Radio Opole » Gospodarka
2019-09-12, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Niskopodłogowe, niskoemisje, ultranowoczesne. Umowa na 10 nowych autobusów MZK w Opolu podpisana

Opolski ratusz podpisał umowę na 10 nowych autobusów Solaris [fot. Katarzyna Doros]
Opolski ratusz podpisał umowę na 10 nowych autobusów Solaris [fot. Katarzyna Doros]
10 dwunastometrowych całkowicie niskopodłogowych autobusów Solaris Uribno12 zasili tabor opolskiego MZK. Urząd miasta podpisał właśnie umowę z bolechowską firmą o wartości ponad 12 milionów złotych na dostarczenie nowych pojazdów. To ostatni etap modernizacji taboru MZK w ramach projektu "Czysta komunikacja publiczna", który obejmował zakup 61 niskoemisyjnych autobusów. Projekt współfinansowany jest z pieniędzy unijnych.
- To duży skok jakościowy i skok w sposobie korzystania z MZK - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Jest to pierwsze tego typu wydarzenie, jeśli chodzi o historię Opola. Do tej pory dominowały w naszym taborze autobusy MAN. Bardzo się cieszę z tego, że tabor miejski zostanie zdywersyfikowany o markę Solaris, bardzo popularną i szanowaną w Polsce.

- Te autobusy, które dostarczamy do Opola, oczywiście są wyposażone w nowoczesne rozwiązania, takie jak np. ładowarki USB dla pasażerów i jest to jak najbardziej nowoczesna technologia, natomiast podobne autobusy jeżdżą już po ulicach miast w Polsce i w Europie - dodaje Petros Spinaris, wiceprezes zarządu firmy Solaris.

Jednorazowo autobus będzie mógł zabrać 85 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących.

Tadeusz Stadnicki, prezes MZK w Opolu zauważa, że nowe "Solarisy" będą zaopatrzone w cyfrowy monitoring wizyjny, kamerę cofania z czujnikiem i rozbudowany system informacji pasażerskiej. - Nasze autobusy nie muszą być uruchamiane na zajezdni przed wyjazdem, tylko ich obwody pneumatyczne są skutecznie napełniane powietrzem z centralnego systemu, tak żeby silnik nie musiał pracować na biegu jałowym i żeby nie musiał emitować spalin do atmosfery. Dla porównania z jednego kominka w domu jednorodzinnym emitowanych jest tyle zanieczyszczeń, jak z 20 autobusów z normą EURO VI.

Nowe autobusy mają być dostarczone opolskiemu MZK za około 10 miesięcy. Wszystkie zostaną przygotowane pod późniejszy montaż automatów biletowych.
Arkadiusz Wiśniewski, Petros Spinaris
Tadeusz Stadnicki

Gospodarka

2020-04-07, godz. 15:00 Od połowy kwietnia drogowcy wchodzą na styk dróg, które przebiegają przez Dobrodzień. Wykonawca wprowadził objazd Od 15 kwietnia zmieni się organizacja ruchu na drodze krajowej 46 i wojewódzkiej 901, które przebiegają przez Dobrodzień. Utrudnienia mają związek z trwającą budową… » więcej 2020-04-07, godz. 12:40 Nyska Bioagra rozpoczęła produkcję płynu do dezynfekcji. Część produkcji trafi do lokalnych instytucji publicznych Firma Bioagra włączyła się do walki z koronawirusem. Zakład rozpoczął produkcję własnego środka do dezynfekcji dłoni i powierzchni. » więcej 2020-04-07, godz. 12:10 Nowe ceny za odbiór śmieci w Turawie ustalone. Mieszkańcy zapłacą więcej, ale i tak część kosztów pokryje gmina Radni gminy Turawa ustalili nowe miesięczne stawki za odbiór odpadów. Od 1 maja mieszkańcy, którzy segregują śmieci i mają kompostownik zapłacą 20 złotych od osoby… » więcej 2020-04-07, godz. 09:15 Gmina Krapkowice pomaga przedsiębiorcom. Tracisz z powodu epidemii? Zapłacisz mniejszy czynsz Przedsiębiorcy wynajmujący lokale użytkowe od gminy Krapkowice, których dochody zmniejszyły się z powodu epidemii, mogą wnioskować o obniżenie czynszu. W ten sposób… » więcej 2020-04-07, godz. 07:15 Trwają odbiory techniczne po zakończeniu budowy centrum przesiadkowego w Oleśnie Zakończyła się budowa centrum przesiadkowego w Oleśnie. Teraz trwają odbiory techniczne, więc otwarcie nastąpi za mniej więcej półtora tygodnia. W obecnej sytuacji… » więcej 2020-04-06, godz. 18:45 Kluczborski magistrat przygotowuje pomoc dla przedsiębiorców. Założenia podobne do innych gmin na Opolszczyźnie 50 procent ulgi lub całkowite zwolnienie z czynszu i podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców gminy Kluczbork. To założenia pakietu pomocowego na czas pan… » więcej 2020-04-06, godz. 16:29 Zarząd województwa przeznaczy około 200 milionów złotych na walkę z pandemią i jej skutkami Do końca kwietnia zarząd województwa opolskiego przekaże ponad 196 milionów złotych na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców w walce z pandemią koronawirusa… » więcej 2020-04-06, godz. 14:00 Namysłów także obniży stawki za wynajem lokali. Z ulg będzie mogło skorzystać kilkadziesiąt firm Namysłów obniży opłaty dla przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale od miasta, a także te należące do gminnych spółek. To element wsparcia biznesu, który cierpi… » więcej 2020-04-05, godz. 15:15 Postawią nowe lampy tam, gdzie do tej pory było ciemno Po intensywnych remontach ulic w gminie Kolonowskie, przyszedł czas na ich oświetlenie. To element prowadzonego od kilku lat programu zwiększania bezpieczeństwa… » więcej 2020-04-05, godz. 11:21 Będzie wsparcie oleskiego samorządu dla przedsiębiorców - zwolnienie z czynszu i podatku Gmina Olesno przygotowała pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi między innymi o wsparcie osób najmujących miejskie lokale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »