Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-09-25, 17:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Od Beethovena do Tansmana - tuż przed finałem festiwalu w Głogówku

Metropolis Piano Quartet [fot. materiały organizatora]
Metropolis Piano Quartet [fot. materiały organizatora]
Podczas przedostatniego koncertu (25.09) tegorocznego XXX Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku wystąpi zespół Metropolis Piano Quartet w składzie: Joanna Galon-Frant (fortepian), Szymon Krzeszowiec (skrzypce), Dawid Jadamus (altówka), Łukasz Frant (wiolonczela). W programie m.in. niedoceniana muzyka polska.
Oprócz kwartetów fortepianowych patrona festiwalu, czyli reprezentującego klasycyzm Ludwiga van Beethovena (Kwartet fortepianowy C-dur WoO 36 nr 3) oraz Johannesa Brahmsa (Kwartet fortepianowy g-moll nr 1 op. 25), będącego przedstawicielem romantyzmu, zabrzmi również "Suite-Divertissement" na kwartet fortepianowy - kompozycja autorstwa Aleksandra Tansmana, jednego z niedocenianych polskich twórców dwudziestowiecznych.

- To jest świetne zestawienie - mówi Kinga Markowska z biura festiwalu. - Poza tym, że ta muzyka, która prezentuje charakter czasów danego kompozytora, tam jest połączenie też takich ponadczasowych trochę elementów: wyprzedzenia swoich czasów, niezrozumienie na dany moment. Tansman wyjechał przecież z Warszawy, bo też nie do końca tamto środowisko muzyczne przyjmowało te jego kompozycje.

Wyjaśnijmy, że urodzony 12 czerwca 1897 roku w Łodzi kompozytor, który jeszcze jako dziecko opanował biegle pięć języków, a naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, osiągnął wprawdzie sukces i to dość szybko (trzy nagrody w ramach odbywającego się w 1919 roku w Warszawie ogólnopolskiego konkursu kompozycji), jednak równie szybko, bo w tym samym roku znalazł się w ogniu krytyki konserwatywnej warszawskiej krytyki muzycznej. Fakty te sprawiły, że Aleksander Tansman postanowił wyjechać do Paryża, a choć większość swego życia spędził poza krajem, zawsze uważał się za polskiego twórcę.

Początek koncertu, objętego patronatem medialnym Radia Opole, dziś (25.09) o godzinie 19:00 w Centrum Kultury w Głogówku, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Kinga Markowska

Zobacz także

2022-09-14, godz. 18:57, Patronaty - polecamy Ślaski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena po raz 30. w Głogówku - Taka rocznica to idealny pretekst, by uświadomić sobie, że to, co najbardziej imponuje nam w muzyce, to jej niejednoznaczność - tak jubileuszowy, bo już 30. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena zapowiadają jego organizatorzy… » więcej 2022-09-14, godz. 06:19, Kultura i rozrywka Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione muzycznie w Studiu M im. SBB Radia Opole Uczestnicy wtorkowego (13.09) koncertu, zrealizowanego w studiu muzycznym Radia Opole, poznali autentyczne historie sprzed stu lat, przedstawione we współczesnych tekstach Wojciecha Byrskiego. Koncert zatytułowany 'Niezwykłe Kobiety'… » więcej 2022-09-11, godz. 14:08, Kultura i rozrywka Organy kościoła ewangelickiego znów odezwą się podczas 37. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kamerlanej Muzycy związani z Kluczborkiem wystąpią wieczorem (11.09) na przedostatnim wydarzeniu 37. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, prezentując zarówno dzieła organowe, jak i wokalno-instrumentalne. » więcej 2022-08-09, godz. 16:38, Patronaty - polecamy "Jazz Band Młynarski-Masecki" na Letniej Scenie NCPP Niepowtarzalny koncert w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu. W ramach Letniej Sceny NCPP wystąpi bigbandowa orkiestra pod wodzą wybitnego pianisty Marcina Maseckiego oraz Jana Emila Młynarskiego. » więcej 2022-08-07, godz. 14:44, Kultura i rozrywka Haja wygrywa "Tarnogranie". Wrocławianie będą nagrywać w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska Haja z nagrodą główną części konkursowej tegorocznego Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu. Jurorzy przyznali zespołowi dziesięciogodzinną sesję w Studiu M im. SBB Radia Opole. » więcej
40414243444546
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »