Zabytkowe organy kościoła ewangelickiego w Kluczborku zabrzmią w niedzielę (13.06) na inauguracji 36. festiwalu Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanego przez Kluczborski Domu Kultury. W programie nie zabraknie muzycznych atrakcji, w tym utworu organowego na cztery ręce, skomponowanego przez śląskiego kompozytora Adolfa Friedricha Hessego (urodzonego i zmarłego we Wrocławiu), a który organista i dyrygent Jarosław Jasiura, będący głównym bohaterem wieczoru, wykona wspólnie z drugim organistą Michałem Pyrkoszem.
- Organy są najważniejszym atutem tego kościoła, stąd nie wyobrażam sobie, żeby można było zagrać koncert inauguracyjny bez organów - zaznaczył Jarosław Jasiura w audycji "Rewiry kultury". - W moim rodzinnym mieście wystąpię wraz z moimi przyjaciółmi, których zaprosiłem do tego koncertu i na który wszystkich bardzo serdecznie zapraszam.
Oprócz organistów usłyszymy również sopranistkę Katarzynę Kłosowską oraz męski zespół wokalny "Pueri Matris Dei" z Częstochowy.
- Oczywiście w programie będzie muzyka organowa, ale również znajdą się utwory z akompaniamentem organów, ale też znajdzie się taki instrument jak fletnia pana, na którym zagra pan Wiesław Zawadzki - wyjaśnia Jasiura. - Na zakończenie koncertu będzie mała niespodzianka, bo najmłodsza uczestniczka tego koncertu zaśpiewa nam jakiś temat, który postaram się podjąć jako temat do improwizacji, która zakończy nasz koncert.
Przypomnijmy, że 36. Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej miały się rozpocząć pod koniec marca, ale z powodu sytuacji pandemicznej inauguracja była kilkukrotnie przekładana. Żaden z koncertów nie został jednak odwołany, a od razu ustalane były z muzykami nowe terminy występów. Tym sposobem co miesiąc, aż do listopada, będzie można podziwiać artystów związanych z ziemią kluczborską, a koncert, który pierwotnie planowany był jako czwarty stanie się koncertem inauguracyjnym.
Początek festiwalu, objętego patronatem medialnym Radia Opole, w niedzielę (13.06) o godzinie 18:00 w kościele należącym do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku, która jest partnerem wydarzenia, objętego również patronatem burmistrza Kluczborka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.