Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-12, 12:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Grodków to nie tylko Elsner. Dzieła Weissa zagrają mistrzowie barokowej lutni

Lute Duo podczas nagrywania płyty [fot. materiały artystów]
Lute Duo podczas nagrywania płyty [fot. materiały artystów]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
Grodków, to miejsce narodzin nie tylko Józefa Elsnera, ale także innego kompozytora - Silviusa Leopolda Weissa. Dzieła śląskiego kompozytora i lutnisty doby baroku zabrzmią w jego rodzinnym mieście w piątek (12.10).
Muzyka S.L. Weissa zabrzmi dokładnie w 331. rocznicę urodzin kompozytora. Wykonawcami koncertu będą wirtuozi lutni barokowej z zespołu Lute Duo oraz organistka Alisa Birula. Muzycy, którzy niedawno wystąpili na III Festiwalu Mikołaja z Koźla, zaprezentują się w ramach koncertu "Jesień z Elsnerem i Weissem".

Jak przekonuje Anton Birlua z zespołu Lute Duo, wbrew pozorom lutnia i organy mają ze sobą sporo wspólnego.

- Granie Weissa było porównywane do organów - mówi artysta. - I właśnie w Grodkowie Alisa będzie grała Weissa na organach. To chyba pierwszy raz w ogóle w historii muzyki zabrzmi, z tego co wiemy. Trudno nam powiedzieć, dlaczego tak się stało, ale za czasów, kiedy lutnia w Europie traciła na popularności, na Śląsku zaczęła się odradzać w zupełnie inny sposób, z inną muzyką. Najwięksi kompozytorzy, którzy zostawili ślad jako lutniści na lutni barokowej, byli na Śląsku. Jest to zjawiskowe tak naprawdę.

Lutnista dodaje, że jednym z takich kompozytorów jest właśnie urodzony w Grodkowie Silvius Leopold Weiss.

Początek koncertu w piątek (12.10) o godzinie 19:00 w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Anton Birula (materiał emitowany 10.10 w audycji "Ona i on")

Kultura i rozrywka

2018-10-18, godz. 19:02 Eksperymentatorzy poszukiwani! Rusza III konkurs Modelatornia dla twórców teatru Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu ogłosił trzeci Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia. Ma on służyć poszukiwaniom nowego języka scenicznego i formy. ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:40 Aquiles Priester Band ćwiczy w Radiu Opole. Przed nimi 3 koncerty W Studium M im. SBB w Radiu Opole trwają próby Aquiles Priester Band. Grupa gości w Polsce w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu 'Drum Fest'. Wystąpi w piąt ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:00 Powódź i wspomnienia opolan. Premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego Spektakl 'Moją ulicą płynie rzeka' Elżbiety Depty i Adriana Szafrańskiego zobaczą widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego. Przedstawienie opowiada o powodzi t ... » więcej 2018-10-18, godz. 07:15 Rusza 27. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. "Tu rodzą się i występują gwiazdy" Koncert zespołu 'P.A.R.K.' Jerzego Piotrowskiego - perkusisty legendarnego zespołu SBB - zainauguruje 27. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. Rozpocznie się dz ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:44 Na początek filmy. W Opolu rozpoczął się Festiwal Gór Pokazami trzech filmów zainaugurowano 7. edycję Opolskiego Festiwalu Gór. Na ekranie można było oglądać dokumenty o tragarzach działających w Wysokich Tatrach ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:58 Tegoroczny Najazd Poetów rozpoczęty Międzynarodowe Forum Literackie i XXIX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu otwarte spotkaniem literackim w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w O ... » więcej 2018-10-17, godz. 15:55 Husaria, jako duma polskiego oręża. W piastowskim zamku poznasz wiekowe militaria W najbliższy weekend w Muzeum Piastów Śląskich zostanie zaprezentowana nowa wystawa. Dzięki zbiorom z prywatnej kolekcji, brzeżanie oraz turyści będą mogli zo ... » więcej 2018-10-17, godz. 13:00 W Opolu będzie kręcony film fabularny. Historia wysadzenia auli WSP Początek filmu będzie nawiązaniem do historii wysadzenia auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w 1971 roku. Autorzy filmu poszukują statystów do filmu zat ... » więcej 2018-10-17, godz. 06:45 Ilona Wiśniewska o książce "Lud. Z grenlandzkiej wyspy". Spotkanie w WBP O książce 'Lud. Z grenlandzkiej wyspy' opowiadała w stolicy regionu Ilona Wiśniewska. Reportażystka i fotograf pochodzi z Prószkowa koło Opola. Za kołem podbi ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:00 Dzień Ukraiński w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Warsztaty plastyczne i koncert muzyki ludowej - to propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na Dzień Ukraiński. Opolanie wykonali własnoręcznie amul ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »