Radio Opole » Gospodarka
2019-11-27, 20:45 Autor: Piotr Wójtowicz

Czy opolskie samorządy będą musiały pokrywać straty szpitali?

Temat służby zdrowia podczas sesji sejmiku [fot.P.Wójtowicz]
Temat służby zdrowia podczas sesji sejmiku [fot.P.Wójtowicz]
Samorządy nie muszą płacić za straty szpitali - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie stanowi, że te należności powinien uregulować Narodowy Fundusz Zdrowia i takie prawo należy wprowadzić w ciągu 18 miesięcy. W przypadku naszego województwa dotyczy to około 20 mln złotych, które w tym roku wydadzą wszystkie samorządy z opolskiego. O sprawie dyskutowano podczas sesji sejmiku.
Wiceprzewodniczący Piotr Wach pytał, co w tej sytuacji powinni zrobić starostowie i zarząd województwa. - Obecne przepisy regulują to w ten sposób, że albo samorząd pokryje straty, albo jednostki służby zdrowia zostaną zamknięte. Oczywiście nikt nie chce ich zamykać, więc straty są pokrywane - tłumaczy Piotr Wach.

Zadowolony z zakwestionowania takiego prawa jest Roman Kolek. Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa tłumaczy, że przepisy Trybunału już obowiązują i jego zdaniem od tego momentu samorządy, które pokryją stratę będą mogły ubiegać się o zwrot pieniędzy. - W mojej ocenie samorządy zapłacą za straty, ale później wystąpią z roszczeniem względem budżetu państwa o wyrównanie straty.

Przypomnijmy, w piątek TK orzekł, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali to wyręczanie NFZ i nakazał zmianę obecnych przepisów. Sprawą zajęto się na wniosek województwa mazowieckiego, które 3 lata temu złożyło w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP artykułu, który nakłada na samorządy obowiązek pokrycia strat.
Piotr Wach 1
Roman Kolek 2

Gospodarka

2021-01-21, godz. 14:00 Zdzieszowice: wyremontują drogę, a tradycyjne skrzyżowanie przerobią na rondo W tym roku ma być gotowa dokumentacja i pozwolenie, a w przyszłym może rozpocząć się remont kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej 423. Chodzi o przebudowanie… » więcej 2021-01-21, godz. 10:30 Gminy i prywatny inwestor dokładają się powiatowi do remontów dróg Ponad 7 milionów złotych przeznaczy w tym roku strzeleckie starostwo powiatowe na inwestycje drogowe. Do większości prac dokładają się samorządy gminne… » więcej 2021-01-21, godz. 08:00 Ważne informacje dla przedsiębiorców zatrudniających więcej niż 10 pracowników Do 1 lutego pracodawcy zatrudniający więcej niż 10 osób mają czas, by powiadomić ZUS o wypadkach i niekorzystnym środowisku pracy w 2020 roku. Chodzi o… » więcej 2021-01-20, godz. 20:30 Słoiki z "grosikami" nie muszą pękać w szwach. Opolski oddział NBP ma automat przyjmujący monety "hurtowo" Wymień drobne na grube. Opolski oddział Narodowego Banku Polskiego ma automat przyjmujący monety w ilościach hurtowych, od jednogroszówek poczynając. » więcej 2021-01-20, godz. 17:15 Gogolin płaci coraz mniejsze janosikowe, choć gmina nie biednieje Gminie Gogolin spada kwota tzw. janosikowego, czyli opłaty, jaką najbogatsze samorządy wpłacają do budżetu państwa. Wyliczana jest ona na podstawie kwot… » więcej 2021-01-20, godz. 16:30 Kanalizacja, drogi i tworzenie miejsc pracy. Na poprawę warunków życia na opolskiej wsi w ostatnich 6 latach przeznaczono… Około 315 mln złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafiło na opolską wieś w ostatnich 6 latach. Z tej puli najwięcej, bo 93 mln złotych przeznaczono… » więcej 2021-01-20, godz. 14:15 Nowe połączenia autobusowe w gminie Głogówek. Gmina podpisała odrębną umowę z głubczyckim PKS Gmina Głogówek podpisała z PKS Głubczyce umowę na dowozy pasażerskie. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli zapewniony transport na trasie z Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2021-01-20, godz. 12:27 Już po raz drugi ruszyła Marszałkowska Inicjatywa Sołecka Drugi rok w województwie opolskim realizowana będzie Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. Do końca stycznia gminy mogą składać do urzędu marszałkowskiego… » więcej 2021-01-20, godz. 09:14 GOK w Walcach przejdzie gruntowny remont Rozpoczęła się przebudowa gminnego ośrodka kultury w Walcach. Inwestycja jest warta 3 mln złotych i obejmuje gruntowny remont wiekowego budynku. Po zakończeniu… » więcej 2021-01-20, godz. 08:00 Więcej kursów PKS Kluczbork w związku z powrotem części uczniów do nauki stacjonarnej. "Mamy umowy na dowóz dzi… PKS Kluczbork przywróciło część kursów zawieszonych ze względu na pandemię koronawirusa. Główną przyczyną był powrót uczniów klas 1-3 szkół podstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »