Radio Opole » Gospodarka
2019-12-10, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Od nowego roku więcej zapłacimy za śmieci. Wszyscy muszą je segregować

Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wzrosną opłaty za odbiór śmieci w gminach powiatu prudnickiego. Ostatnio stawki podnieśli radni Głogówka i Prudnika. Zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy śmieciowej, teraz wszyscy mieszkańcy mają obowiązek segregowania odpadów komunalnych.
- W tym roku jest to druga podwyżka tych opłat - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Celem pierwszego wzrostu stawek było wyprostowanie całej gospodarki odpadami i wyjście na zero. 9 grudnia radni podjęli uchwałę, która zwiększa tą opłatę do 20 złotych. Jest to spowodowane rosnącymi opłatami za wywóz do okolicznych RIPOK-ów. Nie korzystamy już jedynie z Domaszkowic.

Po zniesieniu regionalizacji, gminy nie są już przypisane do jednej, Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. W Prudniku odbiorem śmieci zajmuje się tamtejsza spółka komunalna, co zmniejsza związane z tym koszty.   

- Od pierwszego stycznia opłata za segregowane śmieci wzrasta u nas z 10 do 18 złotych - mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. - Podstawowym składnikiem tej podwyżki jest wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej. Gdy w 2017 roku zawieraliśmy umowę z wykonawcą na wywóz śmieci, opłata wynosiła blisko 300 procent mniej, niż obecnie. Jako gmina, na śmieciach nie będziemy zarabiać, ale nie możemy też do nich dokładać. Odbyłoby się to kosztem kredytu, albo rezygnacji z pewnych inwestycji.

Ok. 10 procent mieszkańców gminy Głogówek nie płaci za śmieci. Natomiast ustawodawca nakłada na samorząd lokalny obowiązek ich odbioru, także od takich osób. Jeżeli w śmietnikach pojawią się odpady zmieszane, wówczas mieszkańcy gminy Prudnik i Głogówek zapłacą podwójne stawki opłat określonych dla selektywnej zbiórki śmieci. Karę taką narzuca ustawa i obowiązywać będzie przez pół roku.
Jarosław Szóstka
Piotr Bujak

Gospodarka

2020-04-05, godz. 15:15 Postawią nowe lampy tam, gdzie do tej pory było ciemno Po intensywnych remontach ulic w gminie Kolonowskie, przyszedł czas na ich oświetlenie. To element prowadzonego od kilku lat programu zwiększania bezpieczeństwa… » więcej 2020-04-05, godz. 11:21 Będzie wsparcie oleskiego samorządu dla przedsiębiorców - zwolnienie z czynszu i podatku Gmina Olesno przygotowała pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi między innymi o wsparcie osób najmujących miejskie lokale… » więcej 2020-04-04, godz. 13:00 Komprachcice powiększają pulę pieniędzy na drogi Dodatkowe pół miliona złotych przeznaczą w tym roku Komprachcice na remonty dróg. Pieniądze pochodzą z ubiegłorocznej rezerwy budżetowej i zostaną wykorzystane… » więcej 2020-04-04, godz. 10:29 Zmiana oznakowania na obwodnicy Kluczborka. Przez dwa dni nie wszystkie ciężarówki mogły tamtędy jechać Pierwsze zmiany na otwartym kilka dni temu ostatnim odcinku obwodnicy Kluczborka. » więcej 2020-04-04, godz. 07:00 Aby przeciwdziałać suszy leśnicy budują zbiorniki małej retencji Dwa zbiorniki do retencjonowania wody opadowej powstają w przygranicznym leśnictwie Dębowiec. Każdy z nich będzie miał po 60 arów. Przedsięwzięcie to sprzyjać… » więcej 2020-04-03, godz. 14:00 Handlowcy z Cytruska w Opolu zwolnieni z opłat za wynajem stanowisk Z opolskiego targowiska 'Cytrusek' w Opolu zniknęła 1/3 handlujących a ci, którzy pozostali na straganach notują straty. W związku z pandemią koronawirusa Zakład… » więcej 2020-04-03, godz. 12:00 Najważniejsza ochrona miejsc pracy. Ozimek wdraża plan na pomoc przedsiębiorcom Ozimek ma plan, jak pomóc firmom działającym w gminie, które odczuwają kryzys związany z pandemią koronawirusa. Do magistratu wpływają bowiem pierwsze prośby od… » więcej 2020-04-03, godz. 10:00 Reńska Wieś: urząd zamknięty, ale urzędnicy pracują Choć z powodu epidemii mieszkańcy Reńskiej Wsi mają ograniczone możliwości załatwiania spraw w urzędzie gminy, to nie znaczy, że urzędnicy mają wolne. Zaplanowane… » więcej 2020-04-02, godz. 14:30 100 tysięcy złotych na sprzęt dla opolskich szpitali - to wsparcie WiK w Opolu Sprzęt oraz środki ochrony osobistej przekaże opolskim szpitalom spółka Wodociągi i Kanalizacja. Wartość pomocy wynieść ma 100 tysięcy złotych. Taką decyzję w… » więcej 2020-04-02, godz. 12:38 Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. WUP przyjmuje już wnioski Wojewódzki Urząd Pracy przyjmuje już wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników zakładów, które z powodu epidemii musiały wstrzymać, bądź znacząco ograniczyć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »