Radio Opole » Gospodarka
2019-12-24, 18:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Zmiany w segregacji odpadów komunalnych. Od nowego roku pojawi się niebieski worek na papier

Pojemniki na odpady [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pojemniki na odpady [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Oprócz czterech koszy na śmieci, opolanom dochodzi worek na papier suchy - tak będzie wyglądała segregacja śmieci w domach jednorodzinnych od stycznia 2020 roku. Jolanta Mokrzycka z firmy Remondis przypomina, że do worków niebieskich ma trafiać tylko sucha makulatura, natomiast pojemniki po mleku czy sokach do żółtego.
- W tej chwili nasi pracownicy roznoszą worki i nowe harmonogramy, według których śmieci z niebieskich worków będę odbierane raz w miesiącu - mówi przedstawiciel firmy Remondis. Na początek zapukano do domów jednorodzinnych, ale zmiany dotyczą również mieszkańców bloków. Jednak w tym wypadku pojawią się pojemniki i nieco później, ponieważ w tej chwili firma odbierająca odpady przyjmuje deklaracje dotyczące wielkości zbiorników.

Suchy papier będzie odbierany raz w miesiącu i wspólnie z odpadami z pojemnika żółtego (co dwa tygodnie). Taka organizacja -jak zapewniła Jolanta Mokrzycka - nie oznacza, że odpady będą wrzucane do jednej śmieciarki. Aby ograniczyć liczbę kursów i zrealizować wymóg zwiększenia segregacji, firma wywożąca odpady zakupiła dwukomorowe śmieciarki, do których będą trafiały odpady z niebieskiego worka i pojemnika żółtego.
Jolanta Mokrzycka

Gospodarka

2020-02-28, godz. 20:30 Deklarują wspólne działanie, efektem ma być budowa wielofunkcyjnego zbiornika Budowa zbiornika retencyjnego na Ścinawie Niemodlińskiej - to wspólny cel gmin Prudnik i Korfantów. Uchwały o współpracy w tym zakresie podjęli tamtejsi radni… » więcej 2020-02-28, godz. 16:00 Kietrz już skorzystał z rządowych pieniędzy na drogi i liczy na więcej Gmina Kietrz zakończyła remont ulicy Młyńskiej w Nowej Cerekwi. Inwestycja była dofinansowana z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina na ten cel otrzymała… » więcej 2020-02-28, godz. 13:30 "Bezpieczeństwo w gospodarstwie jest bardzo ważne". Rolnicy z Opolszczyzny przeszli szkolenie prewencyjne Bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym, zasady korzystania z rehabilitacji leczniczej i pokaz środków ochrony osobistej - to część zagadnień, które omawiano na… » więcej 2020-02-28, godz. 11:44 Można sprawdzić, na co gmina wydaje pieniądze podatników Na co idą moje pieniądze - to pytanie często zadają sobie podatnicy. Mieszkańcy gminy Zawadzkie mogą teraz dokładnie sprawdzić, na co wydawane są ich podatki… » więcej 2020-02-28, godz. 07:00 Nysa zamieni się terenami z KOWR-em. "To wsparcie dla inwestycji w strefę ekonomiczną" Gmina Nysa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wymienią się gruntami. Dzięki temu miasto będzie mogło szybciej zdobyć pieniądze na uzbrojenie strefy ekonomic… » więcej 2020-02-27, godz. 20:00 Budowa centrum przesiadkowego trwa, ale można powalczyć o dotację. Opolski ratusz ma współpracować z gminami AO Urząd Miasta Opola spróbuje zdobyć dofinansowanie na trwającą już budowę centrum przesiadkowego przy ulicy 1 Maja. » więcej 2020-02-26, godz. 18:30 Kluczborski magistrat zaprasza przedsiębiorców i rolników na spotkanie w sprawie wieloletniej strategii gminy Spotkanie robocze dla przedsiębiorców i rolników z okolicy Kluczborka organizuje jutro (27.02) tamtejszy magistrat. » więcej 2020-02-26, godz. 15:54 Dopłaty dla rolników, jeśli krowy mają wrócić na pastwiska. To cel programu "Krowa plus" 15 marca w życie wchodzi program'Krowa plus'. To dopłaty dla rolników, którzy co najmniej o 20 proc. zwiększą powierzchnię, w której przebywają zwierzęta lub zapewnią… » więcej 2020-02-26, godz. 11:30 Kordian Kolbiarz: Umicore jak magnes przyciągnie kolejne firmy - Wpływ tej inwestycji na lokalny rynek pracy będzie ogromny - nie miał wątpliwości w rozmowie 'W cztery oczy' burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz pytany o znaczenie… » więcej 2020-02-26, godz. 10:00 Czy w Rudnikach uda się otworzyć żłobek na początku przyszłego roku? Za kilka dni ogłoszenie przetargu Na początku 2021 roku gmina Rudniki chce otworzyć żłobek dla 24 dzieci. Przypomnijmy, samorząd otrzymał promesę na 750 tysięcy złotych w ramach rządowego programu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »