Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera ...
2018-06-22, 09:30 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Katarzyną Czocharą o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu oraz Pawłem Jaroszkiem o nieuniknionym rzekomo bankructwie ZUS-u

Katarzyna Czochara o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu
- Mateusz Morawiecki był już na Opolszczyźnie, ale to jego pierwsza wizyta u nas jako premiera, więc w jakiejś mierze to wydarzenie historyczne. Spotka się z opolanami dziś w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu o godzinie 17:00. Przyjeżdża w ramach akcji „Polska jest jedna” – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” posłanka PiS Katarzyna Czochara, dodając, że spotkanie ma charakter otwarty i będzie można po wysłuchaniu wystąpienia premiera zadać mu pytanie.

Naszego gościa zapytaliśmy, o co na spotkaniach z politykami rządzącej prawicy pytają mieszkańcy regionu. Jak się okazuje, dużo zależy od tego, czym dany polityk się zajmuje. Annę Zalewską pytano o reformę oświaty, Arkadiusza Mularczyka o reparacje wojenne a Stanisława Piotrowicza o reformę wymiaru sprawiedliwości.

- Ale niektóre pytania się powtarzają. Na przykład o to, kiedy prace komisji do spraw Amber Gold czy komisji reprywatyzacyjnej zakończą się pociągnięciem do odpowiedzialności osób winnych złamania prawa. Seniorzy pytają także swoją przyszłość, o swoje świadczenia emerytalne – dodała Czochara.
Paweł Jaroszek o nieuniknionym rzekomo bankructwie ZUS-u
- Seniorzy mogą byś spokojni o swoje emerytury. ZUS jest stabilną instytucją, która wypłaca je solidnie od 80 lat. Jak każdy tego rodzaju system emerytalny jest systemem deficytowym, bo wpływy nie pokrywają wydatków. Ale sytuacja finansowa ZUS jest coraz lepsza. Ściągalność składek zawsze była bardzo wysoka i sięgała 99 procent, ale na koniec zeszłego roku było to już 99,9 procent. Także wpływy w coraz wyższym stopniu finansują wydatki – ten wskaźnik pokrycia, jak go nazywamy, osiągnął poziom 80 procent – mówił w „Poglądach i osądach” Paweł Jaroszek, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nasz gość mówił też o uszczelnianiu systemu, takich działaniach jak kontrole zwolnień lekarskich czy wizyty w firmach uchylających się od odprowadzenia stosownych opłat. Wspomniał także o nowej polityce informacyjnej, dzięki której zaufanie do ZUS wzrosło z 30 do ponad 50 procent. – Spotykamy się z naszymi klientami, prowadzimy kampanie informacyjne, bo najbardziej nam zależy na tym, żeby swoje decyzji podejmowali w pełni świadomie – stwierdził wiceprezes ZUS.

Zobacz także

2018-07-16, godz. 09:24 Rozmowa z Antonim Piechniczkiem i komentarz Józefa Żymańczyka Antoni Piechniczek, były trener kadry W poniedziałek "pomundialowy" wróciliśmy w porannych rozmowach do naszych gości, z którymi rozmawialiśmy tuż przed mistr ... » więcej 2018-07-15, godz. 08:30 Rozmowa z Wojtkiem Mieczysławskim o czytaniu i szanowaniu książek Statystyki pokazują, że niechętnie sięgamy po książki. Czy widać ten problem z perspektywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu? O tym, czy sięgamy po słow ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:00 Rozmowa z Mirosławem Aranowiczem o IX Festiwalu Ognia i Wody w Nysie Przed nami 9. edycja Festiwalu Ognia i Wody, który tradycyjnie odbędzie się nad Jeziorem Nyskim. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Co jest wyjątkoweg ... » więcej 2018-07-14, godz. 08:35 Rozmowa z Jackiem Skowrońskim o kajakowym spływie „Z nurtem Opola” W trzy wakacyjne soboty będzie można popłynąć „Z nurtem Opola”. Już po raz drugi organizowany jest spływ kajakowy na Odrze i Młynówce. Kilka godzin przed star ... » więcej 2018-07-13, godz. 09:55 Rozmowa z Sabiną Wiatkowską i komentarz Mieczysława Wojtaszka To jest bardzo dobry krok w stronę dalszych prac nad rozwiązaniami systemowymi - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej ... » więcej 2018-07-12, godz. 09:28 Rozmowa z Mateuszem Filą i komentarz Antoniego Konopki Jak bardzo polskiemu rolnikowi daje się we znaki tegoroczna susza? W niektórych województwach wilgotność gleby wynosi zaledwie 20 procent, podczas gdy przy 40 ... » więcej 2018-07-11, godz. 09:26 Rozmowa z Władysławem Żołnowskim i komentarz dr. Antoniego Maziarza Władysław Żołnowski, opolski autor książek o męczeństwie Polaków na Kresach 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ... » więcej 2018-07-10, godz. 09:20 Rozmowa z Markiem Leją i komentarz st. kpt. Bartosza Raniowskiego Marek Leja, wójt gminy Dąbrowa 150 strażaków przez dwa dni gasiło pożar nielegalnego składowiska odpadów w Dąbrowie. Na wielkiej powierzchni płonęły tworzywa ... » więcej 2018-07-09, godz. 09:43 Rozmowa z Benedyktem Nowakiem i komentarz dr Janusza Stasiaka Benedykt Nowak, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Opolu We wtorek 10 lipca rozpoczyna się ogólnopolski protest policjantów, którzy domag ... » więcej 2018-07-08, godz. 09:00 Rozmowa z Szymonem Pleszczakiem o wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez uk ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »