Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Radio Opole - opolskim tropem Jana Pawła II [FIL ...
2018-06-20, 19:12 Autor: Zbigniew Górniak, Wanda Kownacka

Radio Opole - opolskim tropem Jana Pawła II [FILM, ZDJĘCIA]

Radio Opole w 35. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Górę Świętej Anny
35 lat temu – 21 czerwca 1983 roku na Górę Św. Anny przyjechał papież Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy oddajemy czwartkową antenę wspomnieniom i refleksjom, poświęconym temu historycznemu wydarzeniu.

Co nam, Opolanom, dała tamta pielgrzymka? Jak bardzo była ona solą w oku komunistów? Dlaczego ówczesna młodzież uciekała na wagary i pieszo zmierzała w stronę klasztoru na św. Annie? W czym tkwi magia świętej góry Ślązaków? W czwartek (21.06) od samego rana w Radiu Opole rozmowy, wspomnienia, reportaże, archiwalia, zapomniane fakty i nieznane anegdoty.

Na dzień dobry
 • W porannej audycji Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski zaproszą słuchaczy do dzielenia się wspomnieniami z jedynej wizyty Ojca Świętego na Opolszczyźnie.
 • Gościem Marka Świercza w rozmowy "W cztery oczy" będzie ks. prof. Marek Lis, z którym porozmawiamy o tym, jak polski papież był postrzegany w Watykanie, co powinniśmy pamiętać z Jego nauczania i co się stało z Pokoleniem JP II. [Posłuchaj rozmowy]
 • W "Poglądach i osądach" o tym samym porozmawiamy z red. Krzysztofem Ogioldą, który zajmuje się od lat tematyką kościelną w Nowej Trybunie Opolskiej. [Posłuchaj rozmowy]
Ona i on
 • 21 czerwca 1983 roku Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski odwiedził Górę Św. Anny. Spotkanie z Ojcem Świętym i mszę świętą wstępnie zaplanowano w amfiteatrze, jednak ze względu na olbrzymią liczbę wiernych zdecydowano się przenieść uroczystości nieopodal bazyliki na błonia. Na pamiątkę tego wydarzenia u stóp bazyliki stanął pomnik Papieża Polaka. W programie wrócimy pamięcią do tych wydarzeń. Nasze studio plenerowe ustawimy właśnie w tym wyjątkowym miejscu.
 • Na wspomnienia od 9:00 do 12:00 zapraszają Agnieszka Wawer-Krajewska, Agnieszka Pospiszyl, Wiesław Kolbusz i Krzysztof Dobrowolski
 • Eugeniusz Mróz, kolega gimnazjalny Ojca Św., opowiada o łączącej go z papieżem przyjaźni [rozmowa nagrana przed laty przez Danutę Starzec]:


Wspomnienia mieszkańców Opolszczyzny zebrała Agnieszka Pospiszyl:
 • Mówi Stanisława Kozołup ze Strzelec Opolskich i Jarosław Jurkowski z Kędzierzyna-Koźla


 • Mówi Wiesława Oliwa z Niemodlina i Teresa Bąk ze Strzelec Opolskich • Mówi Piotr Pospiszyl ze Strzelec Opolskich i Roman Kolek z Jemielnicy


 • Mówi Edward Dalibóg i Danuta Foryt, oboje ze Strzelec Opolskich
Loża Radiowa
Porozmawiamy z:

Od 12:05 do 14:00 zapraszają Ewa Skrabacz i Marek Świercz.

Reporterskie tu i teraz
 • Magazyn reporterów Radia Opole również w całości będzie poświęcony tematyce papieskiej. Gospodarzem programu będzie Cezary Puzyna.
O pielgrzymkę Jana Pawła II pytała Agnieszka Pospiszyl. Jej gośćmi byli:

Ojciec Jozafat Gohly, wieloletni gwardian klasztoru na Gorze św. Anny:


Wiesław Kaczmar ze Strzelec Opolskich i Piotr Gabrysz z Kędzierzyna-Koźla:
Tak było naprawdę
 • W audycji opowiemy o pielgrzymce Jana Pawła II na Górę Świętej Anny i okolicznościach wizyty w czerwcu 1983 w Polsce. Od 22:00 do 23:00 zapraszają do słuchania Wiktor Krzewicki i Bolesław Bezeg.


Mój kolega Lolek, czyli Karol Wojtyła… - posłuchaj wspomnień mieszkańca Opola Eugeniusza Mroza, przyjaciela Jana Pawła II z gimnazjum (zdjęcie poniżej ze zbiorów prywatnych Eugeniusza Mroza)
Jan Paweł II i Eugeniusz Mróc [zbiory prywante E. Mroza]

Zobacz także

2018-12-31, godz. 10:10 Jeszcze więcej kultury i dobrego grania. Zobacz, co szykujemy od stycznia 2019 roku w Radiu Opole! Filmy, płyty, książki, spektakle, koncerty i wystawy - jak się nie pogubić w gąszczu propozycji, które codziennie serwuje nam świat? Słuchając Radio Opole 2 K ... » więcej 2018-12-27, godz. 14:47 Przywitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Nie masz pomysłu na sylwestrową zabawę? A może bawisz się na prywatce i potrzebujesz dobrej muzyki? Koniecznie włącz w Sylwestra Radio Opole! Największe hity ... » więcej 2018-09-28, godz. 16:39 Radio Opole na Rawa Blues Festival Ponad 20 zespołów na czterech scenach - dziś (28.09) rusza Rawa Blues Festival. Dla fanów bluesa to... wydarzenie roku. Od 38 lat dyrektorem festiwalu jest Ir ... » więcej 2018-08-02, godz. 12:43 Praca w Radiu Opole! Zatrudnimy dyrektora do spraw technicznych Radio Opole zatrudni pracownika na stanowisko Dyrektora ds. technicznych. » więcej 2018-06-22, godz. 14:23 Poznaj Radio Opole od kuchni! Zapisz się na zwiedzanie w Noc Kultury! Codziennie docieramy do każdego zakątka naszego regionu, informujemy, edukujemy, kształtujemy opinie i oczywiście dostarczamy kulturalnej rozrywki. Towarzyszy ... » więcej 2018-03-16, godz. 16:03 Klasyka nie tylko w teatrze, ale też w Radiu Opole - "Historia" Witolda Gombrowicza Radio Opole i Teatr Kochanowskiego w Opolu zapraszają na Klasykę Czytaną – jedno z wydarzeń towarzyszących Opolskim Konfrontacjom Teatralnym. Tym razem w Stud ... » więcej 2018-01-28, godz. 12:42 Facebook zmienia swoją politykę. Kliknij, żeby widzieć posty Radia Opole! Facebook zmienia swoją politykę – posty mediów, w tym Radia Opole, znacznie rzadziej będą wyświetlały się użytkownikom Fb. Zobacz filmik, w którym pokazujemy, ... » więcej 2018-01-08, godz. 17:50 Radio Opole na stokach w Zieleńcu. Spędź ferie aktywnie! Moc atrakcji i świetna zabawa czekają na wszystkich, którzy odwiedzą wkrótce Ski Arena w Zieleńcu. W kolejne soboty: 13, 20 i 27 stycznia od 7:00 do 17:00, a ... » więcej 2017-12-27, godz. 17:05 Pięć znanych piosenkarek, ulubiony autor Kresowian oraz dwie festiwalowe piątki, czyli atrakcje Radia Opole w 2018 r. ... Pięć fascynujących, intrygujących piosenkarek zasili zespół Radia Opole w 2018 roku i poprowadzi na naszej antenie swoje autorskie pogramy. Sabina SAGO, MEG K ... » więcej 2017-12-27, godz. 18:18 Przywitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Nie macie pomysłu na tę jedyną w swoim rodzaju noc w roku? Rozwiążemy ten problem! A może bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie wł ... » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »