Radio Opole » Gospodarka
2019-10-04, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Trasa kolejowa Opole - Nysa: Nowe tory są, ale prędkość... po staremu

Linia Opole - Nysa [fot.PKP PLK]
Linia Opole - Nysa [fot.PKP PLK]
Linia Opole - Nysa [fot PKP PLK]
Linia Opole - Nysa [fot PKP PLK]
W poniedziałek (7.10) wznowiony będzie ruch kolejowy na całej linii Opole - Nysa, jednak pociągi nadal będą jeździły tam z prędkością, jak przed remontem. Wicemarszałek Szymon Ogłaza tłumaczy, że za 120 milionów złotych położono nowe tory, ale w wielu miejscach będziemy jeździć 40 km na godzinę. Wini za tę sytuację PKP PLK. W kolejach przyznają, że do połowy 2020 roku czas przejazdu pociągów na linii Opole - Nysa się nie skróci. Powodem są testy prawie 50 kilometrowego torowiska. W Polregio usłyszeliśmy, że są zdziwieni pomysłem PKP PLK.
Wicemarszałek Szymon Ogłaza uważa, że w PKP PLK maja problem z pozwoleniami, natomiast sytuacja będzie budziła frustrację podróżnych i maszynistów, którzy będą mieli sprzęt, nowe tory, ale będą musieli zwalniać do prędkości jakimi jeździli po starej linii.

Według założeń pociągi na trasie Nysa - Opole miały osiągać prędkość do 120 km na godzinę.

Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK uspokaja, że w grudniu szynobusy zbliżą się do tej prędkości, ponieważ trwają jeszcze testy. Przypomina, że remont oficjalnie zakończy się w połowie 2020 roku. - Po pracach pociągi nie uzyskują najwyższej prędkości do jakiej linia jest przygotowana, ponieważ będzie to czas, kiedy będą sprawdzane urządzenia.

Testy PKP PLK mogą wpłynąć na nowy rozkład jazdy, który wejdzie w życie 8 grudnia. Dyrektor opolskich Przewozów Regionalnych Sylwester Brząkała tak odnosi się pomysłu prowadzenia testów na linii Opole - Nysa: Ja się z takim zjawiskiem nie spotkałem, ale podejrzewam, że może to wynikać z prac około torowych.

Mirosław Siemieniec zapewnia, że w grudniu, kiedy wejdzie nowy rozkład jazdy, pociągi zwiększą prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Natomiast nadal nie będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach. Zdaniem rzecznika PKP PLK nadal trwają prace na stacjach Goszczowice i Kubice, i nawet do połowy przyszłego roku składy mogą się tam nie zatrzymywać.

W urzędzie marszałkowskim podkreślają - skoro wykonawca szybciej zakończył prace na linii Opole - Nysa, to dlaczego od razu nie ułatwić życia pasażerom?
Szymon Ogłaza - linia
Mirosław Siemieniec
Sylwester Brząkała

Gospodarka

2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »