Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-09-28, 10:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Kilkuminutowe owacje na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! [ZDJĘCIA]

Finał 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Finał 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Pięciominutowymi owacjami na stojąco nagrodziła publiczność wykonawców koncertu zamykającego 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W niedzielny (27.09) wieczór w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku zabrzmiało po raz pierwszy w historii miasta słynne Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta KV 626.
Partie solowe wykonali Katarzyna Guran (sopran), Ilona Szczepańska (mezzosopran), Bartłomiej Chorąży (tenor) oraz pochodzący z Opolszczyzny Oskar Koziołek Goetz (bas-baryton). Obok solistów wystąpiły także zespoły Moniki Bachowskiej tworzone przez młodych wykonawców: Chór "Insieme" oraz Orkiestra Kameralna "Fresco Sonare". Chór dodatkowo zasilili muzycy z Zespołu wokalnego "Luna Plena" przygotowanego przez Barbarę Gajek-Kraskę. Całość poprowadziła Monika Bachowska, która już po raz drugi zagościła w finale festiwalu w Głogówku.

- Przychodzi taki moment w życiu człowieka, że wreszcie można to [dzieło - red.] wykonać - przyznaje Monika Bachowska. - Potrzeba do tego dużo wiedzy, dużo świadomości, trzeba widzieć sporo o retoryce muzycznej, również o wykonawstwie instrumentalnym. I samo tworzenie całej dramaturgii utworu jest niezwykle wymagające, stąd też właśnie ta prośba do publiczności, żeby nie klaskać między częściami. Jakoś tak bardzo jest ważne, aby tej ciągłości nie zakłócać.

Uwagę publiczności szczególnie przykuł fragment dzieła, który nastąpił tuż po wybrzmieniu słynnej "Lacrimosy". Chodzi o krótki, kilkunastotaktowy szkic fugi podwójnej opartej na słowie "Amen" i obejmujący wyłącznie głosy chóralne.

- Zdecydowałam się wykorzystać bardzo rzadko słyszany fragment "Amen", który Mozart zaczął pisać, ale go nie skończył - wyjaśnia dyrygentka. - Chciałam podkreślić wyjątkowość tego koncertu, jak dla mnie. I sam moment odejścia Mozarta, bo przecież po tym fragmencie wszystkie kolejne części są oparte na tematach Mozarta, ale już je napisał [Franz Xaver] Süssmayr.

Przypomnijmy, że zakończony właśnie festiwal upamiętniający pobyt Ludwiga van Beethovena w Głogówku, trwał od 17 września pod patronatem Radia Opole. W tym czasie odbyło się 7 koncertów, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli w tym roku: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Burmistrz Głogówka Piotr Bujak. A więcej na ten temat w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Monika Bachowska

Zobacz także

2020-10-05, godz. 13:56, Patronaty - polecamy Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w tym roku w jesiennej odsłonie Pięć dni koncertowych, kilkudziesięciu artystów, a do tego okazja usłyszenia dźwięków jedynego na świecie instrumentu Viola Organista stworzonego na wzór projektu Leonarda Da Vinci czy obejrzenia wystawy obrazów Krystyny Sojki -… » więcej 2020-10-05, godz. 12:12, Kultura i rozrywka Dąbrówka Dolna: owacje na finał XVII Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera [ZDJĘCIA] Publiczność owacyjnie przyjęła występ artystów zamykający XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. W tym roku z przyczyn niezależnych od organizatorów dwudniowe koncerty nie mogły się odbyć… » więcej 2020-10-04, godz. 15:30, Kultura i rozrywka "Kwitnący" muzyczny festiwal znów zabrzmi w Mosznej! XXXVI Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego, to kolejne, duże wydarzenie muzyczne w naszym regionie, które odbędzie się w innym niż zwykle terminie, za to dzięki determinacji organizatorów i przy wsparciu… » więcej 2020-10-04, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Zapomniana polska kameralistyka zabrzmiała w Dąbrówce Dolnej Występ zespołu Aperion Trio otworzył XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. W tym roku, z powodu następstw rozprzestrzeniania się koronawirusa, festiwal odbywa się znacznie później i w nieco… » więcej 2020-10-03, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA] Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność… » więcej
99100101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »