Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 20 czerwca 2024 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Amerykański kompozytor Charles Ives tworzył pod koniec XIX i na początku XX wieku. Przez całe swe twórcze życie łączył komponowanie z pracą w firmie ubezpieczeniowej. Do jego najwybitniejszych dzieł należą cztery symfonie. Uważa się, że Ives wyprzedził eksperymenty Strawinskiego, Debussy’ego, Schönberga, Berga i Weberna. Twórczość tatarskiej kompozytorki Sofii Gubajduliny cechuje niezwykła intensywność wyrazu, a jednocześnie precyzyjna konstrukcja. Jej zainteresowania matematyką prowadziły do użycia formuł matematycznych jako podstawy struktury kompozycji. Charakterystyczne dla muzyki artystki jest poszukiwanie nowych brzmień lub połączeń instrumentalnych (np. koncert na fagot i niskie smyczki, czy połączenie brzmienia wiolonczeli z akordeonem w In Croce, czy wreszcie używanie egzotycznych instrumentów jak japońskie koto). Ważną część twórczości Gubajduliny stanowią utwory o głębokiej inspiracji religijnej.

Do słuchania od 22:05 do północy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

15:00 REPORTERSKI OBRAZ DNIA
W programie pełny raport po nawałnicach, które były szczególnie intensywne w powiecie głubczyckim. Strażacy w tym rejonie interweniowali 65 razy. Byli wzywani byli przede wszystkim do usuwania połamanych konarów drzew, wypompowywania wody z zalanych piwnic i zabezpieczenia uszkodzonych dachów.

Będziemy też na Górze św. Anny, gdzie odbyły się obchody bardzo młodego święta: Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Zameldujemy się na sesji rady Opola. Czy prezydent oraz jego współpracownicy dobrze zarządzali miastem i jego budżetem w minionym roku? Jak to ocenili radni?

Do słuchania od 15:00 do 16:00 zaprasza Cezary Puzyna z zespołem reporterów Radia Opole. Z autorami można się kontaktować pisząc tu: wydawca@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »