Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-10, 06:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

10. rocznica katastrofy smoleńskiej - z archiwum Radia Opole. Opolanie razem przeżywali te tragiczne wydarzenia

Opole - pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej [fot. Aneta Skomorowska, Radio Opole]
Opole - pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej [fot. Aneta Skomorowska, Radio Opole]
Mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej. Zginęło w niej 96 osób z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Do tragedii doszło o godzinie 8:41 w pobliżu lotniska Siewiernyj.
Na pokładzie samolotu TU-154 byli wraz z parą prezydencką między innymi: wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu i funkcjonariusze BOR. Tragedia wstrząsnęła całą Polską.

Mieszkańcy Opola już po pierwszych informacjach o katastrofie lotniczej zaczęli się gromadzić na placu Wolności, koło ratusza, czy w opolskiej katedrze. Przynosili kwiaty i znicze. Modlili się i wspominali. Z czasem organizowano kolejne msze i czuwania.

Tak w kwietniu 2010 roku opolanie dzielili się swoimi nastrojami z naszym reporterem Piotrem Wójtowiczem. - My byliśmy tu wczoraj, zaraz po godzinie 14.00. Szukaliśmy miejsca, gdzie można było zaświecić lampkę, położyć kwiaty. Wielka pustka po stracie naszego prezydenta. Głosowałem na niego i nigdy się nie wstydziłem. Szanowałem poglądy, szanowałem wartości, które reprezentował - mówili młodzi opolanie.

- Struktura państwa straciła życie. Ja się nie patrzę na pracę, jaką politycy robią, bo czasem to jest obrzydliwe, nie do przyjęcia, ale to są ludzie - dodawał przedstawiciel starszego pokolenia.

- Ja się wzruszam, bo widzę tutaj mieszkańców miasta, ale widzę także polityków różnych opcji, wszystkich partii politycznych, dlatego, że wszyscy ponieśliśmy stratę - mówił do zgromadzonych Marcin Ociepa, dziś wiceminister obrony narodowej, a w kwietniu 2010 szef Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Horyzonty.

- Żebyśmy byli dobrymi ludźmi, żeby to nie przeminęło. Żeby było tak, jak to się mówi w radiu, w telewizji, że Polacy się jednoczą w ciężkich chwilach, ale żeby to się przeniosło na nasze życie codzienne - dodawał jeden z uczestników spotkania.

Dodajmy, dziś w Opolu mamy Plac Lecha Kaczyńskiego u zbiegu ulic Ozimskiej i Reymonta. Od 2017 roku Sala Herbowa w urzędzie wojewódzkim nosi również imię zmarłego w Smoleńsku prezydenta Polski.
Żałoba narodowa w Opolu [autor: Piotr Wójtowicz, nagranie archiwalne - kwiecień 2010]

Wiadomości z regionu

2020-08-07, godz. 22:00 Wandal zdemolował odnowione tereny dawnej Fampry w Kluczborku. Szybko wpadł w ręce policji Policja zatrzymała wandala z gminy Byczyna. 31-letni Krzysztof C. zdewastował zrewitalizowane centrum Kluczborska Bajka. » więcej 2020-08-07, godz. 21:00 Burmistrz Gogolina z absolutorium za wykonanie budżetu 2019. "To był dobry rok dla wspólnoty samorządowej gminy" Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina z absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 roku i z wotum zaufania. Przychody gminy wzrosły o blisko 44%, z kolei wydatki… » więcej 2020-08-07, godz. 20:45 Raport dnia: padł dobowy rekord zakażeń. 809 przypadków koronawirusa w kraju, w tym 26 na Opolszczyźnie. Zmarł 73-letni… 26 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (07.08) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii patogen z Chin wykryto u 1286 mieszkańców regionu, z… » więcej 2020-08-07, godz. 20:00 Ekipy remontowe zamkną na kilka dni most im. Ireny Sendlerowej na wyspę Bolko Most imienia Ireny Sendlerowej w Opolu będzie ponownie zamknięty. Przez przeprawę na wyspę Bolko nie przejdziemy przez trzy dni przyszłego tygodnia. » więcej 2020-08-07, godz. 19:00 W Kędzierzynie-Koźlu rusza kolejna akcja odkomarzania w ponad 40 lokalizacjach W Kędzierzynie-Koźlu rozpocznie się kolejna akcja odkomarzania. Opryskiwane będą m.in. parki, skwery, place zabaw. Specjalistyczna firma potraktuje środkami… » więcej 2020-08-07, godz. 18:00 5 tysięcy złotych kary i prace społeczne za wyrzucanie śmieci w lesie - nowy pomysł Ministerstwa Środowiska Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci do lasu. Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 złotych do nawet 5 tysięcy… » więcej 2020-08-07, godz. 17:15 Wypożyczalnie skuterów elektrycznych i miejskich rowerów w Opolu cieszą się dużym powodzeniem Do tej pory z możliwości wypożyczenia skuterów elektrycznych w Opolu skorzystało blisko 2 tysiące mieszkańców stolicy regionu i okolic. Jazda ekologicznym… » więcej 2020-08-07, godz. 16:06 Poważny wypadek drogowy w okolicach Zalesia Śląskiego. Lądował śmigłowiec LPR Na drodze wojewódzkiej nr 426 między Zalesiem Śląskim a autostradą A4, w miejscowości Popice samochód osobowy zderzył się z busem. W wypadku zostały… » więcej 2020-08-07, godz. 16:00 Cień, przewiewne ubrania, nakrycie głowy i dużo wypitej wody. Specjaliści doradzają, jak przetrwać upały Przed kilkudniowymi upałami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. » więcej 2020-08-07, godz. 15:30 Policja przesłuchała kierowcę ciężarówki, który pchał osobówkę na obwodnicy Opola. Tłumaczył się, że nie… Policja zatrzymała kierowcę ciężarówki, który w poniedziałek (03.08) przez prawie kilometr pchał osobowe audi na obwodnicy północnej Opola. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »