Radio Opole » Audycje Radia Opole

W CZTERY OCZY / POGLĄDY I OSĄDY

Ważne osobistości, uczestnicy zdarzeń – codziennie rano w rozmowie "W cztery oczy" zadajemy im pytania, które chcieliby zadać mieszkańcy regionu. Rozmowa dnia o tym, co ważne dla naszych słuchaczy. A później – w ramach programu "Poglądy i osądy" – o komentarz prosimy ekspertów.

Od poniedziałku do piątku o godz. 8:03 i 8:40 zapraszają Aneta Skomorowska-Kobza i Marek Świercz, a w soboty i niedziele o tej samej porze Aneta Skomorowska-Kobza ("W cztery oczy") oraz Natalia Kryjom, Daniel Klimczak, Paweł Konieczny ("Poglądy i osądy").
aneta.skomorowska-kobza@radio.opole.pl
marek.swiercz@radio.opole.pl
natalia.kryjom@radio.opole.pl
daniel.klimczak@radio.opole.pl
pawel.konieczny@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018 - antena główna
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
A.Skomorowska-Kobza, M.Świercz, N.Kryjom, D.Klimczak, P.Konieczn
2018-11-19, 09:49

Rozmowa z podkom Grzegorzem Filipkiem i dr. Bartoszem Maziarzem o cyberprzestępczości

Grzegorz Filipek [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Filipek [fot. Paula Hołubowicz]
Podkom. Grzegorz Filipek z KWP w Opolu
- W polskim kodeksie karnym nie ma jednej definicji cyberprzestępczości, raczej tworzone są doraźne definicje. Mamy tu dwie grupy: komputer jest albo celem ataku albo narzędziem do dokonania przestępstwa. I praktycznie nie ma przestępstwa, może poza tymi przeciwko zdrowiu i życiu, którego nie można dokonać przy pomocy komputera. Handel narkotykami, oszustwa, wyłudzenia danych, cybernękanie - wyliczał w rozmowie "W cztery oczy" podkomisarz Grzegorz Filipek z wydziału do spraw przestępczości komputerowej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Jak tłumaczy nasz gość, internet dzieli się na trzy poziomy: internet ogólnodostępny, deepweb, czyli głęboka sieć, gdzie są dane szczególnie zabezpieczone, wreszcie darknet, do którego wchodzi się za pomocą wyszukiwarki TOR i który zapewnia pełna anonimowość. - To tam trafia pornografia dziecięca, w darknecie można nawet zamówić zabójstwo - tłumaczy nasz gość.

Właśnie w darknecie działała grupa, która wyłudziła miliony złotych z jednego z banków. Jej członkiem był haker o pseudonimie Pocket, który został ujęty w Opolu przez policjantów z warszawskiego CBŚP przy udziale opolskich funkcjonariuszy. - Bo nasze zadanie to nie tylko surfowanie po sieci w poszukiwaniu śladów przestępstwa - dodaje Filipek.

więcej »
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »