Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole…
2020-04-08, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole zaprasza w piątek na specjalny program

Zdjęcie z obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Zdjęcie z obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Opolu [fot. Barbara Więcek]
W piątek (10.04) mija 10 lat od katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób. W związku z rocznicą sporo miejsca na antenie poświęcimy temu wydarzeniu, które dla wielu osób pozostanie na zawsze w pamięci.

Radio Opole wróci do tamtych dni w rozmowach z gośćmi oraz przypominając archiwalne nagrania. Powiemy o specjalnie na tę okazję przygotowanych publikacjach, a po 16:00 będziemy retransmitować nadzwyczajny koncert symfoniczny "W hołdzie Ofiarom", który 10 lat temu odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Mija 10 lat…

”Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się podczas lądowania na lotnisku wojskowym w Smoleńsku. Rosyjskie Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych poinformowało, że zginęło 87 osób” - to jeden z pierwszych komunikatów, jakie nasza rozgłośnia podała 10 kwietnia 2010 roku po godz. 10:41.

Później okazało się, że ofiar było 96, w tym najważniejsze osoby w państwie. Oprócz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką, wśród ofiar katastrofy smoleńskiej byli także: ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także cała załoga samolotu. Pod względem liczby ofiar to druga w historii polskiego lotnictwa katastrofa i największa w dziejach polskich Sił Powietrznych.

Specjalny program

10 kwietnia to także 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej, stąd już o 6:20 w cyklu Kartka z kalendarza Bolesław Bezeg przypomni o powstańcach śląskich, których ta tragedia dotknęła. Punktualnie o 8:41 wyemitujemy archiwalny dźwięk informujący o katastrofie. Audycję po godz. 9:00 rozpoczniemy sygnałem syreny smoleńskiej i Apelem Smoleńskim, podczas którego wyczytane zostaną nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.

Gośćmi porannej rozmowy W cztery oczy będą kolejno: poseł Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, współautor politycznej biografii Lecha Kaczyńskiego (uwaga, książka będzie do zdobycia w Loży Radiowej!) (08:04), a później Urszula Gawor, prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu (8:17). Wydarzenie będziemy także wspominać w audycji Dobry moment

z dr. Bartoszem Kuświkiem, dyrektorem Instytutu Śląskiego. W całości rocznicy i wspomnieniom będzie poświęcona piątkowa Loża Radiowa. Wśród gości Ryszard Szram (12:10), senator PiS Jerzy Czerwiński (12:30), Tomasz Greniuch (13:10) i Grzegorz Krukowski (13:30), który 10 lat temu miał zaledwie 14 lat…o 11:40 w cyklu Czytasie opowiemy o wyjątkowych publikacjach: 'Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo' i 'Smoleńsk - ostatnia misja' [fot. Marcin Skomudek]Wcześniej, bo o 11:40 w cyklu Czytasie opowiemy o wyjątkowych publikacjach: "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja". To wydane przez Polskie Radio albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci w 10. rocznicę katastrofy na smoleńskim lotnisku. Będzie okazja otrzymania albumów zaraz po tym cyklu, a także w pierwszej godzinie audycji Trendy i owędy. Więcej o tych publikacjach można dowiedzieć się ze strony Polskiego Radia 24 tu: 10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia

Okazja do otrzymania książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005” będzie z kolei w Loży Radiowej. Przypomnijmy: nasz gość wraz z grupą badaczy pod kierunkiem Sławomira Cenckiewicza przygotowali pierwszą naukową biografię byłego Prezydenta Rzeczypospolitej.

Dzięki hojności dyrekcji opolskiego oddziału NBP, dla uważnych słuchaczy, będzie okazja zdobycia tych wyjątkowych numizmatów. Na zdjęciu Sławomir Kusz, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NBP [fot. Robert Kosicki]Jak to możliwe, by moneta dziesięciozłotowa kosztowała prawie 30 razy tyle? Więcej o tym po 15:00 w audycji Trendy i owędy, w której o wydanych przez NBP - z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej - okolicznościowych monetach dziesięciozłotowych.

Dzięki hojności dyrekcji opolskiego oddziału NBP, dla uważnych słuchaczy, będzie okazja zdobycia tych wyjątkowych numizmatów. Trzy takie monety czekają!

O 16:00 - wspólnie ze wszystkimi stacjami regionalnymi, jak wszystkimi programami Polskiego Radia - zapraszamy na retransmisję dwóch fundamentalnych dla polskiej muzyki utworów związanych z martyrologią katyńską: „Epitafium katyńskie na orkiestrę” Andrzeja Panufnika oraz III Symfonia – „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. To zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego "W hołdzie Ofiarom", który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 18 kwietnia 2010 r. Ok. 15:40 odprowadzenie do koncertu na koniec pierwszej godziny audycji Trendy i owędy zaprezentuje Małgorzata Ślusarczyk.

O 18:00 przeniesiemy się do Otmuchowa, skąd poprowadzimy transmisję Liturgii Męki Pańskiej z kościoła pw. Świętych Mikołaja i Franciszka Ksawerego.

#ZostańWDomu z Radiem Opole!

Zobacz także

2020-09-15, godz. 11:15 Jesienne nowości w Radiu Opole Wprawdzie trwa jeszcze astronomiczne lato i w dwie najbliższe soboty września nadal zapraszamy do odwiedzenia kolejnych opolskich pięknych wsi - w ramach wakacyjnej… » więcej 2020-08-29, godz. 23:12 Porozumienia, które dały początek naszej wolności - program Radia Opole poświęcony Porozumieniom Sierpniowym 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe. Na ich podstawie zakończono strajki, a PRL-owskie władze zgodziły się m.in. na uwolnienie więźniów politycznych… » więcej 2020-08-25, godz. 11:33 Włączamy się do akcji pomocy dla naszego dawnego kolegi z redakcji Radia Opole Dziennikarz Polskiego Radia Lublin Piotr Wróblewski walczy z ciężką chorobą – rakiem gruczołowym płuc. Trwa zbiórka pieniędzy na jego leczenie. Najlepsza… » więcej 2020-08-21, godz. 16:18 50 utworów na 50-lecie SBB! Posłuchaj okazjonalnego cyklu audycji muzycznych i weź udział w konkursie! Z okazji 50-lecia zespołu SBB mamy propozycję! W najbliższy poniedziałek (24.08) ruszamy z cyklem 5-minutowych audycji muzycznych prezentujących utwory kultowej… » więcej 2020-08-14, godz. 10:01 100. rocznica Bitwy Warszawskiej i wyjątkowy mecz Odry Opole - bądź w sobotę z Radiem Opole 15 sierpnia to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. W tym roku przypada też tego dnia setna rocznica Bitwy Warszawskiej, z tej… » więcej 2020-08-04, godz. 17:54 "Miejsce i imię" na antenie Radia Opole - posłuchaj rozmowy z autorem! "Miejsce i imię" to kolejna powieść, Macieja Siembiedy, która zagościła na antenie Radia Opole. Akcja książki, związanego przez lata z województwem opolskim… » więcej 2020-07-31, godz. 10:57 Nowa powieść Macieja Siembiedy do posłuchania w sierpniu na naszej antenie! Premiera już w poniedziałek o 15:40! … Powieści Macieja Siembiedy pt. "Miejsce i imię" będzie można słuchać na antenie Radia Opole do końca sierpnia o 15:40 w audycji Trendy i Owędy. Premiera… » więcej 2020-07-17, godz. 21:49 DJ BRK raz jeszcze! W sobotę (18.07) po 20:00 zapraszamy na retransmisję koncertu ze Studia M im. SBB To już tradycja, że co sobotę w audycji Twoja Muzyka retransmitujemy najlepsze występy z kultowego Studia M. im SBB. Tym razem przypomnimy koncert DJ BRK… » więcej 2020-07-17, godz. 19:35 Weź udział w wakacyjnej zabawie w ramach naszej akcji "Chcę wyjechać na wieś" W ramach naszej akcji "Chcę wyjechać na wieś" od najbliższej soboty (18.06) już od samego rana będziemy prowadzić audycje z różnych wsi województwa opolskiego… » więcej 2020-07-16, godz. 14:14 Urszula Sipińska będzie dziś gościem w "Dobrym Graniu"! Pretekstem do spotkania z legendą polskiej muzyki rozrywkowej jest nasz wakacyjny cykl "Chcę wyjechać na wieś", którego tytuł zapożyczyliśmy z jednego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***