Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-01, 04:10 Autor: PAP

Paryż – historia kandydatury

Rozpoczynające się 26 lipca igrzyska w Paryżu będą trzecią letnią edycją tej imprezy we francuskiej stolicy i w sumie szóstą w tym kraju, który także trzykrotnie gościł zimową odsłonę zawodów. Znicz zgaśnie 11 sierpnia.

Paryż wcześniej organizował letnie igrzyska w 1900 i 1924 roku. Później bezskutecznie ubiegał się o olimpiady w 1992, 2008 i 2012 roku. Szczególnie bolesna była ta ostatnia próba, gdy w finalnym głosowaniu francuska stolica przegrała z Londynem 50:54.


Pierwsze głosy, że miasto po raz kolejny będzie się starać o organizację najważniejszej imprezy sportowej pojawiły się w 2012 roku, gdy wspomniał o tym ówczesny prezydent kraju Nicolas Sarkozy.


Dopiero trzy lata później, w połowie kwietnia 2015 roku, rada miejska Paryża oficjalnie zaakceptowała starania Francji o organizację w stolicy letnich igrzysk 2024 roku.


"Jesteśmy oddani olimpijskiej przygodzie" – powiedziała wtedy mer miasta Anne Hidalgo, wcześniej sceptyczna co do tego pomysłu.


W tamtym czasie chęć organizacji wyraziły już także Boston, Hamburg i Rzym. Innymi potencjalnymi kandydaturami były: Budapeszt, Baku, Stambuł i Dauha, jednak spośród tych miast jedynie stolica Węgier oficjalnie ubiegała się o igrzyska.


Paryż złożył oficjalną kandydaturę 23 czerwca 2015 roku. Kampanią, mającą na celu przekonanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) do wyboru stolicy Francji, kierował Bernard Lapasset, ówczesny szef światowej federacji rugby. Był on wcześniej ojcem sukcesu starań Francji o organizację Pucharu Świata w tej dyscyplinie w 2007 roku.


"Wierzymy, że nasze starania o organizację igrzysk zjednoczą mieszkańców Paryża, cały naród i wszystkich miłośników sportu na całym świecie. To wspaniałe, że cieszymy się poparciem społeczeństwa, a sportowcy nas wspierają" – powiedział Lapasset tuż po ogłoszeniu oficjalnej kandydatury.


W listopadzie tego samego roku z wyścigu o organizację imprezy wycofał się Hamburg po tym, jak mieszkańcy tego miasta opowiedzieli się w referendum przeciwko pomysłowi. We wrześniu 2016 natomiast ze względu na zbyt duże koszty finansowe z kandydowania zrezygnował Rzym, co miesiąc później potwierdził Włoski Komitet Olimpijski, natomiast w marcu 2017 roku decyzją rady miasta swoją aplikację wycofał Budapeszt.


Przewodniczący MKOl przyznał wtedy, że najlepszym rozwiązaniem, by nie tracić obu pozostałych w wyścigu kandydatur, czyli Los Angeles i Paryża, byłoby przydzielenie na jednej sesji organizacji igrzysk w dwóch kolejnych edycjach, tj. 2024 i 2028 roku. Problem stanowił jednak fakt, że oba miasta posiadały gwarancje finansowe tylko na pierwszy z tych terminów i nie zadeklarowały gotowości przygotowania zawodów cztery lata później.


Po dwóch miesiącach jednak inspektorzy MKOl odwiedzili obie metropolie wciąż ubiegające się o imprezę. W lipcu 2017 podczas posiedzenia panelu olimpijskiego przedstawione zostały wyniki wizytacji, wystąpili także przedstawiciele kandydatów. Postanowiono wtedy, że oba miasta zorganizują imprezę, pozostawało jednak pytanie, kto będzie pierwszy.


Ostateczną decyzję oficjalnie ogłoszono 13 września 2017, podczas sesji MKOl w Limie. Paryż i Los Angeles zostały zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk – odpowiednio – w 2024 i 2028 roku. Był to drugi raz w historii, gdy na jednej sesji MKOl zdecydował o organizatorach dwóch kolejnych edycji tej imprezy. Tak było także w 1921 roku, gdy wybrano... Paryż (1924) i Amsterdam (1928).


"Francja uosabia wartości olimpijskie, jesteśmy z tym ruchem sportowym od początku. Mogę zapewnić, że cały kraj będzie zmobilizowany do jak najlepszego przyjęcia wszystkich gości" – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron po ogłoszeniu decyzji MKOl, dziękując przy tym organizacji za zaufanie.(PAP)


msl/ pp/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 16:50 Związki nauczycielskie: 26 czerwca spotkanie na temat wynagrodzeń Na 26 czerwca zaplanowano posiedzenie pierwszej grupy roboczej na temat finansów i wynagrodzenia nauczycieli - poinformowali w czwartek związkowcy po pierwszym… » więcej 2024-06-20, godz. 16:50 Lublin/ Zmarł prof. Tomasz Zubilewicz, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz angiologii Nie żyje prof. Tomasz Zubilewicz, wieloletni Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Lekarz… » więcej 2024-06-20, godz. 16:50 ME 2024 - Probierz: po treningu zdecydujemy, czy Lewandowski zagra (krótka) Trener reprezentacji Polski Michał Probierz powiedział, że po czwartkowym treningu podejmie decyzję, czy Robert Lewandowski i Paweł Dawidowicz będą mogli… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Piłkarska LK – Polissia Żytomierz podejmie rywali w Gliwicach Piłkarze ukraińskiej Polissii Żytomierz będą podejmowali na stadionie Piasta Gliwice rywali w najbliższej edycji Ligi Konferencji. Umowę w tej sprawie podpisały… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Paryż - wicepremier Białorusi: mamy 31 kwalifikacji, a MKOl dopuścił do startu 11 sportowców Trzydziestu jeden białoruskich sportowców zdobyło kwalifikacje olimpijskie, a kilku kolejnych może dołączyć do tej grupy - poinformował w parlamencie wicepremier… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Sprawami surowców energetycznych oraz energetyką jądrową zajmie się resort przemysłu Sprawy surowców energetycznych i paliw, wykorzystania energii jądrowej oraz gospodarki wodorowej od 1 lipca b.r. zostaną przeniesione z resortu klimatu i środowiska… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Bytom/ Opera Śląska kończy sezon artystyczny spektaklem "Tosca" G. Pucciniego 79. sezon artystyczny Opera Śląska zakończy w sobotę spektaklem 'Tosca' Giacomo Pucciniego - poinformowała w czwartek placówka. Spektakl zostanie także… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Śląskie/ Wyroki skazujące za wyłudzanie dotacji oświatowej Sąd skazał trzech mężczyzn oskarżonych w sprawie wyłudzenia z samorządu Sosnowca blisko 700 tys. zł dotacji oświatowej przez dwie niepubliczne szkoły… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Eksperci: antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego Od maja trwa program pilotażowy sprzedaży antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Eksperci przypominają, że antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Korea Płd. nie wyklucza już dostaw broni na Ukrainę Korea Płd. rozważy zasadność zakazu dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę - powiedział w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Chang Ho-jin… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »