Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera ...
2018-06-22, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu oraz Pawłem Jaroszkiem o nieuniknionym rzekomo bankructwie ZUS-u

Katarzyna Czochara o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu
- Mateusz Morawiecki był już na Opolszczyźnie, ale to jego pierwsza wizyta u nas jako premiera, więc w jakiejś mierze to wydarzenie historyczne. Spotka się z opolanami dziś w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu o godzinie 17:00. Przyjeżdża w ramach akcji „Polska jest jedna” – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” posłanka PiS Katarzyna Czochara, dodając, że spotkanie ma charakter otwarty i będzie można po wysłuchaniu wystąpienia premiera zadać mu pytanie.

Naszego gościa zapytaliśmy, o co na spotkaniach z politykami rządzącej prawicy pytają mieszkańcy regionu. Jak się okazuje, dużo zależy od tego, czym dany polityk się zajmuje. Annę Zalewską pytano o reformę oświaty, Arkadiusza Mularczyka o reparacje wojenne a Stanisława Piotrowicza o reformę wymiaru sprawiedliwości.

- Ale niektóre pytania się powtarzają. Na przykład o to, kiedy prace komisji do spraw Amber Gold czy komisji reprywatyzacyjnej zakończą się pociągnięciem do odpowiedzialności osób winnych złamania prawa. Seniorzy pytają także swoją przyszłość, o swoje świadczenia emerytalne – dodała Czochara.
Paweł Jaroszek o nieuniknionym rzekomo bankructwie ZUS-u
- Seniorzy mogą byś spokojni o swoje emerytury. ZUS jest stabilną instytucją, która wypłaca je solidnie od 80 lat. Jak każdy tego rodzaju system emerytalny jest systemem deficytowym, bo wpływy nie pokrywają wydatków. Ale sytuacja finansowa ZUS jest coraz lepsza. Ściągalność składek zawsze była bardzo wysoka i sięgała 99 procent, ale na koniec zeszłego roku było to już 99,9 procent. Także wpływy w coraz wyższym stopniu finansują wydatki – ten wskaźnik pokrycia, jak go nazywamy, osiągnął poziom 80 procent – mówił w „Poglądach i osądach” Paweł Jaroszek, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nasz gość mówił też o uszczelnianiu systemu, takich działaniach jak kontrole zwolnień lekarskich czy wizyty w firmach uchylających się od odprowadzenia stosownych opłat. Wspomniał także o nowej polityce informacyjnej, dzięki której zaufanie do ZUS wzrosło z 30 do ponad 50 procent. – Spotykamy się z naszymi klientami, prowadzimy kampanie informacyjne, bo najbardziej nam zależy na tym, żeby swoje decyzji podejmowali w pełni świadomie – stwierdził wiceprezes ZUS.

Zobacz także

2018-09-21, godz. 09:45 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Piotrem Woźniakiem o kandydatach KWW Arkadiusza Wiśniewskiego i KW SLD LEWICA RAZE ... Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola - Idea jaka przyświecała przy konstruowaniu list to działanie na rzecz miasta. Tu nie ma osób z partii polityczny ... » więcej 2018-09-20, godz. 10:10 Rozmowy z Katarzyną Czocharą i Andrzejem Bułą Katarzyna Czochara, przewodnicząca PiS na Opolszczyźnie – Wiele osób na naszych listach sejmikowych kandydowało już w poprzednich wyborach samorządowych, aczk ... » więcej 2018-09-19, godz. 09:25 Rozmowa z Adrianem Czubakiem o I Kongresie Żeglugi Śródlądowej i Violettą Porowską o jej kandydatach do rady miasta Adrian Czubak, wojewoda opolski - Celem jest podsumowanie tego wszystkiego, co już udało się dokonać. Zebranie wszystkich osób zaangażowanych w proces odbudow ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:14 Rozmowa z Rafałem Bartkiem o programie wyborczym MN oraz komentarz Natalii Klimaschki na temat działalności TSKN na Śl ... Rafał Bartek, przewodniczący TSKN - Są to przede wszystkim ludzie stąd, znani społecznicy, aktywiści, fachowcy różnych branż - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:00 Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku ... » więcej 2018-09-16, godz. 09:00 Roman Jerye o Polskiej Kolei i nie tylko W dniu maszynisty gościem Poglądów i osądów był Roman Jerye, maszynista, instruktor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Nasz gość opowiedział o problem ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Józef Włodasz o Dobrodzieńskiej Secie Gościem rozmowy "W cztery oczy" był Józef Włodarz, który mówił o niedzielnej "Dobrodzieńskiej secie", czyli maratonie kolarskim o bardzo długiej i chlubnej tr ... » więcej 2018-09-15, godz. 09:00 Rozmowa z Joanną Kasprzak-Dżyberti i Bogumiłą Wosik o III Opolskim Marszu Nordic Walking Gośćmi "Poglądów i osądów" były panie Joanna Kasprzak - Dżyberti oraz Bogumiła Wosik, które opowiedziały o sobotniej III edycji Opolskiego Marszu Nordic Walki ... » więcej 2018-09-15, godz. 08:30 O. Miron Górecki o weekendowym jarmarku w Opolu - Połącznie tego co dla ciała i dla ducha - tak program tegorocznego Jarmarku Franciszkańskiego, rozpoczynającego się w dziś (sobota) w Opolu podsumował ojcie ... » więcej 2018-09-14, godz. 09:17 Rozmowa z Kamilą Jarońską o stanie opieki nad kobietami i komentarz Sabiny Wiatkowskiej - Do wyborów w sejmiku idziemy z hasłem "Polska - wygodny dom dla wszystkich" - mówiła w porannej rozmowie "W cztery oczy" Kamila Jarońska, z partii Razem. Wy ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »