Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » ARCHIWUM ZAPOWIEDZI

ARCHIWUM ZAPOWIEDZI

...czyli "Opolskie klasycznie w pigułce".

(Więcej na ten temat w opisach odcinków - zob. zakładka ODCINKI)
2017-11-27, 12:00

Odcinek op. 56 z 3 grudnia 2017

W Opolu jest po raz trzeci, jednak pierwszy raz pracuje z orkiestrą Filharmonii Opolskiej. W tracie przygotowań do koncertu maestro Antoni Wit, wybitny polski dyrygent, odwiedził opolską rozgłośnię i opowiedział o swoich muzycznych początkach. W obszernej rozmowie podzielił się także wieloma ciekawymi refleksjami na temat świata dźwięków. Przywołamy nie tylko całą tę rozmowę, ale także nagrania polskich dzieł w interpretacji mistrza. Podtrzymując wątek dyrygowania, zastanowimy się także nad dyrygenturą chóralną i wartościami wypływającymi ze śpiewu zbiorowego. Powrócimy też do muzyki kameralnej Antona Brucknera i sprawdzimy jakie wydarzenia w kartce z kalendarza wiążą się z nazwiskiem muzycznego dowcipnisia, Gioachino Rossiniego.
2017-11-21, 12:27

Audycja op. 55 z 26 listopada 2017

Stojowski i Tellefsen - to nazwiska, które odbiorcom muzyki mówią niewiele. Czy słusznie? Spróbujemy to zmienić,a przy okazji odkryjemy polsko-norweskie powiązania muzyczne. Ponadto w oczekiwaniu na koncert symfoniczny w filharmonii, poznamy Antona Brucknera w nieco bardziej kameralnej odsłonie. Pojawi się także małe nawiązanie do urodzin radia, za sprawą kompozytora, który mocno wpisuje się w historię opolskiej rozgłośni. A tym wszystkim wątkom będzie towarzyszyła garść muzycznych aktualności i elementów wprost ze świata sportu.
2017-11-13, 15:53

Audycja op. 54 z 19 listopada 2017

Porozmawiamy o związkach muzyki z medycyną, a będzie to jednocześnie zaproszenie na II Festiwal Muzycyny. Nie zabraknie też poszukiwań sportowo-muzycznych relacji. Ponadto w ślad za opolskimi filharmonikami podążymy za dźwiękami "Requiem" Verdiego. Przyjrzymy się też twórczości Gaetano Donizettiego, a pretekstem ku temu będzie rocznica premiery jednej z jego oper. Jak zawsze nie zabraknie również aktualności ze świata muzyki i subiektywnego spojrzenia na półkę z płytami.
2017-11-12, 00:00

Audycja op. 53 z 12 listopada 2017

Powrócimy do wizyty pewnej rosyjskiej pianistki w Opolu, a pretekstem będzie rocznica nowojorskiej premiery jednego z koncertów fortepianowych Piotra Czajkowskiego. Sprawdzimy też jak brzmi listopad. Ten miesiąc to czas wstrzymanego oddechu i niespiesznego kroku. Zatrzymamy się więc na moment w jazzowej zadumie nad utworami Agnieszki Osieckiej. Zastanowimy się też nad kondycją muzyków i spytamy czy w świecie niezłomnego ćwiczenia gam jest czas na oddech, wakacje, chwile wytchnienia. Ponadto zajrzymy do klasy akordeonu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, gdzie uczy się pewien zdolny akordeonista Lukas Gogol. Powrócimy też na moment do Filharmonii Opolskiej, na koncert "65 lat minęło"...
2017-11-07, 13:26

Audycja op. 52 z 11 listopada 2017

W tak wyjątkowy, świąteczny czas, spróbujemy przywołać historyczne wydarzenie. To będzie podróż w czasie (do roku 1915) i okazja by poznać mało znanych. A może odkryć ich na nowo? Chodzi o koncert, z którym łączą się trzy nazwiska: Edward Elgar (1857-1934), Emil Młynarski (1870-1935), i Ignacy Jan Paderewski (1860-1941). A myślą przewodnią będzie "Polonia".
2017-11-03, 14:58

Audycja op. 51 z 5 listopada 2017

"Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą..." - śpiewała Karin Stanek. A jak wygląda życie w duecie z gitarą i czy 6 strun nadaje się wyłącznie na towarzystwo przy ognisku? Zbadamy temat i spróbujemy obalić mity. Z pomocą przyjdzie nam Paulina Garlińska - gitarzystka pochodząca z Opolszczyzny. W zestawie przedstawi się także Kupiński Guitar Duo. Powrócimy również do muzycznych "Obrazków", które rzekomo pochodzą z pewnej wystawy. A ponieważ sport to zdrowie... zainaugurujemy na dobre cykl "Sportowe oblicze muzyki".
2017-10-30, 00:00

Audycja op. 50 z 1 listopada 2017 (świąteczna)

Uroczystość Wszystkich Świętych przypadająca na 1 listopada kojarzy się z pamięcią o tych, których nie ma. W ten świąteczny czas warto przywrócić pamięć o polskich kompozytorach, którzy zostali zepchnięci na margines świadomości muzycznej. Coraz częściej zaczyna się mówić o tych twórcach, ale to wciąż za mało, a ich dorobek wciąż jest prawie nieznany. Spróbujemy zmienić ten stan rzeczy. Józef Elsner (1769-1854), Mieczysław Karłowicz (1876-1909) i Feliks Nowowiejski (1877-1946): trzy nazwiska i przegląd twórczości, która zbyt rzadko rozbrzmiewa na polskich scenach. To także wyjątkowa okazja, by zapoznać się z nagraniami, których nie ma zbyt wiele i nie są tak dostępne, jak płyty z dziełami zachodnioeuropejskich kompozytorów.
2017-10-25, 11:56

Audycja op. 49 z 29 października 2017

Koniec jesiennego miesiąca wcale nie musi być nudny ani monotonny. Tym razem w muzyczną podróż zabierze nas Don Giovanni... a także Skrzypek, który grał na dachu. A skoro już mowa o podróżach pokazujących związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki, to sprawdzimy czy muzykę da się zamknąć w obrazach. Zajrzymy też między organowe piszczałki.... i to dosłownie! Poznamy więc nie tylko świat organistów, ale sprawdzimy co kryje w sobie "król instrumentów".
2017-10-16, 15:04

Audycja op. 48 z 22 października 2017

Wraz z artystami tworzącymi "Zaginione Archiwum" zastanowimy się czym jest folk i jakie jest jego miejsce w naszej świadomości. Czy zajmowanie się twórczością ludową to powód do wstydu czy może raczej wstydem jest marginalizowanie własnego dziedzictwa? Zastanowimy się też czy folk może być równorzędnym partnerem dla klasyki i jazzu, a pomoże nam w tym także zespół Atom String Quartet. Ludowych motywów spróbujemy też poszukać w twórczości jubilata - Ferenca Liszta, choć jego dorobek, to przede wszystkim bogate źródło transkrypcji i parafraz muzycznych.
2017-10-10, 13:14

Audycja op. 47 z 15 października 2017

Brosig, Gershwin, Waxman, Bizet - to tylko niektóre nazwiska, jakie pojawią się w audycji. Część z twórców skrywa się za wachlarzem pięknej Carmen, bo to ona jest główną inspiracją! Odkryjemy też dźwięki i historię powstania płyty "Soul Eyes", wydanej przez Radio Opole. Ponadto m.in. uchylimy drzwi do "Zaginionego Archiwum", choć będzie to tylko przedsmak spotkania. Klasycznie zajrzymy też do Filharmonii Opolskiej i sprawdzimy co piszczy w świecie edukacji muzycznej, ale szczegóły poznacie dopiero w audycji!
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »