Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej pod batutą Mariusza Smolija pt. „Z Nowego Jorku do Teksasu” to doskonały pomysł na muzyczne przywitanie nowego roku, w programie koncertu lekka klasyka, muzyka filmowa i musicalowa.
Mariusz Smolij podczas ostatniej wizyty w Opolu zachwycił publiczność repertuarem muzycznym połączonym z multimedialną prezentacją zdjęć ze Stanów Zjednoczonych. Tym razem przyjedzie także z amerykańskim programem, ale to muzyka będzie jedyną gwiazdą koncertu. Opolska publiczność będzie miała okazję posłuchać najbardziej znanych amerykańskich kompozytorów, takich jak John Williams, Cole Porter, John Moss, George Gershwin, Leroy Anderson, John P. Sousa. Koncert ten to doskonały pomysł na muzyczne przywitanie roku, lekka forma, muzyka znana z filmowych studiów Hollywood czy ze scen Broadway'u.
Mariusz Smolij jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia prowadzących orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. Opinię tę potwierdzają zarówno krytycy muzyczni po obu stronach Atlantyku, jak i American Symphony Orchestra League. Ta prestiżowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, zrzeszająca wszystkie orkiestry symfoniczne w Ameryce Północnej, wyróżniła jego nazwisko na prestiżowej liście najwybitniejszych mistrzów batuty.
W wyniku zwycięstw w szeregu poważnych konkursach, Mariusz Smolij od wielu lat związany jest stałymi kontraktami z wybitnymi instytucjami muzycznymi w USA. Dyrygował ponad 125 orkiestrami w 27 krajach na czterech kontynentach, występując na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych świata, m.in. nowojorskiej Carnegie Hall czy w nowojorskim Lincoln Center.
Artysta nagrywał dla firm płytowych Hungaroton, Universal Poland oraz Narodowego Radia USA (NPR). Od 2004 roku regularnie współpracuje z międzynarodową wytwórnią NAXOS wydając 12 płyt, często prezentujących światowe premiery nagraniowe. Wydane przez tę firmę CD z muzyką Andrzeja Panufnika, a nagrane wspólnie z Polską Orkiestrą Kameralną, było wyróżnione w Londynie przez prestiżową London Evening Standard oraz doskonale ocenione przez wielu krytyków w Europie Zachodniej i USA. Kolejna płyta, z Filharmonią Poznańską, poświęcona była muzyce Tadeusza Szeligowskiego, natomiast siedem ostatnich CD z muzyką węgiersko-amerykańskich kompozytorów (M. Rozsa, E. Zador) nagranych zostało z Budapesztańską Orkiestrą Symfoniczną. Nagranie muzyki Grażyny Bacewicz z Capella Bydgostiensis otrzymało w 2015 roku nagrodę Fryderyka i doskonałe recenzje międzynarodowych krytyków.
Koncert w stylu "American Pops" popularnych kompozytorów amerykańskich.
31.01.2020
godz. 19:00
Bilety do nabycia w kasie i na stronie
www.filharmonia.opole.pl