Radio Opole » Gospodarka
2019-10-04, 15:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Trasa kolejowa Opole - Nysa: Nowe tory są, ale prędkość... po staremu

Linia Opole - Nysa [fot.PKP PLK]
Linia Opole - Nysa [fot.PKP PLK]
Linia Opole - Nysa [fot PKP PLK]
Linia Opole - Nysa [fot PKP PLK]
W poniedziałek (7.10) wznowiony będzie ruch kolejowy na całej linii Opole - Nysa, jednak pociągi nadal będą jeździły tam z prędkością, jak przed remontem. Wicemarszałek Szymon Ogłaza tłumaczy, że za 120 milionów złotych położono nowe tory, ale w wielu miejscach będziemy jeździć 40 km na godzinę. Wini za tę sytuację PKP PLK. W kolejach przyznają, że do połowy 2020 roku czas przejazdu pociągów na linii Opole - Nysa się nie skróci. Powodem są testy prawie 50 kilometrowego torowiska. W Polregio usłyszeliśmy, że są zdziwieni pomysłem PKP PLK.
Wicemarszałek Szymon Ogłaza uważa, że w PKP PLK maja problem z pozwoleniami, natomiast sytuacja będzie budziła frustrację podróżnych i maszynistów, którzy będą mieli sprzęt, nowe tory, ale będą musieli zwalniać do prędkości jakimi jeździli po starej linii.

Według założeń pociągi na trasie Nysa - Opole miały osiągać prędkość do 120 km na godzinę.

Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK uspokaja, że w grudniu szynobusy zbliżą się do tej prędkości, ponieważ trwają jeszcze testy. Przypomina, że remont oficjalnie zakończy się w połowie 2020 roku. - Po pracach pociągi nie uzyskują najwyższej prędkości do jakiej linia jest przygotowana, ponieważ będzie to czas, kiedy będą sprawdzane urządzenia.

Testy PKP PLK mogą wpłynąć na nowy rozkład jazdy, który wejdzie w życie 8 grudnia. Dyrektor opolskich Przewozów Regionalnych Sylwester Brząkała tak odnosi się pomysłu prowadzenia testów na linii Opole - Nysa: Ja się z takim zjawiskiem nie spotkałem, ale podejrzewam, że może to wynikać z prac około torowych.

Mirosław Siemieniec zapewnia, że w grudniu, kiedy wejdzie nowy rozkład jazdy, pociągi zwiększą prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Natomiast nadal nie będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach. Zdaniem rzecznika PKP PLK nadal trwają prace na stacjach Goszczowice i Kubice, i nawet do połowy przyszłego roku składy mogą się tam nie zatrzymywać.

W urzędzie marszałkowskim podkreślają - skoro wykonawca szybciej zakończył prace na linii Opole - Nysa, to dlaczego od razu nie ułatwić życia pasażerom?
Szymon Ogłaza - linia
Mirosław Siemieniec
Sylwester Brząkała

Gospodarka

2020-04-02, godz. 10:15 Nyski PUP ma pożyczki dla mikrofirm. Można już składać wnioski Niskooprocentowane pożyczki na pokrycie bieżących kosztów działalności ma dla mikroprzedsiębiorców nyski urząd pracy. To propozycja dla firm, które zatrudniają… » więcej 2020-04-01, godz. 18:30 Świadczenie postojowe i zwolnienie mikrofirm ze składek, czyli wsparcie z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej Zwolnienie z opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień i maj dla przedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie 9 osób, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej… » więcej 2020-04-01, godz. 15:00 To już pewne - opolanie zapłacą więcej za odbiór śmieci. Podwyżka wejdzie w życie na przełomie września i października Opolanie od jesieni zapłacą więcej za odbiór śmieci - to efekt porozumienia władz miasta z firmą Remondis. Na razie nie są znane nowe stawki, trwa obliczanie ich… » więcej 2020-04-01, godz. 13:43 Przygotowania do spisu rolnego trwają. Metoda zbierania danych zależeć będzie od sytuacji epidemicznej GUS wprowadza zmiany dotyczące planowanego na wrzesień powszechnego spisu rolnego. Pandemia może wstrzymać zaplanowany na maj nabór rachmistrzów, dlatego Główny… » więcej 2020-04-01, godz. 12:00 Koperty otwarte, proponowane sumy są niższe, niż zakładał inwestor. GDDKiA szykuje się do kolejnego remontu na A4 Sześć firm jest zainteresowanych realizacją remontu północnej jezdni autostrady A4 w kierunku Wrocławia, pomiędzy węzłami Krapkowice i Kędzierzyn-Koźle - informuje… » więcej 2020-03-31, godz. 22:00 Uwaga kierowcy. Droga powiatowa z Tułowic do Skarbiszowic zamknięta na pół roku Rozpoczyna się remont odcinka drogi powiatowej między ulicą Opolską w Tułowicach a Skarbiszowicami. » więcej 2020-03-31, godz. 13:11 Tranzyt wyprowadzony poza Kluczbork. W środę zostanie otwarty ostatni odcinek obwodnicy miasta Ostatni fragment obwodnicy Kluczborka będzie dostępny dla kierowców od jutrzejszego (01.04) poranka. To da możliwość zupełnego ominięcia miasta prawie 9-kilometrowym… » więcej 2020-03-31, godz. 12:35 Opole: rośnie liczba bezrobotnych Ponad 600 nowych osób bezrobotnych zarejestrowało się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu. Do tej pory nie odnotowano jeszcze żadnych zwolnień grupowych. Według… » więcej 2020-03-31, godz. 11:11 Trudna sytuacja właścicieli zakładów kosmetycznych i fryzjerskich. Choć nie ma prawnych ograniczeń ich działalności, większość… Szacunki mówią, że ponad 70 procent salonów kosmetycznych i fryzjerskich zawiesiło swoją działalność - tak wynika z danych systemu dla tzw. branży beauty. Do tej… » więcej 2020-03-30, godz. 18:11 Wołczyńscy przedsiębiorcy mogą spodziewać się pomocy od gminy w związku z zastojem gospodarczym Gmina Wołczyn pomoże swoim przedsiębiorcom w trudnej sytuacji wynikającej z epidemii koronawirusa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »