Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Radio Opole - opolskim tropem Jana Pawła II [FILM…
2018-06-20, 19:12 Autor: Zbigniew Górniak, Wanda Kownacka

Radio Opole - opolskim tropem Jana Pawła II [FILM, ZDJĘCIA]

Radio Opole w 35. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Górę Świętej Anny
35 lat temu – 21 czerwca 1983 roku na Górę Św. Anny przyjechał papież Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy oddajemy czwartkową antenę wspomnieniom i refleksjom, poświęconym temu historycznemu wydarzeniu.

Co nam, Opolanom, dała tamta pielgrzymka? Jak bardzo była ona solą w oku komunistów? Dlaczego ówczesna młodzież uciekała na wagary i pieszo zmierzała w stronę klasztoru na św. Annie? W czym tkwi magia świętej góry Ślązaków? W czwartek (21.06) od samego rana w Radiu Opole rozmowy, wspomnienia, reportaże, archiwalia, zapomniane fakty i nieznane anegdoty.

Na dzień dobry
 • W porannej audycji Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski zaproszą słuchaczy do dzielenia się wspomnieniami z jedynej wizyty Ojca Świętego na Opolszczyźnie.
 • Gościem Marka Świercza w rozmowy "W cztery oczy" będzie ks. prof. Marek Lis, z którym porozmawiamy o tym, jak polski papież był postrzegany w Watykanie, co powinniśmy pamiętać z Jego nauczania i co się stało z Pokoleniem JP II. [Posłuchaj rozmowy]
 • W "Poglądach i osądach" o tym samym porozmawiamy z red. Krzysztofem Ogioldą, który zajmuje się od lat tematyką kościelną w Nowej Trybunie Opolskiej. [Posłuchaj rozmowy]
Ona i on
 • 21 czerwca 1983 roku Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski odwiedził Górę Św. Anny. Spotkanie z Ojcem Świętym i mszę świętą wstępnie zaplanowano w amfiteatrze, jednak ze względu na olbrzymią liczbę wiernych zdecydowano się przenieść uroczystości nieopodal bazyliki na błonia. Na pamiątkę tego wydarzenia u stóp bazyliki stanął pomnik Papieża Polaka. W programie wrócimy pamięcią do tych wydarzeń. Nasze studio plenerowe ustawimy właśnie w tym wyjątkowym miejscu.
 • Na wspomnienia od 9:00 do 12:00 zapraszają Agnieszka Wawer-Krajewska, Agnieszka Pospiszyl, Wiesław Kolbusz i Krzysztof Dobrowolski
 • Eugeniusz Mróz, kolega gimnazjalny Ojca Św., opowiada o łączącej go z papieżem przyjaźni [rozmowa nagrana przed laty przez Danutę Starzec]:


Wspomnienia mieszkańców Opolszczyzny zebrała Agnieszka Pospiszyl:
 • Mówi Stanisława Kozołup ze Strzelec Opolskich i Jarosław Jurkowski z Kędzierzyna-Koźla


 • Mówi Wiesława Oliwa z Niemodlina i Teresa Bąk ze Strzelec Opolskich • Mówi Piotr Pospiszyl ze Strzelec Opolskich i Roman Kolek z Jemielnicy


 • Mówi Edward Dalibóg i Danuta Foryt, oboje ze Strzelec Opolskich
Loża Radiowa
Porozmawiamy z:

Od 12:05 do 14:00 zapraszają Ewa Skrabacz i Marek Świercz.

Reporterskie tu i teraz
 • Magazyn reporterów Radia Opole również w całości będzie poświęcony tematyce papieskiej. Gospodarzem programu będzie Cezary Puzyna.
O pielgrzymkę Jana Pawła II pytała Agnieszka Pospiszyl. Jej gośćmi byli:

Ojciec Jozafat Gohly, wieloletni gwardian klasztoru na Gorze św. Anny:


Wiesław Kaczmar ze Strzelec Opolskich i Piotr Gabrysz z Kędzierzyna-Koźla:
Tak było naprawdę
 • W audycji opowiemy o pielgrzymce Jana Pawła II na Górę Świętej Anny i okolicznościach wizyty w czerwcu 1983 w Polsce. Od 22:00 do 23:00 zapraszają do słuchania Wiktor Krzewicki i Bolesław Bezeg.


Mój kolega Lolek, czyli Karol Wojtyła… - posłuchaj wspomnień mieszkańca Opola Eugeniusza Mroza, przyjaciela Jana Pawła II z gimnazjum (zdjęcie poniżej ze zbiorów prywatnych Eugeniusza Mroza)
Jan Paweł II i Eugeniusz Mróc [zbiory prywante E. Mroza]

Zobacz także

2020-07-11, godz. 10:48 Koncert Chilli Crew dziś po 20:00 w audycji "Twoja Muzyka" To już tradycja, że co sobotę w audycji Twoja Muzyka retransmitujemy najlepsze występy z kultowego Studia M. im SBB. Tym razem przypomnimy koncert wrocławskiego… » więcej 2020-07-03, godz. 21:03 Grupa Bohema raz jeszcze! W sobotę (04.07) po 20:00 zapraszamy na retransmisję koncertu ze Studia M im. SBB To już tradycja, że co sobotę w audycji Twoja Muzyka retransmitujemy najlepsze występy z kultowego Studia M. im SBB. Tym razem przypomnimy koncert Grupy Bohema… » więcej 2020-07-02, godz. 14:00 Nowa powieść Jakuba Ćwieka do posłuchania w lipcu na naszej antenie! Premiera już w poniedziałek o 15:40! [FILM] Najnowszej powieści Jakuba Ćwieka będzie można słuchać na antenie Radia Opole do końca lipca o 15:40 w audycji Trendy i Owędy. Premiera już w najbliższy poniedziałek!… » więcej 2020-07-02, godz. 08:09 Wakacyjna ramówka Radia Opole - zobacz, co szykujemy! Chcę wyjechać na wieś, to motyw przewodni naszych radiowych, letnich wędrówek. Nie zabraknie dobrej literatury, wakacyjnych przebojów i rozmów z gośćmi w plenerowym… » więcej 2020-06-26, godz. 12:05 Cukier raz jeszcze! W sobotę (27.06) po 20:00 zapraszamy na retransmisję koncertu ze Studia M im. SBB To już tradycja, że co sobotę w audycji Twoja Muzyka retransmitujemy najlepsze występy z kultowego Studia M. im SBB. Tym razem przypomnimy fenomenalny koncert… » więcej 2020-06-22, godz. 10:04 "To był twardy Polak. Świadek terroru" - poznaj pierwszych więźniów obozu w Auschwitz 14 czerwca minęło 80 lat od pierwszego masowego transportu więźniów do Auschwitz. Z tej okazji Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przygotowała kampanię… » więcej 2020-06-19, godz. 21:50 Czarny Nosal i Złe Psy - te koncerty przypomnimy w sobotę po 20:00 w audycji "Twoja Muzyka" Rafał Nosal z Grupą Bohema wystąpi już w najbliższy czwartek (25.06) w Studiu M im. SBB, a my w oczekiwaniu na to wydarzenie już w najbliższą sobotę (20.06) w… » więcej 2020-06-16, godz. 16:43 Wszystko w Twoich rękach – pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe Aplikacja ProteGO Safe powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Może skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się… » więcej 2020-06-12, godz. 15:33 Wyjątkowy koncert Radia Opole przypomnimy w najbliższą sobotę (13.06) po 20:00 w audycji "Twoja Muzyka" Pięć zjawiskowych artystek na jednej scenie podczas niepowtarzalnego wieczoru w Filharmonii Opolskiej. 31 sierpnia minie 2 lata od koncertu „Dobre Granie Ekstra"… » więcej 2020-06-10, godz. 14:44 Spędź Boże Ciało z Radiem Opole - transmisja mszy, słuchowisko, specjalne audycje W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwanego świętem Bożego Ciała, Radio Opole zmienia swoją ramówkę, zapraszając na specjalne audycje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »