Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-31, 19:10 Autor: PAP

Prof. T. Kowalski: reakcja mediów tradycyjnych na cyberatak na PAP prawidłowa i odpowiedzialna

Media tradycyjne zareagowały prawidłowo i odpowiedzialnie na cyberatak na PAP. Rozdźwięk jest widoczny w mediach społecznościowych, a niektórzy politycy podgrzewają atmosferę - powiedział PAP medioznawca i członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski. Ocenił, że "próby destabilizacji będą się powtarzały".

Polska Agencja Prasowa doświadczyła w piątek cyberataku, w efekcie którego w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP dwukrotnie ukazała się nieprawdziwa depesza o rzekomej mobilizacji w Polsce. PAP nie była źródłem tej informacji. Depesza nie powstała w Agencji, nie została napisana ani nadana przez pracowników PAP; została natychmiast anulowana i wycofana z serwisu.


"Media profesjonalne, w tym Polska Agencja Prasowa i telewizje na swoich portalach, zareagowały odpowiedzialnie dementując te informacje i nie nadając temu biegu. W mediach społecznościowych obserwuję natomiast różne dyskusje, niektórzy politycy podgrzewają atmosferę, sugerując, że to przejaw jakiejś nieudolności rządzących, że dopuścili do takiej sytuacji. Nie, takie rzeczy po prostu się dzieją, mimo największych zabezpieczeń" - podkreślił prof. Kowalski.


Jak dodał, "ważne, żeby szybko zareagować i bezwzględnie z treścią się rozprawić, wykazać jej fałszywość, ale też nie podtrzymywać tez, które w tej informacji się znalazły".


W ocenie medioznawcy "mamy pewien lekki rozdźwięk między działalnością mediów społecznościowych, które opierają się w znacznym stopniu na bardzo amatorskiej komunikacji, na poczuciu anonimowości, a tym, jak zareagowały media tradycyjne". "Myślę, że reakcja była prawidłowa i odpowiedzialna. Media nie podgrzewają atmosfery w tym zakresie" - zwrócił uwagę.


Jego zdaniem należy się spodziewać, że "różne próby destabilizacji, wywoływania niepokoju, będą się powtarzały". "Próby były, są i będą. Taka jest natura współczesnej komunikacji. Tego się całkowicie nie uda zatrzymać" - ocenił.


Jak mówił, "trzeba przypominać ludziom, żeby sprawdzali źródło informacji, nie ulegali takim szybkim newsom, które pojawiają się nie wiadomo skąd, dlaczego i nie wiadomo, kto jest ich autorem". "Ważne jest, żeby każdy obywatel miał to poczucie, że trzeba sprawdzać informacje co najmniej w dwóch niezależnych źródłach. To jest podstawa walki z dezinformacją" - zaznaczył.


Dodał, że istotne jest także to, aby nie podtrzymywać fałszywej narracji. "Niektórzy politycy próbują przy tym ugrać swoje interesy, ale to bardzo źle wygląda. To są takie momenty, gdzie nie powinniśmy w ogóle na ten temat dyskutować, stwierdzamy, że coś jest fałszem i nie nadajemy temu nadmiernego znaczenia" - powiedział.


"W ramach podjętych niezwłocznie czynności wyjaśniających zidentyfikowano i zablokowano ścieżkę, wykorzystaną do wprowadzenia nieprawdziwej depeszy do serwisu PAP. Wszelkie informacje techniczne, niezbędne do wyjaśnienia charakteru tego groźnego incydentu, są przekazywane właściwym służbom. Pracujemy nad dalszym wzmocnieniem zabezpieczeń, chroniących nasze systemy i serwisy. Deklarujemy ścisłą współpracę z organami wyjaśniającymi przebieg zdarzenia" - napisano w oświadczeniu kierownictwa PAP w sprawie cyberataku. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ dki/ jw/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 16:50 Związki nauczycielskie: 26 czerwca spotkanie na temat wynagrodzeń Na 26 czerwca zaplanowano posiedzenie pierwszej grupy roboczej na temat finansów i wynagrodzenia nauczycieli - poinformowali w czwartek związkowcy po pierwszym… » więcej 2024-06-20, godz. 16:50 Lublin/ Zmarł prof. Tomasz Zubilewicz, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz angiologii Nie żyje prof. Tomasz Zubilewicz, wieloletni Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Lekarz… » więcej 2024-06-20, godz. 16:50 ME 2024 - Probierz: po treningu zdecydujemy, czy Lewandowski zagra (krótka) Trener reprezentacji Polski Michał Probierz powiedział, że po czwartkowym treningu podejmie decyzję, czy Robert Lewandowski i Paweł Dawidowicz będą mogli… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Piłkarska LK – Polissia Żytomierz podejmie rywali w Gliwicach Piłkarze ukraińskiej Polissii Żytomierz będą podejmowali na stadionie Piasta Gliwice rywali w najbliższej edycji Ligi Konferencji. Umowę w tej sprawie podpisały… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Paryż - wicepremier Białorusi: mamy 31 kwalifikacji, a MKOl dopuścił do startu 11 sportowców Trzydziestu jeden białoruskich sportowców zdobyło kwalifikacje olimpijskie, a kilku kolejnych może dołączyć do tej grupy - poinformował w parlamencie wicepremier… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Sprawami surowców energetycznych oraz energetyką jądrową zajmie się resort przemysłu Sprawy surowców energetycznych i paliw, wykorzystania energii jądrowej oraz gospodarki wodorowej od 1 lipca b.r. zostaną przeniesione z resortu klimatu i środowiska… » więcej 2024-06-20, godz. 16:40 Bytom/ Opera Śląska kończy sezon artystyczny spektaklem "Tosca" G. Pucciniego 79. sezon artystyczny Opera Śląska zakończy w sobotę spektaklem 'Tosca' Giacomo Pucciniego - poinformowała w czwartek placówka. Spektakl zostanie także… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Śląskie/ Wyroki skazujące za wyłudzanie dotacji oświatowej Sąd skazał trzech mężczyzn oskarżonych w sprawie wyłudzenia z samorządu Sosnowca blisko 700 tys. zł dotacji oświatowej przez dwie niepubliczne szkoły… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Eksperci: antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego Od maja trwa program pilotażowy sprzedaży antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Eksperci przypominają, że antykoncepcja awaryjna nie ma działania wczesnoporonnego… » więcej 2024-06-20, godz. 16:30 Korea Płd. nie wyklucza już dostaw broni na Ukrainę Korea Płd. rozważy zasadność zakazu dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę - powiedział w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Chang Ho-jin… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »