Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+)

"Opolskie klasycznie" w pigułce...

...czyli archiwum zapowiedzi.
(Więcej na ten temat w opisach odcinków - zob. zakładka ODCINK)
2017-09-19, 12:51

W najbliższej audycji (24.09)... Pozostaniemy w festiwalowym klimacie. Dowiemy się także co słychać u Elsnera...

W najbliższej audycji © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W najbliższej audycji © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Pozostaniemy w festiwalowym klimacie, bo jesień sprzyja muzyce. Świadczyć może o tym choćby bogactwo ofert koncertowych na Opolszczyźnie. Dlatego powrócimy na parę chwil do Głogówka. Ponownie porozmawiamy też z Piotrem Lempą - dyrektorem artystycznym trwającego właśnie Dobrodzień Classic Festival. Nie będzie to jednak analiza festiwalowego repertuaru, a spotkanie ze światem wokalnym. Sprawdzimy też m.in. co słychać u Elsnera czyli jakie są najbliższe plany Filharmonii Opolskiej. W dodatku jesienny motyw łączy się muzycznie z nazwiskiem Panufnik... i to bardzo rodzinnie! Będzie więc okazja, by dotknąć twórczości Andrzeja Panufnika i jego córki, Roxanny Panufnik, a zabrzmi m.in. "Jesień w Albanii". Dlaczego? Kto śledził tegoroczny festiwal beethovenowski, ten wie, a więcej szczegółów klasycznie - w najbliższej audycji.
2017-09-14, 16:16

Audycja op. 43 z 17 września 2017

Festiwalowo - tak właśnie będzie w audycji. To jedno słowo najlepiej oddaje to, co w planach na przedostatnią niedzielę września. A będzie tak za sprawą trzech miast: Głogówka, Dobrodzienia i oczywiście Opola. Nie chodzi jednak o klasyczny, opolski festiwal, a o muzyczne święta, za którymi stoją: Ludwig van Beethoven, Maria Ołdak i Piotr Lempa. Po pierwsze powspominamy, co się wydarzyło na urodzinach u Ludwiga, czyli spróbujemy podsumować XXV Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Po drugie i trzecie dwa muzyczne zaproszenia, na dwa różne festiwale, które mają już swoją małą-wielką tradycję. A chodzi o VII Festiwal muzyczny "W oparach dźwięków" (21-23.09) i VII Dobrodzień Classic Festival (23-30.09). Już dziś możecie być też pewni, że to nie będą jednorazowe spotkania!

PS wyjątkowo audycja potrwa aż 3 godziny (od 21:00 do północy). To taki festiwalowy bonus ;-)
2017-08-07, 00:00

Audycja op. 41 z 3 września 2017

Czas wakacji odchodzi w niepamięć, a Opolszczyzna wciąż tętni pełnią dźwięków. I trzeba przyznać, że brzmi pięknie. Sprawdzimy co dzieje się w ramach XXV Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wspólnie z zespołem Sogni d'oro zaprosimy też do Pokoju, na piękny koncert ze szlachetną misją w tle. Jeśli zaś mowa o łączeniu muzyki i starań o zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, przypomnimy co działo się w Opolskiej Katedrze 25 sierpnia tego roku. W tym oryginalnym zestawieniu nie może też zabraknąć namiastki wspomnień o prawykonaniu "Koncertu opolskiego" Piotra Mossa. Swoimi wrażeniami podzielą się soliści - Tomasz Tomaszewski (skrzypce) i Marcin Wyrostek (akordeon) oraz sam kompozytor. A na dokładkę głos zabierze "blacha" czyli podsumujemy IX Letnią Akademię Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu.
2017-08-28, 01:04

Audycja op. 40 z 27 sierpnia 2017

Już wkrótce XXV Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, sprawdzimy więc jakie muzyczne atrakcje czekają nas z tej okazji. Podsumujemy też IX Letnią Akademię Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu. A jeśli o kształceniu muzycznym mowa, przyjrzymy się temu, co proponuje w swej ofercie edukacyjnej Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu. Tym samym, będzie to namiastka nowej odsłony audycji, która wystartuje od września. Wraz z latem kończy się także cykl z Chaconną Johanna Sebastiana Bacha w roli głównej. Na finale tej muzycznej zabawy zagra dla nas Joshua Bell, a będzie to unikatowe połączenie transkrypcji Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i orkiestrowego brzmienia. Nie zabraknie tu skrzypcowego solo i bardzo nastrojowego klimatu.
2017-08-23, 17:00

Audycja op. 39 z 20 sierpnia 2017

Za sprawą kartki z kalendarza, odkryjemy sylwetkę i twórczość Witolda Maliszewskiego. Sprawdzimy też czy orkiestrowa transkrypcja Chaconny BWV 1004, dokonana przez Leopolda Stokowskiego, przebije oryginalną wersję na skrzypce solo. Przede wszystkim dowiemy się jednak jaki koncert czeka nas już wkrótce w opolskiej katedrze. O szczegółach uczty muzycznej z misją ratowania zabytku w tle, opowie związany z Opolem dyrygent Bartosz Żurakowski.
2017-08-16, 14:58

Audycja op. 38 z 15 sierpnia 2017 (świąteczna)

Poszukamy militarnych wątków w muzyce. Wśród muzycznych przykładów znajdzie się m.in. wspaniały koncert skrzypcowy Karola Lipińskiego. Tradycyjnie tropić będziemy też ślady Bacha, a te wiążą się nie tylko z naszym wakacyjnym cyklem. Podpowiedź kryje się w muzycznym kalendarzu.
2017-08-14, 11:41

Audycja op. 37 z 13 sierpnia 2017

Audycję zdominują relacje i rewelacje rodem ze świata klasyki. Sprawdzimy co działo się w ramach IV Letniego Festiwalu Operowego w Opolu. Poczujemy też atomową siłę rażenia za sprawą jednego z koncertów promenadowych. Ponadto powrócimy nad Staw Zamkowy, by porozmawiać z muzykami o wrażeniach, jakie towarzyszyły koncertowi nad wodą i wśród świetlnych efektów. Efektowne z pewnością będzie także wykonanie Chaconny J.S. Bacha przez ''blachę''. Swoją interpretację przedstawi London Brass.
2017-08-07, 19:10

Audycja op. 36 z 6 sierpnia 2017

Sprawdzimy co dzieje się w ramach XXVIII Międzynarodowego Kursu Muzycznego i XI Śląskiego Lata Muzycznego. Odkryjemy też utwory grupy The Beatles w nieco innym wydaniu. Jak w każdą niedzielę lata, nie zabraknie śladów Bacha, ale wieczór umili nam też brzmienie czterech wiolonczel.
2017-08-01, 19:14

Audycja op. 35 z 30 lipca 2017

Niedawno, wspólnie z Prokofiewem, opowiadaliśmy bajkę o chłopcu imieniem Piotruś. Okazuje się, że Disney też lubi podobne, klasyczne klimaty. Przykład? W najbliższą niedzielę! Przekonamy się wtedy także czy Bach gra na gitarze. Ponadto sprawdzimy co muzycznego czeka nas w sierpniu na Opolszczyźnie. A dla tych, którzy mają wiolonczelowy niedosyt, będzie IV Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa na bis.
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »