Blisko sto instrumentów z całego świata rozbrzmiało w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W ramach Nocy Kultury odbyły się tam rodzinne warsztaty muzyczne.
Uczestnicy mieli okazję nie tylko wyruszyć w dźwiękową podróż poprzez kontynenty, ale również mogli stworzyć własne instrumenty. Poprowadził je multiinstrumentalista Tomasz Drozdek.
- Zamysł tych warsztatów to przede wszystkim poznanie instrumentów. Cel został osiągnięty, bo kiedy na początku zajęć zapytałem, czy znają te instrumenty, które ze sobą przywiozłem, to właściwie nikt nie potrafił ich nazwać. Druga najważniejsza rzecz, to zachęcenie uczestników do spontanicznego muzykowania - mówi Drozdek.
- Było bardzo ciekawie. Mieliśmy okazję spróbować zagrać na przeróżnych instrumentach z całego świata. Czas szybko zleciał. Cieszę się, że tu przyszłam - mówiły uczestniczki warsztatów.
W ramach Nocy Kultury w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się również koncert zespołu Vito Bambino.
Z kolei odwiedzając Zamek Górny w Opolu można było się przekonać, jak wygląda dzień z życia damy dworu i rycerza. W programie m.in. łucznictwo, procarstwo, muzykowanie, taniec, tkactwo oraz walki rycerskie. Na zamku odbywały się tematyczne warsztaty m.in. zielarskie, czy te związane z kaligrafią. Natomiast na placu przed opolskim obiektem pojawiły się średniowieczne namioty. W jednym z nich prowadzone były zajęcia plastyczne, a w drugim można było zgłębić własną przyszłość.
- Jestem wiedźmą i wróżę z run. Można mnie zapytać o wszystko - mówi Justyna.
- My pokazujemy, jak strzelać z procy i z łuku. Sporo osób się zainteresowało tymi warsztatami i to cieszy - dodaje Dariusz Paterak z grupy rekonstrukcyjnej Barbaria.
Wystawa, film i quiz dla najmłodszych – z takimi propozycjami do mieszkańców wyszło Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Podczas Nocy Kultury odwiedzający mogli obejrzeć zarówno wystawę stałą, jak i czasową poświęconą fotograficznemu utrwaleniu Warszawy w roku 1939. Na ekspozycję składają się fotografie prezentujące przedwojenne życie warszawiaków, późniejsze obrazy z oblężenia oraz kapitulacji. Obrazy wykonano z różnych perspektyw: oficjalnej, prywatnej oraz propagandowej.
- To tylko jedna z kilku propozycji na piątkową noc - mówi Natalia Kryjom-Brylak z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. - Przygotowaliśmy również pokaz filmowy i nawiązujący do niego quiz. Dla osób, które poprawnie odpowiedziały na zadane pytania otrzymały nagrody.
Nasza rozgłośnia objęła Noc Kultury patronatem medialnym.