Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-10-07, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Lekcja historii muzyki i fuzja muzyki dawnej z nowoczesnością na III Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA]

Koncerty III Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty III Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncertową lekcję historii muzyki i fuzję muzyki dawnej z elementami nowoczesności. Takie atrakcje proponują organizatorzy tegorocznego Festiwalu Mikołaja z Koźla. Jednym z nietypowych połączeń, zaprezentowanych na sobotnich (06.10) koncertach, było uzupełnienie żeńskiego śpiewu a cappella improwizacjami saksofonowymi, współgrającymi z brzmieniem śpiewu chorałowego.
- Chcielibyśmy iść w kierunku lekkich połączeń i zestawień ciekawych instrumentów - mówi Wojciech Wójcicki, dyrektor artystyczny festiwalu. - Staramy się uatrakcyjniać co roku nasz program, nawiązując oczywiście do Mikołaja z Koźla, do tradycji franciszkańskiej i chorałowej. Kościół się wypełnia coraz bardziej, co nas bardzo, bardzo cieszy.

Jak przyznaje Wójcicki, festiwal to nie tylko muzyka średniowieczna, ale muzyka dawna w szerszym ujęciu. Organizatorom zależy nie tylko na zachowaniu pamięci o dokonaniach Mikołaja z Koźla, ale także na ukazaniu bogactwa muzyki dawnej, także takiej, która powstała na terenach dzisiejszej Opolszczyzny, czego przykładem może być prezentacja dzieł Silviusa Leopolda Weissa, urodzonego w Grodkowie.

- Staramy się ukazać rozwój muzyki przekrojowo - mówi Wójcicki. - I to jest właśnie, wydaje mi się, lekcja dla nas wszystkich, jak rozwijała się muzyka europejska. Musimy pamiętać, że gdyby nie incipity chorałowe, gdyby nie melodie chorałowe, które powstały w średniowieczu, to praktycznie system dur-moll mógłby jeszcze raczkować.

Festiwal Mikołaja z Koźla, który odbywa się po raz trzeci, zakończy się dzisiaj (07.10), a pozostały jeszcze 2 koncerty. Pierwszy, na którym wystąpi trio muzyki barokowej z Czech, rozpocznie się o godzinie 16:00. Finałowy koncert z udziałem orkiestry Accademia dell` Arcadia i kontratenora Bartosza Rajpolda zaplanowano na godzinę 19:00. Oba koncerty odbędą się w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu, a wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.
Wojciech Wójcicki

Zobacz także

2024-03-07, godz. 09:57, Patronaty - polecamy Opole Youth Choir premierowo zaprezentuje repertuar ze swojej debiutanckiej płyty Salę koncertową Filharmonii Opolskiej w sobotę 16 marca wypełni muzyka i śpiew wyjątkowego chóru. Przed publicznością wystąpi Opole Youth Choir. Zabrzmią kompozycje członków chóru i przyjaciół składające się na ich debiutancką… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Koncert "Muzyka nieśmiertelna" zabrzmi w piątkowy wieczór w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na piątkowy koncert symfoniczny. Usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej i solistę, który zagra na skrzypcach. » więcej 2024-02-28, godz. 17:15, Patronaty - polecamy Maciej Tubis zagra kompozycje Krzysztofa Komedy W roli głównej fortepian, a tuż za nim bezgranicznie mu oddany pianista i aranżer - Maciej Tubis. Ten duet już w najbliższą sobotę (02.03) w Filharmonii Opolskiej porwie słuchaczy do krainy interpretacji twórczości Krzysztofa Komedy… » więcej 2024-02-23, godz. 20:01, Patronaty - polecamy Filharmonia w Dzień Kobiet zaprasza na koncert "Amitié, to znaczy przyjaźń" Świat twórców muzyki w minionych epokach zdominowany był przez mężczyzn. Jednym z wyjątków od tej reguły była Grażyna Bacewicz i nie bez powodu to jej „Uwertura na orkiestrę symfoniczną” rozpocznie koncert w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2024-02-20, godz. 09:01, Patronaty - polecamy "Muzyka nieśmiertelna" zabrzmi w Filharmonii Opolskiej Preludium do Popołudnia fauna Claude’a Debussy’ego, I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego, a na koniec VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethoven - to repertuar koncertu zatytułowanego „Muzyka nieśmiertelna”, na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »