Radio Opole » Gospodarka
2019-09-12, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Niskopodłogowe, niskoemisje, ultranowoczesne. Umowa na 10 nowych autobusów MZK w Opolu podpisana

Opolski ratusz podpisał umowę na 10 nowych autobusów Solaris [fot. Katarzyna Doros]
Opolski ratusz podpisał umowę na 10 nowych autobusów Solaris [fot. Katarzyna Doros]
10 dwunastometrowych całkowicie niskopodłogowych autobusów Solaris Uribno12 zasili tabor opolskiego MZK. Urząd miasta podpisał właśnie umowę z bolechowską firmą o wartości ponad 12 milionów złotych na dostarczenie nowych pojazdów. To ostatni etap modernizacji taboru MZK w ramach projektu "Czysta komunikacja publiczna", który obejmował zakup 61 niskoemisyjnych autobusów. Projekt współfinansowany jest z pieniędzy unijnych.
- To duży skok jakościowy i skok w sposobie korzystania z MZK - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Jest to pierwsze tego typu wydarzenie, jeśli chodzi o historię Opola. Do tej pory dominowały w naszym taborze autobusy MAN. Bardzo się cieszę z tego, że tabor miejski zostanie zdywersyfikowany o markę Solaris, bardzo popularną i szanowaną w Polsce.

- Te autobusy, które dostarczamy do Opola, oczywiście są wyposażone w nowoczesne rozwiązania, takie jak np. ładowarki USB dla pasażerów i jest to jak najbardziej nowoczesna technologia, natomiast podobne autobusy jeżdżą już po ulicach miast w Polsce i w Europie - dodaje Petros Spinaris, wiceprezes zarządu firmy Solaris.

Jednorazowo autobus będzie mógł zabrać 85 pasażerów, w tym 26 na miejscach siedzących.

Tadeusz Stadnicki, prezes MZK w Opolu zauważa, że nowe "Solarisy" będą zaopatrzone w cyfrowy monitoring wizyjny, kamerę cofania z czujnikiem i rozbudowany system informacji pasażerskiej. - Nasze autobusy nie muszą być uruchamiane na zajezdni przed wyjazdem, tylko ich obwody pneumatyczne są skutecznie napełniane powietrzem z centralnego systemu, tak żeby silnik nie musiał pracować na biegu jałowym i żeby nie musiał emitować spalin do atmosfery. Dla porównania z jednego kominka w domu jednorodzinnym emitowanych jest tyle zanieczyszczeń, jak z 20 autobusów z normą EURO VI.

Nowe autobusy mają być dostarczone opolskiemu MZK za około 10 miesięcy. Wszystkie zostaną przygotowane pod późniejszy montaż automatów biletowych.
Arkadiusz Wiśniewski, Petros Spinaris
Tadeusz Stadnicki

Gospodarka

2019-09-20, godz. 15:30 Rok 2019 to łącznie 26 milionów złotych na inwestycje dla samorządów. Wojewoda opolski w Radiu Opole 180 inwestycji drogowych o wartości około 300 milionów złotych udało się zrealizować w regionie w latach 2015 -2018. Wsparcie rządowe tych zadań to ponad 150 ... » więcej 2019-09-20, godz. 12:15 Starostwo powiatowe w Prudniku po raz kolejny ogłosiło przetarg na remont drogi Trzebina-Skrzypiec Na tę inwestycję drogową prudnickie starostwo otrzymało spore dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Droga Trzebin ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Strzeleczki: powstanie kolejny odcinek ścieżki przy drodze wojewódzkiej w kierunku Mosznej Zarówno turyści jak i mieszkańcy będą mogli już za kilka miesięcy skorzystać z nowej ścieżki rowerowej, która połączy miejscowości Zielina i Moszna. To już ko ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:00 Remontują drogę w centrum osiedla. W końcu będzie chodnik i pas zieleni Łagodny początek jesieni sprzyja drogowcom. Spore prace trwają na drogach gminy Polska Cerekiew. Remontowane są głównie trasy dojazdowe do pól, ale największą ... » więcej 2019-09-19, godz. 14:00 Zmniejszyła się produkcja karpia na Opolszczyźnie. Przyczyną jest mała ilość opadów W 2018 roku produkcja karpia na Opolszczyźnie była niższa niż w innych województwach. » więcej 2019-09-19, godz. 10:28 Sprzęt na miarę XXI wieku otrzymał prudnicki Zakład Usług Komunalnych Nowoczesna zamiatarka marki HAKO daje możliwość wjazdu w wąskie uliczki oraz chodniki. Dodatkowym atutem zamiatarki jest to, że może być ona używana również d ... » więcej 2019-09-18, godz. 13:45 Gmina sprzeda działki, ale tylko jeśli inwestor postawi na nich szeregowce Osiedle niskich bloków szeregowych może powstać w Zawadzkiem. Radni uchwalili zmiany w planie zagospodarowania, który teraz dopuszcza taką zabudowę. Wyznaczon ... » więcej 2019-09-18, godz. 11:02 Jest pozwolenie, za dwa tygodnie zacznie się przebudowa mostu kolejowego w Krapkowicach Jest już pozwolenie na przebudowę starego mostu kolejowego nad Odrą w Krapkowicach. Za dwa tygodnie rozpoczną się prace, które mają potrwać ponad 1,5 roku. Po ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:30 Employer branding, czyli chwyty na znalezienie pracownika Jak pozyskać pracowników i jak na funkcjonowanie firm wpłynie podwyższenie pensji minimalnej - to tematy poruszone podczas 'Śniadania na czasie', na które zap ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:00 Skarbimierz: ruszyła budowa nowego magazynu przy fabrykach produkujących słodycze Kamień węgielny wmurowany, czas na budowę magazynu logistycznego w Skarbimierzu. Halę o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych wybuduje firma Panattoni Eur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »