Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-21, 12:30 Autor: Justyna Maćkowiak

35. rocznica pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Górę Świętej Anny

35. rocznica pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Górę Świętej Anny
- Zadając pytanie, co pozostało z pokolenia JP II, trzeba najpierw się zastanowić, czy w ogóle ono istniało - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" ks. prof. Marek Lis. Dziś (21.06) przypada 35. rocznica pielgrzymki papieża na Górę Świętej Anny. Z Janem Pawłem II spotkało się około miliona pielgrzymów.
- Jeżeli to jest tylko zjawisko generacyjne, to znaczy określające ludzi, którzy się urodzili podczas pontyfikatu, pamiętali, dorastali i żyli w tej świadomości, to być może o takim pokoleniu można by mówić. Natomiast próbowano chyba tym terminem określić ludzi, dla których Jan Paweł II był nie tylko towarzyszem, ale dla których miałby być odniesieniem w podejmowaniu decyzji - być może to nie zafunkcjonowało - mówi ks. Marek Lis.

Pojawiały się zarzuty, że szybko zapomnieliśmy o nauczaniu Jana Pawła II. - Papieża słyszymy, ale nie słuchamy, lubimy do niego jeździć, ale nie chcemy go słuchać, w sensie wypełniania jego nauczania, nie czytamy jego dokumentów - to była powierzchowna krytyka. To, co zostawił Jan Paweł II, to było przeogromne dziedzictwo. Myślę o encyklikach, adhortacjach, dokumentach, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko jego utworzy literackie, dramaturgiczne i poetyckie, to to jest lektura na niejeden tydzień.

- Gdy 16 października 1978 roku Karola Wojtyłę wybrano na papieża, poczułem dumę - dodaje gość Radia Opole. - Później pamiętam transmisję mszy niedzielnej, która inaugurowała 22 października pontyfikat. I gdzieś ten papież, o którym wcześniej nie słyszałem, zaczął istnieć w krwiobiegu. To był nasz człowiek.

- Dopiero po latach zdałem sobie sprawę z tego, co się wydarzyło - powiedział w "Poglądach i osądach" red. NTO Krzysztof Ogiolda, który był na Górze Świętej Anny 35 lat temu. - I doceniłem to, że można zobaczyć zdjęcia, odsłuchać dźwięki, nawet zobaczyć film. Wtedy tym podstawowym przeżyciem, największym, było to, że miało się papieża niemal na wyciągnięcie ręki oraz to, że był tam ogromny tłum.

Wydarzenia sprzed 35 lat przypominamy w programach Radia Opole, które nadawane są właśnie z Góry Św. Anny.
ks. prof. Marek Lis cz. 1
ks. prof. Marek Lis cz. 2
ks. prof. Marek Lis cz. 3
Krzysztof Ogiolda
Pielgrzymka papieża na Górę Św. Anny © (fot. Zbigniew Walewski)
Pielgrzymka papieża na Górę Św. Anny © (fot. Zbigniew Walewski)
Ks. prof. Marek Lis [fot. Paweł Grabek]
Ks. prof. Marek Lis [fot. Paweł Grabek]
Krzysztof Ogiolda [fot. Agnieszka Lubczańska]
Krzysztof Ogiolda [fot. Agnieszka Lubczańska]

Wiadomości z regionu

2020-07-06, godz. 11:10 Raport MZ: jeden nowy przypadek COVID-19 w regionie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 205 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i czterech zgonach. Na Opolszczyźnie potwierdzono jeden przypadek COVID-19… » więcej 2020-07-06, godz. 10:50 Wypadek na skrzyżowaniu Oleskiej z Kwiatową w Opolu. Jedna osoba poszkodowana Jedna osoba poszkodowana w wyniku wypadku, do którego doszło w Opolu na styku Oleskiej z Kwiatową. » więcej 2020-07-06, godz. 10:37 WYBORY 2020. Porozumienie ponad klubami. Część radnych Opola poparło Rafała Trzaskowskiego 'Zagłosujemy za demokracją, samorządem i zachęcamy, aby również mieszkańcy naszego miasta postąpili w ten sposób'. Radni Opola z Koalicji Obywatelskiej, klubu… » więcej 2020-07-06, godz. 10:32 Korek na opolskim odcinku A4 po kolizji samochodu ciężarowego. Strażacy neutralizują wyciek paliwa [AKTUALIZACJA] Na autostradzie A4 na wysokości zjazdu na Strzelce Opolskie samochód ciężarowy uderzył w bariery. W wyniku kolizji na 279 km w kierunku Wrocławia między węzłami… » więcej 2020-07-06, godz. 09:40 WYBORY 2020: Kampania wyborcza na ostatniej prostej. KBW przypomina o ważnych terminach - Do wtorku (07.07) jest czas na składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania - poinformował w porannej rozmowie… » więcej 2020-07-05, godz. 20:40 Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski. O śmierci samorządowca poinformowało starostwo powiatowe w Kluczborku. Rafał Neugebauer zmarł po ciężkiej… » więcej 2020-07-05, godz. 20:40 RAPORT DNIA: 5 zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 6 osób pokonało COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych pięciu chorych. 5 przypadków zachorowań na COVID-19 dotyczy mieszkańców… » więcej 2020-07-05, godz. 20:05 WYBORY 2020: Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Kluczborku przekonywali do głosowania na Andrzeja Dudę - Stawiamy na rodzinę, silną prezydenturę i obronność kraju - mówił do mieszkańców Kluczborka wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Podczas wiecu poparcia… » więcej 2020-07-05, godz. 18:17 Brawura, alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych to najczęstsze przyczyny utonięć. WOPR apeluje o rozsądek Tylko wczoraj (04.05) w Polsce utonęło 6 osób, a w czerwcu woda pochłonęła 113 ofiar. Brawura, alkohol i przecenianie swoich możliwości to najczęstsze przyczyny… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 "To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju". Politechnika pomoże w transporcie drewnianego zabytku ze Sławięcic do skansenu… Politechnika Opolska pomoże w transporcie zabytkowego XIX-wiecznego drewnianego domu do skansenu w Bierkowicach. Mowa o pawilonie ogrodowym zwanym domkiem syberyjskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »