Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-11-09, 18:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska przyłącza się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Zdjęcie ilustracyjne: orkiestra FO podczas koncertu z okazji święta państwowego [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zdjęcie ilustracyjne: orkiestra FO podczas koncertu z okazji święta państwowego [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka Ignacego Jana Paderewskiego, poemat symfoniczny nawiązujący do twórczości Adama Mickiewicza i uwertura zawierająca cytat z polskiego hymnu narodowego - tak kształtuje się program piątkowego (11.11) koncertu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.
Tym razem nie będzie to jednak zwyczajowy koncert symfoniczny, lecz tradycyjne wydarzenie wpisujące się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

- Koncert rozpocznie uwertura do singspielu "Der Pole und sein Kind" Alberta Lortzinga, w której zacytowany został "Mazurek Dąbrowskiego" - mówi Barbara Pieczyńska z Filharmonii Opolskiej. - Następnie będziemy mogli posłuchać "Fantazję polską" na tematy własne [oryginalny tytuł brzmi: "Fantaisie polonaise sur des thèmes originaux" - przyp. red,] gis-moll Ignacego Jana Paderewskiego, która niezmiennie zachwyca, a realizacja partii solowej zawsze jest dla znakomitych pianistów zarówno wyzwaniem, jak i powodem do dumy.

Podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej w roli solisty wystąpi wybitny polski pianista, kameralista i pedagog Edward Wolanin, który rozpoczął naukę w ówczesnej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w wieku zaledwie 15 lat, stając się najmłodszym studentem w historii uczelni, obecnie funkcjonującej jako Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC) w Warszawie.

W drugiej części piątkowego (11.11) wieczoru zabrzmi opublikowana w 1954 roku druga, odtworzona wersja poematu symfonicznego "Grażyna", jaki Piotr Rytel (1884-1970) skomponował w oparciu o dzieło literackie Adama Mickiewicza. Pierwotna wersja dzieła, powstała w 1908 roku, przez wiele lat była uznawana przez samego twórcę za zaginioną wskutek działań wojennych.

Należy zaznaczyć, że cały świąteczny koncert, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Przemysława Neumanna, rozpocznie się (11.11) o godzinie 18:00, czyli o godzinę wcześniej niż zwyczajowe, piątkowe koncerty. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Barbara Pieczyńska

Zobacz także

2022-06-12, godz. 17:41, Patronaty - polecamy Muzyczna uczta w Pokoju przed nami Przed nami 19. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju. Podobnie jak w roku ubiegłym, także w tym, organizatorzy zapraszają dodatkowo na koncert z okazji Dni Kultury w gminie Pokój. Główny cel… » więcej 2022-06-12, godz. 11:30, Kultura i rozrywka 75 lat minęło - za nami muzyczne świętowanie opolskiej PSM [ZDJĘCIA] Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu zwieńczyła świętowanie 75-lecia istnienia uroczystą galą, którą uświetniły występy wybitnych absolwentów. Podczas uroczystości zatytułowanej 'Mistrz… » więcej 2022-06-10, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Opolska PSM świętuje 75-lecie istnienia. Przed nami międzypokoleniowa i zróżnicowana muzycznie gala Występów zespołu kameralnego absolwentów, międzypokoleniowej orkiestry i big-bandu, ale też instrumentów historycznych będzie można posłuchać jutro (11.06) w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu… » więcej 2022-06-10, godz. 14:13, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska ze zróżnicowaną ofertą weekendową Weekend obfity w wydarzenia muzyczne szykuje się w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Na początek (10.06) tradycyjny koncert symfoniczny, utrzymany w hiszpańskim klimacie, podczas którego nie zabraknie brzmienia gitary, ale także… » więcej 2022-06-07, godz. 21:15, Kultura i rozrywka Rock'n'rollowy koncert Marty Zalewskiej w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] W rock'n'rollową podróż zabrała gości Studia M im. SBB Radia Opole - Marta Zalewska, który wystąpiła na naszej scenie wraz z zespołem. Były nawiązania do historii tego gatunku, ale także współczesne kompozycje artystki. » więcej
42434445464748
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »