontemplacyjny nastrój...
2018-03-13, 00:32

Audycja op. 73 z 4 marca 2018

Kontynuacją podróży po akordeonowym świecie będzie spotkanie z podopiecznymi Dariusza Kownackiego reprezentującymi dwie opolskie szkoły muzyczne. Dlaczego wybrali akordeon i czy mają czas na inne pasje? O tym opowiedzą młodzi akordeoniści, niecierpliwie oczekujący wizyty hiszpańskiego wirtuoza i kompozytora. W programie sprawdzimy także dlaczego niewiele wiemy o rodzimej twórczości doby baroku. Swoimi refleksami podzieli się ceniony profesor, kompozytor i gambista Kazimierz Pyzik, który wspólnie z grupą muzyków tworzących Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Krakowie, odwiedził Głogówek.

Zobacz: Dwa niezwykłe instrumenty i różne spojrzenia na muzykę
2018-03-13, 00:32

Audycja op. 72 z 25 lutego 2018

Kojarzy się z romantyczną scenerią francuską, a także z bardzo esencjonalnym i emocjonalnym tangiem... Czy słusznie? Sprawdzimy! Spróbujemy dowiedzieć się także dlaczego czasem ma klawiaturę niczym w fortepianie, a czasem wyłącznie zestawy guzików. Bohaterem audycji będzie akordeon, którego zawiłe losy przedstawi Dariusz Kownacki. Próba przeniknięcia do akordeonowego świata będzie jednak nie tylko przepustką do ciekawej lekcji muzyki, ale także częścią zapowiedzi wydarzenia, które czeka nas już w marcu.

Zobacz: Akordeon bez tajemnic: "Wszyscy jesteśmy akordeonistami!"
2018-03-13, 00:31

Audycja op. 71 z 18 lutego 2018

Rozpoczniemy przygodę z odkrywaniem świata instrumentów. Garść pierwszych informacji o budowie i historii akordeonu poprzedzi jednak mały powrót do spotkania w trakcie lekcji z utalentowanym uczniem. Naszym przewodnikiem i nauczycielem w tym skomplikowanym świecie będzie Dariusz Kownacki. O aktualnej kondycji muzyków i muzyki porozmawiamy z kolei z Janem Staniendą, który powrócił do Opola, by poprowadzić filharmoników w klasycznym repertuarze.

Zobacz: O skrzypcach, edukacji muzycznej i Wrzosoli 2018
2018-03-13, 00:31

Audycja op. 70 z 11 lutego 2018

Sprawdzimy co dzieje się w muzyce, na styku karnawału i postu. Przypomnimy też m.in. jakie atrakcje czekają nas w drugiej połowie lutego w Filharmonii Opolskiej. W gonitwie tematów, nie może zabraknąć olimpijskiego wątku, dlatego zbierzemy informacje na temat pierwotnych związków muzyki z igrzyskami. Sprawdzimy też jakie treści zawiera olimpijska opera A. Vivaldiego.
2018-03-13, 00:29

Audycja op. 69 z 4 lutego 2018

Powrócimy do Głogówka "jak za dawnych lat" w relacji z koncertu z udziałem trzech sympatycznych panów. Porozmawiamy też z Klaudiuszem Lisoniem na temat fenomenu orkiestry dętej z Leśnicy i stereotypowych skojarzeniach z instrumentami dętymi. Dopełnieniem rozmowy będą dźwięki zawarte na płycie zespołu. Sprawdzimy też jakie ciekawostki kryje kalendarz muzyczny i co ciekawego dzieje się na świecie w obszarze klasyki.
2018-03-13, 00:28

Audycja op. 68 z 28 stycznia 2018

Powrócimy do przygody z "Carmen" G. Bizeta - m.in. za sprawą polskiej biografii kompozytora, napisanej przez kronikarza opolskiej kultury muzycznej. Wsłuchamy się też w oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego czyli dzieła zarejestrowanego dwa lata temu w ramach szerokiego projektu poświęconego kompozytorowi. Pojawią się również wątki dotyczące muzyki filmowej - nie tylko za sprawą "Carmen", ale także w nawiązaniu do lutowej oferty Filharmonii Opolskiej. O szczegółach opowie Przemysław Neumann, zdradzając tym samym kolejne sekrety wielkich poszukiwań muzyki polskiej. Sprawdzimy także jak brzmi współpraca orkiestr szkół muzycznych z Opola i Mainz.

Zobacz: Od koncertu noworocznego po muzyczną wizję powieści Sienkiewicza
2018-03-13, 00:27

Audycja op. 67 z 21 stycznia 2018

Feliks Nowowiejski, odkodowany niedawno przez ludzi związanych z Filharmonią Opolską, doczekał się płyty! Posłuchamy fragmentów, a o zawiłościach związanych z powstaniem krążka opowie Przemysław Neumann - poszukiwacz polskiej muzyki zaginionej i zapomnianej. Zapytamy też Huberta Prochotę o współpracę młodzieżowych orkiestr ze szkół muzycznych Opola i Maiz. Tym bardziej, że szykują się koncerty noworoczne z udziałem złączonych, partnerskich orkiestr. Powrócimy też do starożytnych losów muzyki w świecie olimpijskim. Całość - klasycznie - dopełni garść bieżących informacji z muzycznego świata.
2018-03-13, 00:27

Audycja op. 66 z 14 stycznia 2018

Sprawdzimy czym klasycznie tętni Opolszczyzna i o czym donosi prasa muzyczna. Zastanowimy się też nad powagą podejścia do zawodu muzyka i do samej muzyki, a pomoże nam w tym ceniony dyrygent Maciej Niesiołowski. Wybierzemy się też w historyczną podróż do starożytnych związków olimpijskich rozgrywek sportowych. Nie będziemy jednak szukać nazwisk sportowców, a muzycznych związków z pierwszymi olimpiadami. Natomiast powrót do naszej rzeczywistości zagwarantuje fenomenalny duet fortepianowy rodem z Opolszczyzny.
2018-03-13, 00:26

Audycja op. 65 z 7 stycznia 2018

Sprawdzimy jakie tajemnice kryje najnowsza płyta Towarzystwa Muzycznego w Opolu. Czy da się połączyć świat klasyki i piosenki powstałe w czasie okołowojennej zawieruchy? To pytanie w sam raz do Marii Ołdak. Przyjrzymy się też tematom, jakie podejmuje polska prasa muzyczna koncentrująca się na świecie klasyki. Zajrzymy także z urodzinowymi życzeniami do pracowni francuskiego kompozytora nazwiskiem Francis Poulenc.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »