Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 20 czerwca 2024 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Amerykański kompozytor Charles Ives tworzył pod koniec XIX i na początku XX wieku. Przez całe swe twórcze życie łączył komponowanie z pracą w firmie ubezpieczeniowej. Do jego najwybitniejszych dzieł należą cztery symfonie. Uważa się, że Ives wyprzedził eksperymenty Strawinskiego, Debussy’ego, Schönberga, Berga i Weberna. Twórczość tatarskiej kompozytorki Sofii Gubajduliny cechuje niezwykła intensywność wyrazu, a jednocześnie precyzyjna konstrukcja. Jej zainteresowania matematyką prowadziły do użycia formuł matematycznych jako podstawy struktury kompozycji. Charakterystyczne dla muzyki artystki jest poszukiwanie nowych brzmień lub połączeń instrumentalnych (np. koncert na fagot i niskie smyczki, czy połączenie brzmienia wiolonczeli z akordeonem w In Croce, czy wreszcie używanie egzotycznych instrumentów jak japońskie koto). Ważną część twórczości Gubajduliny stanowią utwory o głębokiej inspiracji religijnej.

Do słuchania od 22:05 do północy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

6:00 KTO RANO WSTAJE Z RADIEM OPOLE
Od samego rana lub jak kto woli, skoro świt, wspólnie zastanawiamy się: "Kto rano wstaje z Radiem Opole?".

W audycji także:
08:15 Poranna rozmowa Radia Opole – Ireneusz Prochera
  • Dziś ( 20.06) w regionie obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich. To święto ustanowione w 2022 roku dla upamiętnienia trzech zrywów z lat 1919-1921 i ich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. 20 czerwca 1922 roku wojska polskie wkroczyły na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych w wyniku powstań i plebiscytu. Oprócz przypomnienia tych kart historii, to też dobra okazja, by zapytać o dzień dzisiejszy, np. o dyskusję na kanwie uznania śląskiego za język regionalny o poczuciu tożsamości dzisiejszych Ślązaków. Gościem PRRO będzie dr hab. Marek Białokur, profesor z wydziału historii Uniwersytetu Opolskiego.

Do słuchania od 6:05 do 9:00 zaprasza Kacper Śnigórski. Z autorem można kontaktować się telefonicznie: 77 423 22 33 lub mailowo:
kacper.snigorski@radio.opole.pl


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »