Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-06, 17:00 Autor: PAP

Kalisz/ Politycy PO i PiS za utrzymaniem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Kaliskim

Jestem twardym zwolennikiem tego, żeby kierunek medyczny w Kaliszu funkcjonował – powiedział w czwartek na konferencji prasowej poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. W podobnym tonie na swojej konferencji prasowej wypowiedzieli się politycy PO.

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia określającego limit przyjęć na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025. Nie wymieniono w nim uczelni, które nie mają zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej na rozpoczęcie kształcenia na takim kierunku. Wśród nieobecnych na liście jest Uniwersytet Kaliski (UK). Na prowadzenie studiów medycznych na 36 uczelni zgodę uzyskało 28.


Osiem uczelni, podobnie jak Uniwersytet Kaliski, prowadziło już kształcenie w roku akademickim 2023/2024 na kierunku lekarskim z negatywną opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Nie uzyskały też takiej zgody w roku 2024/2025.


Odniósł się do tej sytuacji na konferencji w Kaliszu poseł Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego.


„To ważna sprawa dla lekarzy, pacjentów, polskiej medycyny i ziemi kaliskiej. Jestem twardym zwolennikiem tego, żeby kierunek medyczny w Kaliszu funkcjonował” – powiedział.


Podczas konferencji obecny był także - w formule online - poseł PiS, były minister oświaty i nauki Przemysław Czarnek.


„Lekarzy brakuje i my to widzimy w szpitalach. Są lekarze, którzy mają po 400 godzin pracy miesięcznie, co jest szokiem. Brakuje lekarzy w Polsce, a takie ośrodki jak Uniwersytet Kaliski podjęły próbę tworzenia kierunku lekarskiego, by kształcić więcej kadr” – powiedział Czarnek.


W podobnym tonie na dzisiejszej konferencji prasowej wypowiedzieli się politycy PO. Poseł Karolina Pawliczak powiedziała, że parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej głosowali za tym, żeby Uniwersytet Kaliski miał uprawnienia do kształcenia lekarzy, choć – zastrzegła – „mieliśmy dużo wątpliwości co do całego procesu legislacyjnego”.


Z kolei radny Dariusz Grodziński (PO) przekazał, że władze urzędu marszałkowskiego w Poznaniu i dyrekcji szpitala w Kaliszu zadeklarowały pomoc w utrzymaniu i prowadzeniu kierunku lekarskiego „na jak najlepszym poziomie”.


W kwietniu do Kalisza przyjechali specjaliści z Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Sprawdzali bazę szpitala przy ul. Poznańskiej, bo tam mieliby się kształcić studenci wydziału lekarskiego. Zapoznali się z tytułami naukowymi kadry szpitala i przeprowadzili hospitacje na zajęciach z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego.


Celem kontroli było podjęcie decyzji w sprawie dalszego funkcjonowanie wydziału lekarskiego. Decyzja w tej sprawie – jak poinformowała PAP w czwartek Anna Sikora z biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej – zapadnie pod koniec lipca.


W 2022 r. zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego dla kaliskiej uczelni wydał ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Uczelnia otrzymała z resortu 36 mln zł na budowę Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka przy ul. Poznańskiej w Kaliszu, ale na początku tego roku dotację wstrzymał obecny rząd. Stąd konieczność współpracy uczelni z kaliskim szpitalem.


Zdaniem rektora UK prof. Andrzeja Wojtyły uczelnia prowadzi kierunek lekarski zgodnie z prawem po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji i Nauki.


Uruchomienie kierunku od początku krytykuje jednak samorząd lekarski. Naczelna Izba Lekarska uznała, że kierunki lekarskie za czasów PiS były otwierane na uczelniach zupełnie do tego nieprzygotowanych. W ocenie NIL kaliska uczelnia otworzyła kierunek lekarski, nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia. Dlatego w październiku 2023 r. jej członkowie zawiadomili Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wlkp. o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Władzom uczelni zarzucono narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z przestępstwem oszustwa. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ze względu na stwierdzenie braku ustawowych znamion czynu zabronionego.


Nowa uczelnia powstała na bazie Akademii Kaliskiej, wcześniej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Celem było m.in zwiększenie dostępności wykształcenia wyższego dla młodzieży uboższej, szczególnie ze wsi i miasteczek, a także młodzieży z niepełnosprawnościami.


Według rektora dane pokazują, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada statystycznie niecałe 2,4 lekarza, gdy w krajach UE jest to ponad 3,8 lekarza. Wielkopolska jest pod tym względem na ostatnim miejscu w kraju - na tysiąc mieszkańców przypada tu statystycznie 1,56 lekarza.


Południowa Wielkopolska – zdaniem Wojtyły – jest szczególnie dotknięta niedoboru kadry lekarskiej. W powiecie kaliskim pracuje 0,87 lekarzy na tysiąc mieszkańców.


Chęć studiowania medycyny w Kaliszu w roku akademickim 2024/2025 zgłosiło 1535 kandydatów, m.in. z Warszawy, Poznania, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Łodzi i Zgorzelca. Na jedno miejsce przypadało ponad 25 chętnych. Uczelnia miała do dyspozycji 90 miejsc. (PAP)


Autorka: Ewa Bąkowska


bak/ joz/ wus/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 16:50 Związki nauczycielskie: 26 czerwca spotkanie na temat wynagrodzeń Na 26 czerwca zaplanowano posiedzenie pierwszej grupy roboczej na temat finansów i wynagrodzenia nauczycieli - poinformowali w czwartek związkowcy po pierwszym… » więcej 2024-06-20, godz. 16:50 Lublin/ Zmarł prof. Tomasz Zubilewicz, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz angiologii Nie żyje prof. Tomasz Zubilewicz, wieloletni Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Lekarz… » więcej 2024-06-20, godz. 16:50 ME 2024 - Probierz: po treningu zdecydujemy, czy Lewandowski zagra (krótka) Trener reprezentacji Polski Michał Probierz powiedział, że po czwartkowym treningu podejmie decyzję, czy Robert Lewandowski i Paweł Dawidowicz będą mogli… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Piłkarska LK – Polissia Żytomierz podejmie rywali w Gliwicach Piłkarze ukraińskiej Polissii Żytomierz będą podejmowali na stadionie Piasta Gliwice rywali w najbliższej edycji Ligi Konferencji. Umowę w tej sprawie podpisały… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Paryż - wicepremier Białorusi: mamy 31 kwalifikacji, a MKOl dopuścił do startu 11 sportowców Trzydziestu jeden białoruskich sportowców zdobyło kwalifikacje olimpijskie, a kilku kolejnych może dołączyć do tej grupy - poinformował w parlamencie wicepremier… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Sprawami surowców energetycznych oraz energetyką jądrową zajmie się resort przemysłu Sprawy surowców energetycznych i paliw, wykorzystania energii jądrowej oraz gospodarki wodorowej od 1 lipca b.r. zostaną przeniesione z resortu klimatu i środowiska… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Bytom/ Opera Śląska kończy sezon artystyczny spektaklem "Tosca" G. Pucciniego 79. sezon artystyczny Opera Śląska zakończy w sobotę spektaklem 'Tosca' Giacomo Pucciniego - poinformowała w czwartek placówka. Spektakl zostanie także… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Śląskie/ Wyroki skazujące za wyłudzanie dotacji oświatowej Sąd skazał trzech mężczyzn oskarżonych w sprawie wyłudzenia z samorządu Sosnowca blisko 700 tys. zł dotacji oświatowej przez dwie niepubliczne szkoły… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Eksperci: antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego Od maja trwa program pilotażowy sprzedaży antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Eksperci przypominają, że antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Korea Płd. nie wyklucza już dostaw broni na Ukrainę Korea Płd. rozważy zasadność zakazu dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę - powiedział w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Chang Ho-jin… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »