Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-12, 12:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Grodków to nie tylko Elsner. Dzieła Weissa zagrają mistrzowie barokowej lutni

Lute Duo podczas nagrywania płyty [fot. materiały artystów]
Lute Duo podczas nagrywania płyty [fot. materiały artystów]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
Grodków, to miejsce narodzin nie tylko Józefa Elsnera, ale także innego kompozytora - Silviusa Leopolda Weissa. Dzieła śląskiego kompozytora i lutnisty doby baroku zabrzmią w jego rodzinnym mieście w piątek (12.10).
Muzyka S.L. Weissa zabrzmi dokładnie w 331. rocznicę urodzin kompozytora. Wykonawcami koncertu będą wirtuozi lutni barokowej z zespołu Lute Duo oraz organistka Alisa Birula. Muzycy, którzy niedawno wystąpili na III Festiwalu Mikołaja z Koźla, zaprezentują się w ramach koncertu "Jesień z Elsnerem i Weissem".

Jak przekonuje Anton Birlua z zespołu Lute Duo, wbrew pozorom lutnia i organy mają ze sobą sporo wspólnego.

- Granie Weissa było porównywane do organów - mówi artysta. - I właśnie w Grodkowie Alisa będzie grała Weissa na organach. To chyba pierwszy raz w ogóle w historii muzyki zabrzmi, z tego co wiemy. Trudno nam powiedzieć, dlaczego tak się stało, ale za czasów, kiedy lutnia w Europie traciła na popularności, na Śląsku zaczęła się odradzać w zupełnie inny sposób, z inną muzyką. Najwięksi kompozytorzy, którzy zostawili ślad jako lutniści na lutni barokowej, byli na Śląsku. Jest to zjawiskowe tak naprawdę.

Lutnista dodaje, że jednym z takich kompozytorów jest właśnie urodzony w Grodkowie Silvius Leopold Weiss.

Początek koncertu w piątek (12.10) o godzinie 19:00 w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Anton Birula (materiał emitowany 10.10 w audycji "Ona i on")

Kultura i rozrywka

2018-12-11, godz. 17:00 Języki obce znają śpiewająco. IX Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w opolskim "Staszicu" Udowadniają, że zagraniczna piosenka może być świetnym sposobem na łatwą i przyjemną naukę języka obcego. Blisko 60 uczestników mierzyło się na scenie Zespołu ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:30 Henryk Jaschik znów ozdobił dom i podwórko tysiącami lampek świątecznych [ZDJĘCIA] Około 41 tysięcy świątecznych lampek będzie w tym roku zdobić posesję państwa Jaschików z Krapkowic. Henryk Jaschik, emerytowany kierowca autobusów, zajmuje s ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:15 Zmierzch Imperium. Wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego Muzeum Regionalne w Głogówku przygotowało wystawę, która powstała we współpracy z Fundacją im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot. 'Zmierzch Imperium' to wysta ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:00 Po śląsku w jubileusz. Przed nami koncert "W tonacji Śląska" Rok jubileuszowy podsumują koncertem. W Filharmonii Opolskiej odbędzie się 6. edycja koncertu 'W tonacji Śląska'. W tym roku będzie to święto potrójne - jubil ... » więcej 2018-12-10, godz. 21:00 Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP - Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery ksią ... » więcej 2018-12-10, godz. 20:00 Mieszkańcy stolicy regionu odkrywali tajemnice, jakie skrywa opolska katedra Krzysztof Ogiolda, autor szesnastu tekstów, które ukazały się w najnowszej publikacji poświęconej opolskiej świątyni podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju warto ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:46 Wystartowały Kulturalia. Ponad 40 wydarzeń na Uniwersytecie Opolskim Rozpoczęły się Kulturalia Uniwersytetu Opolskiego. Dla studentów przygotowano blisko 40 wydarzeń. Na niektóre zajęcia już brakuje wolnych miejsc. Święto Kultu ... » więcej 2018-12-10, godz. 13:25 Roztańczone dziesięciolecie szkoły tańca Swoje dziesięciolecie obchodzi SalsoMania Dance Studio w Opolu. Z tej okazji szkoła tańca zorganizowała bal, podczas którego nie zabrakło pokazów. » więcej 2018-12-10, godz. 07:00 Sylwester w Nysie bez pokazu fajerwerków, za to z gwiazdami Nysa zachęca do wspólnego powitania nowego roku. Podczas sylwestrowej zabawy 'pod chmurką' nie zabraknie prawdziwych gwiazd, każdy będzie mógł znaleźć coś dla ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »