Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-21, 06:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

35 lat temu Jan Paweł II odwiedził Górę św. Anny. W naszym programie wracamy do tego wyjątkowego wydarzenia

Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Radio Opole na obsłudze jednej z pielgrzymek Jana Pawła II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Radio Opole na obsłudze jednej z pielgrzymek Jana Pawła II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
Papież Jan Paweł II na Górze Św. Anny [fot. Ryszard Łabus]
21 czerwca 1983 roku spotkało się z papieżem na Górze św. Anny około miliona pielgrzymów. Okoliczne drogi były zablokowane, na stację kolejową w Leśnicy i Zdzieszowicach dojeżdżały kolejne, specjalnie podstawione pociągi, ludzie ciągnęli ze wszystkich stron. Te wydarzenie będziemy dzisiaj (21.06) przypominać w programach Radia Opole, które nadawane są właśnie z Góry św. Anny. Nasz wóz transmisyjny będzie można spotkać na Rynku, u stóp pomnika Jana Pawła II.
35 lat temu papież „rozmawiał” z wiernymi, którzy zgromadzili się na zboczu Góry św. Anny. Wówczas to ekipa techniczna Radia Opole dbała o to, żeby transmisja tego wydarzenia była dobrze słyszalna we wszystkich radioodbiornikach.

O tym, jak wyglądała ta papieska pielgrzymka od „kuchni”, a raczej zza zamkniętej klasztornej furty, w programie Reporterskie Tu i Teraz opowie ojciec Jozafat Gohly, długoletni gwardian klasztoru na Górze św. Anny. Opowie m.in. historię figurki św. Anny, która przez lata stała w prywatnych pokojach Jana Pawła II.

- Biskup opolski Alfons Nossol był na Watykanie. Zabrał ze sobą, mówiąc, że zaprasza na Górę św. Anny, kopię jeden do jeden figury św. Anny Samotrzeciej i ustawił ją w jadalni papieskiej. Była to jedna z kopii wykonanych przez brata Jacka Kosznego, który był franciszkaninem i na Górze św. Anny przeżył ponad 50 lat – mówi o. Jozafat Gohly.

Przez cały dzień na naszej antenie będzie można usłyszeć wspomnienia słuchaczy, mieszkańców Opolszczyzny.

- Wsiadłem na rower i pojechałem do Poręby. To było wtedy, kiedy helikopter papieski wystartował z Wrocławia – opowiada pan Piotr.

- Myśmy mieli kartę wstępu od księdza, który miał miejsce w sektorze A, czyli tym najbliższym – wspomina pan Edward.

- Jako świeżo upieczonej pielęgniarce ksiądz Bronisław Dołhan zaproponował pracę przy obsłudze pielgrzymów na Górze św. Anny – mówi pani Wiesława.

- Pojawił się helikopter to już serca nam do gardła prawie podchodziły – opowiada pani Teresa.

W przedpołudniowym programie Ona i On porozmawiamy o szansach na rewitalizację Góry św. Anny, a w Loży Radiowej gościć będzie ks. dr Andrzej Hanich, który papieską pielgrzymkę współorganizował.
Jan Paweł II na Górze św. Anny
Ojciec Jozafat Gohly
Wspomnienia słuchaczy Radia Opole

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 20:40 Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski. O śmierci samorządowca poinformowało starostwo powiatowe w Kluczborku. Rafał Neugebauer zmarł po ciężkiej… » więcej 2020-07-05, godz. 20:40 RAPORT DNIA: 5 zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 6 osób pokonało COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych pięciu chorych. 5 przypadków zachorowań na COVID-19 dotyczy mieszkańców… » więcej 2020-07-05, godz. 20:05 WYBORY 2020: Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Kluczborku przekonywali do głosowania na Andrzeja Dudę - Stawiamy na rodzinę, silną prezydenturę i obronność kraju - mówił do mieszkańców Kluczborka wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Podczas wiecu poparcia… » więcej 2020-07-05, godz. 18:17 Brawura, alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych to najczęstsze przyczyny utonięć. WOPR apeluje o rozsądek Tylko wczoraj (04.05) w Polsce utonęło 6 osób, a w czerwcu woda pochłonęła 113 ofiar. Brawura, alkohol i przecenianie swoich możliwości to najczęstsze przyczyny… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 "To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju". Politechnika pomoże w transporcie drewnianego zabytku ze Sławięcic do skansenu… Politechnika Opolska pomoże w transporcie zabytkowego XIX-wiecznego drewnianego domu do skansenu w Bierkowicach. Mowa o pawilonie ogrodowym zwanym domkiem syberyjskim… » więcej 2020-07-05, godz. 17:30 Opolska policja przypomina: obowiązek zakrywania nosa i ust nie został całkowicie zniesiony Opolska policja przypomina, że mimo poluzowania obostrzeń sanitarnych i wakacyjnej pogody w wielu miejscach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Wprowadzone… » więcej 2020-07-05, godz. 17:15 Opolski ZUS wypłacił ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego dla 1222 mieszkańców regionu Opolski ZUS przekazał ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego mieszkańcom regionu, którzy stracili pracę na etacie po 15 marca. Warunkiem otrzymania… » więcej 2020-07-05, godz. 15:15 Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów. Obejmuje 19 osób 19 osób stanie przed sądem we Wrocławiu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i podrabianiem… » więcej 2020-07-05, godz. 13:17 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 10:26 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »