Radio Opole » Gospodarka
2019-12-10, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Od nowego roku więcej zapłacimy za śmieci. Wszyscy muszą je segregować

Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wzrosną opłaty za odbiór śmieci w gminach powiatu prudnickiego. Ostatnio stawki podnieśli radni Głogówka i Prudnika. Zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy śmieciowej, teraz wszyscy mieszkańcy mają obowiązek segregowania odpadów komunalnych.
- W tym roku jest to druga podwyżka tych opłat - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Celem pierwszego wzrostu stawek było wyprostowanie całej gospodarki odpadami i wyjście na zero. 9 grudnia radni podjęli uchwałę, która zwiększa tą opłatę do 20 złotych. Jest to spowodowane rosnącymi opłatami za wywóz do okolicznych RIPOK-ów. Nie korzystamy już jedynie z Domaszkowic.

Po zniesieniu regionalizacji, gminy nie są już przypisane do jednej, Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. W Prudniku odbiorem śmieci zajmuje się tamtejsza spółka komunalna, co zmniejsza związane z tym koszty.   

- Od pierwszego stycznia opłata za segregowane śmieci wzrasta u nas z 10 do 18 złotych - mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. - Podstawowym składnikiem tej podwyżki jest wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej. Gdy w 2017 roku zawieraliśmy umowę z wykonawcą na wywóz śmieci, opłata wynosiła blisko 300 procent mniej, niż obecnie. Jako gmina, na śmieciach nie będziemy zarabiać, ale nie możemy też do nich dokładać. Odbyłoby się to kosztem kredytu, albo rezygnacji z pewnych inwestycji.

Ok. 10 procent mieszkańców gminy Głogówek nie płaci za śmieci. Natomiast ustawodawca nakłada na samorząd lokalny obowiązek ich odbioru, także od takich osób. Jeżeli w śmietnikach pojawią się odpady zmieszane, wówczas mieszkańcy gminy Prudnik i Głogówek zapłacą podwójne stawki opłat określonych dla selektywnej zbiórki śmieci. Karę taką narzuca ustawa i obowiązywać będzie przez pół roku.
Jarosław Szóstka
Piotr Bujak

Gospodarka

2020-10-27, godz. 06:00 Dwie nowe ulice w Byczynie prawie gotowe. W realizacji pomogły dotacje z budżetu państwa Dobiega końca budowa ulic: Lazara i Kwiasowskiego w Byczynie dzięki rządowym dotacjom. » więcej 2020-10-26, godz. 22:00 "Zostaliśmy zamknięci z dnia na dzień, bez szans na przygotowanie się do tej sytuacji". Opolscy restauratorzy o nowych… „Nowe obostrzenia mogą mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje” - twierdzą właściciele lokali gastronomicznych. Od soboty (24.10) w związku z utrzymującym… » więcej 2020-10-26, godz. 17:30 Obywatele Ukrainy to wciąż największa grupa cudzoziemców pracujących w regionie Obywatele Ukrainy to 87 procent wszystkich legalnie pracujących cudzoziemców w regionie. Opolskie placówki ZUS mają w rejestrach 18 837 cudzoziemców. To nieco… » więcej 2020-10-26, godz. 16:45 Są pieniądze na wsparcie niepełnosprawnych. Wnioski o dotacje należy składać do 6 listopada Opolski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zachęca organizacje pozarządowe do udziału w konkursie „Pokonamy bariery'. » więcej 2020-10-26, godz. 12:15 Gazociąg Tworóg - Kędzierzyn po końcowym odbiorze Wykonawca inwestycji - firma IDS-BUD S.A. - zakończył prace związane z budową gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Tworóg - Kędzierzyn. Inwestorem projektu… » więcej 2020-10-26, godz. 09:42 Krapkowice: ostatni dzień konsultacji społecznych Dzisiaj (26.10) mija termin zgłaszania uwag i propozycji do projektu 'Programu współpracy Gminy Krapkowice w 2021 roku z organizacjami pozarządowymi oraz innymi… » więcej 2020-10-25, godz. 11:00 W przyszłym roku w Prószkowie ma ruszyć budowa dwóch ścieżek pieszo-rowerowych. W planach jest również trzecia Prószków szykuje się do budowy trzech tras pieszo-rowerowych. Najbliżej realizacji są te, które połączą Pomologię ze Złotnikami i Zimnice Małe z Zimnicami… » więcej 2020-10-24, godz. 17:24 Prof. Królczyk z Politechniki Opolskiej jest w 4-osobowym prezydium ogólnopolskiego Kolegium Prorektorów Politechnika Opolska ma przedstawiciela w prezydium Kolegium Prorektorów do spraw Nauki i Rozwoju Publicznych Wyższych Szkół Technicznych w Polsce. Prof. Grzegorz… » więcej 2020-10-24, godz. 14:45 To ma być jeden z impulsów do rozwoju gminy. Ozimek przygotował nowy plan zagospodarowania przestrzennego Przede wszystkim tereny pod przemysł i mieszkalnictwo. Radni gminy Ozimek przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy on czterech miejscowości… » więcej 2020-10-24, godz. 10:00 Ruszają prace na DW 385 Kopice - Grodków. Będzie też remont "414" W poniedziałek (26.10) kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze między Kopicami a Grodkowem w powiecie brzeskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***