Co robią muzycy z Polish Cello Quartet, kiedy nie koncertują i skąd pomysł, by stworzyć właśnie kwartet wiolonczelowy, pierwszy tego typu zespół w Polsce? Wszystko, czego nie można się dowiedzieć na koncertach, zdradzą dziś (26.07) artyści, którzy od 9 lat organizują w Nysie Międzynarodową Akademię Wiolonczelową.
Podczas inauguracji (20.07) 9. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie dali się poznać jako kwartet wiolonczelowy, który nie boi się sięgać po muzykę współczesną i lubi promować muzykę polską.
W tym tygodniu, a dokładniej w poniedziałkowy wieczór (25.07) wystąpili w duetach z fortepianem podczas koncertu wykładowców MAW, w którym udział wzięli również przybyli z zagranicy gościnni wykładowcy tego letniego kursu mistrzowskiego dla wiolonczelistów: Jelena Očić (Chorwacja), Tomáš Jamník (Czechy) i Roberto Trainini (Włochy). Należy przy tym zaznaczyć, że dwaj ostatni, z wymienionych wiolonczelistów zastąpili Juliusa Bergera oraz jego małżonkę Hyun-Jung Berger, którzy z przyczyn niezależnych od organizatorów MAW nie mogli wziąć udziału w tegorocznej odsłonie wydarzenia. Natomiast wiolonczelistom towarzyszyli wybitni pianiści: Maria Daroch-Kujawińska, Anna Krzeszowiec oraz Michał Rot.
- Zawsze dobrze mi się gra dla nyskiej publiczności, która już nas tutaj zna i wydaje się, że nas nawet lubi - mówił po koncercie Wojciech Fudala z Polish Cello Quartet - Poza tym po raz pierwszy graliśmy w tej odnowionej sali szkoły muzycznej, sali koncertowej. Ta odnowa wniosła zupełnie inne oblicze tego miejsca.
To właśnie odnowiona przy okazji remontu i termomodernizacji budynku sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie, wyposażona aktualnie w nowoczesny sprzęt do nagłośnienia, ale też rejestracji audio-wideo i pokazów multimedialnych, stanie się miejscem spotkania z zespołem Polish Cello Quartet, świętującym w tym roku 10-lecie działalności artystycznej, czyli wydarzenia towarzyszącego festiwalowej części 9. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, trwającej w Nysie od 20 lipca pod wyłącznym patronatem Radia Opole. Początek wydarzenia, otwartego dla publiczności, o godzinie 20:00.
Dodajmy, że dzisiejsze spotkanie, prowadzone przez dziennikarkę muzyczną Radia Opole, jest również okazją, do symbolicznego połączenia jubileuszu zespołu z urodzinami 60-lecia szkoły muzycznej w Nysie i 70-lecia Radia Opole, czyli podmiotami, które współpracują od lat.