Dzieła nawiązujące do kultury niemieckiej, ale także ukazujące powiązana i spójność kultury różnych krajów Europy, zabrzmiały w niedzielny (11.10) wieczór w Muzeum Diecezjalnym w Opolu, a jednocześnie w trakcie transmisji wideo na Facebooku, na profilu opolskiej Mniejszości Niemieckiej. Dodajmy, że niedzielny koncert nie tylko otworzył X Dobrodzień Classic Festival (czyli jedyny na Opolszczyźnie festiwal, skoncentrowany wyłącznie na klasycznej muzyce wokalnej), ale stanowił także jedno z tradycyjnych wydarzeń towarzyszących trwającym od początku miesiąca 17. Dniom Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
Obok pomysłodawcy koncertu, pochodzącego z Dobrodzienia śpiewaka Piotra Lempy, wystąpiła także mezzosopranistka Magdalena Kulig, a śpiewakom towarzyszył pianista Thomas Cornelius, który jest również kompozytorem. Warto zaznaczyć, że podczas koncertu zabrzmiały nie tylko pieśni napisane przez artystę, ale także jego autorskie kompozycje oparte na tematach z twórczości Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta.
- Bardzo się cieszę i dziękuję Piotrowi Lempie za zaproszenie - mówi Magdalena Kulig. - Jego program, jego wskazania były na muzykę niemiecką i na kulturę niemiecką, stąd też wybraliśmy różne warianty poezji, która była użyta przez różnych kompozytorów.
- Oczywiście, że wracam tutaj zawsze z rozrzewnieniem, zawsze z dużą dozą tęsknoty - przyznaje Piotr Lempa. - Tym bardziej w tych warunkach, w których jesteśmy dzisiaj, mówię o wirusie. To, że nam się udało zrobić koncert, że ludzie przyszli na niego, że na Facebooku, tak jak się dowiedzieliśmy przed momentem, oglądało nas prawie tysiąc osób, więc to jest bardzo duży sukces!
Więcej na temat tego wydarzenia, któremu patronowało Radio Opole, ale także o emocjach, jakie wywołują wśród artystów decyzje polityków w związku z trwającą pandemią w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".