Radio Opole » Gospodarka
2019-09-10, 11:06 Autor: Maria Klusik

Wysoka płaca minimalna - tak. Pod pewnymi warunkami

Grzegorz Kuliś [fot. Martyna Bobrowska]
Grzegorz Kuliś [fot. Martyna Bobrowska]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
- Jestem zwolennikiem wysokiej płacy minimalnej, powinna odzwierciedlać stan naszej gospodarki, ale też być mądrze powiązana z możliwościami pracodawców - ocenił w "Poglądach i osądach" Grzegorz Kuliś z opolskiej Business Centre Club.
- Ja zawsze byłem i nadal jestem zwolennikiem wysokiej płacy minimalnej, ale tej zapowiedzi na poziomie czterech tysięcy złotych brutto, no to już nawet, mimo mojego hurra optymizmu, to i tak jest, powiem kolokwialnie, grubo więcej.

Zdaniem Grzegorza Kulisia wzrost płacy minimalnej jest konieczny, ale trzeba to robić ostrożnie, gdyż jedną z konsekwencji jest wzrost kosztów pracy m.in. dla jednoosobowych firm. Wyższa w takim przypadku składka ZUS wynikałaby ze wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, co dla najmniejszych pracodawców będzie wyzwaniem.

- Ważne jest to, by ujednolicić formę zatrudniania tak, by kontrolowanie nieuczciwego świadczenia pracy i pobierania za to wynagrodzenia, było łatwiejsze - wyjaśniał rozmówca Radia Opole.

- Jeżeli my nie uszczelnimy wszelkiej maści wyłudzeń i tutaj mówimy o nieuczciwych przedsiębiorcach, których modele biznesowe są dalej niestety posunięte, niż tylko płaca minimalna. To są modele, które polegają na niepłaceniu składek. Oczywiście jest to silnie powiązane faktem mnogości form zatrudnienia w naszym kraju, no bo przecież: mamy umowę o dzieło, mamy umowę zlecenie, mamy umowę o pracę. Jeżeli nie ujednolicimy systemu, jeżeli nie wprowadzimy mechanizmów polegających na tym, że wynagrodzenie ma być przelewane tylko i wyłącznie na konto bankowe.

Bez takich działań podwyższenie płacy minimalnej będzie miało mniejszy efekt niż się zakłada.

- Zaletą wyższej płacy minimalnej jest wzrost wpływów do budżetu z podatków, wzrost konsumpcji wewnętrznej, ale negatywnym aspektem jest np: spadek wartości pieniądza, czyli wzrost inflacji - nie miał wątpliwości rozmówca Radia Opole.

Płaca minimalna na poziomie czterech tysięcy złotych, do czego ma dojść w perspektywie około trzech i pół roku to zdecydowanie przesada - ocenił Kuliś.

Rząd ma się dziś (10.09) zająć tematem podniesieniem płacy minimalnej do dwóch tysięcy sześćset złotych od pierwszego stycznia przyszłego roku, a według planu płaca minimalna na koniec 2023 roku ma wynieść cztery tysiące złotych.
Grzegorz Kuliś
Grzegorz Kuliś

Gospodarka

2020-09-24, godz. 15:25 Opolscy radni jednogłośnie za korektą budżetu miasta. Chodzi o zmniejszenie planowanego deficytu Rada Miasta Opola jednogłośnie opowiedziała się za korektą budżetu stolicy regionu. Jej głównym celem jest zmniejszenie planowanego deficytu ze 162 milionów… » więcej 2020-09-24, godz. 14:26 Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS Kolejne firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. » więcej 2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej 2020-09-22, godz. 07:00 Opolski ZUS wypłacił w pierwszym półroczu ponad 2 miliony złotych jednorazowych odszkodowań wypadkowych Od początku roku opolski ZUS wypłacił ponad 2,2 miliona złotych w ramach jednorazowych odszkodowań wypadkowych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest odprowadzanie… » więcej 2020-09-21, godz. 19:59 "Gospodarka musi być gotowa na nową normalność. Bezrobocie będzie wzrastać". W CWK rozmawiano o rynku pracy w czasie… Praca zdalna, wzrost bezrobocia i nowa organizacja pracy to główne wyzwania, z jakimi mierzą się opolscy pracodawcy i przedsiębiorcy w dobie pandemii koronawirusa… » więcej 2020-09-20, godz. 20:00 Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa, w planach ma kolejne drobne remonty Przepust na ul. Stawowej w Jaryszowie i ulica Jaryszowska w Zimnej Wódce zostaną przebudowane. Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa i realizuje zaplanowane… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 W listopadzie mieszkańcy gminy Strzeleczki skorzystają z nowego PSZOKU. Inwestycja czeka na odbiory techniczne PSZOK w gminie Strzeleczki już gotowy. Inwestycja czeka teraz na odbiory techniczne i niezbędne pozwolenie na użytkowanie obiektu. Do tej pory śmieci, które… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***