Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera ...
2018-06-22, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu oraz Pawłem Jaroszkiem o nieuniknionym rzekomo bankructwie ZUS-u

Katarzyna Czochara o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu
- Mateusz Morawiecki był już na Opolszczyźnie, ale to jego pierwsza wizyta u nas jako premiera, więc w jakiejś mierze to wydarzenie historyczne. Spotka się z opolanami dziś w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu o godzinie 17:00. Przyjeżdża w ramach akcji „Polska jest jedna” – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” posłanka PiS Katarzyna Czochara, dodając, że spotkanie ma charakter otwarty i będzie można po wysłuchaniu wystąpienia premiera zadać mu pytanie.

Naszego gościa zapytaliśmy, o co na spotkaniach z politykami rządzącej prawicy pytają mieszkańcy regionu. Jak się okazuje, dużo zależy od tego, czym dany polityk się zajmuje. Annę Zalewską pytano o reformę oświaty, Arkadiusza Mularczyka o reparacje wojenne a Stanisława Piotrowicza o reformę wymiaru sprawiedliwości.

- Ale niektóre pytania się powtarzają. Na przykład o to, kiedy prace komisji do spraw Amber Gold czy komisji reprywatyzacyjnej zakończą się pociągnięciem do odpowiedzialności osób winnych złamania prawa. Seniorzy pytają także swoją przyszłość, o swoje świadczenia emerytalne – dodała Czochara.
Paweł Jaroszek o nieuniknionym rzekomo bankructwie ZUS-u
- Seniorzy mogą byś spokojni o swoje emerytury. ZUS jest stabilną instytucją, która wypłaca je solidnie od 80 lat. Jak każdy tego rodzaju system emerytalny jest systemem deficytowym, bo wpływy nie pokrywają wydatków. Ale sytuacja finansowa ZUS jest coraz lepsza. Ściągalność składek zawsze była bardzo wysoka i sięgała 99 procent, ale na koniec zeszłego roku było to już 99,9 procent. Także wpływy w coraz wyższym stopniu finansują wydatki – ten wskaźnik pokrycia, jak go nazywamy, osiągnął poziom 80 procent – mówił w „Poglądach i osądach” Paweł Jaroszek, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nasz gość mówił też o uszczelnianiu systemu, takich działaniach jak kontrole zwolnień lekarskich czy wizyty w firmach uchylających się od odprowadzenia stosownych opłat. Wspomniał także o nowej polityce informacyjnej, dzięki której zaufanie do ZUS wzrosło z 30 do ponad 50 procent. – Spotykamy się z naszymi klientami, prowadzimy kampanie informacyjne, bo najbardziej nam zależy na tym, żeby swoje decyzji podejmowali w pełni świadomie – stwierdził wiceprezes ZUS.

Zobacz także

2018-11-17, godz. 08:35 Rozmowa z Markiem Tomkowem, prezesem Okręgowej Izby Aptekarskiej - E-recepta będzie ułatwieniem dla wszystkich. Kończy się era recept papierowych. Apteki muszą być na e-recepty gotowe do końca tego roku. Lekarze mają czas j ... » więcej 2018-11-16, godz. 10:43 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Łukaszem Sowadą Piotr Mielec, radny Opola – Odbyło się wiele spotkań radnych komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego, zgłaszali oni swoje aspiracje do pełnienia różnych funkcji w n ... » więcej 2018-11-15, godz. 10:25 Rozmowy z dr. hab. Tomaszem Halskim i prof. Markiem Masnykiem włączenie PMWSZ w struktury UO Dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – Jednym z dwóch podstawowych warunków utworzenia kierunku lekarskiego na ... » więcej 2018-11-14, godz. 10:13 Rozmowy z Aleksandrą Szubryt i Piotrem Bębenkiem o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości Aleksandra Szubryt z Parku Naukowo-Technologicznego "Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości" - pod takim hasłem w Opolu odbywa się Światowy Tydzień Przedsię ... » więcej 2018-11-13, godz. 09:36 Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu Ubogich i komentarz Małgorzaty Kozak - Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego spotkamy się w niedzielę na rynku - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-11-12, godz. 09:54 Rozmowa z Damianem Kapinosem o rozwoju tras kolejowych i komentarz Iwony Budych Damian Kapinos, członek Opolskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie. - Ponad rok zajęło nam przekonanie władz województwa opolskiego, że powinny być po ... » więcej 2018-11-11, godz. 09:05 Rozmowa z ks. Łukaszem Knieciem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży - Bardzo oczekuję na tłumaczenie dokumentu podsumowującego synod - stwierdził w Poglądach i osądach ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Akt ... » więcej 2018-11-11, godz. 08:35 Rozmowa z dr. Mariuszem Patelskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego – Niewątpliwie był to wysiłek zbiorowy, wiele osób się temu przysłużyło, ale też i wysiłek wieloletni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Mariusz P ... » więcej 2018-11-10, godz. 09:05 Rozmowa z Joanną Krasowską i Michałem Stojakiem z opolskich Wodociągów i Kanalizacji Gośćmi Poglądów i Osądów byli Joanna Krasowska, pełnomocnik zarządu zarządu ds. komunikacji i PR oraz Michał Stojak, kierownik działu laboratorium opolskich W ... » więcej 2018-11-10, godz. 08:35 Rozmowa z Marcinem Żukowskim ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej – Młodzi ludzie są zainteresowani tego rodzaju aktywnością. Takie postawy patriotyczne, pro-wspólnotowe są dla nich atrakcyjne i uważają je za dobre – mówił w ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »