Radio Opole » Gospodarka
2019-09-10, 11:06 Autor: Maria Klusik

Wysoka płaca minimalna - tak. Pod pewnymi warunkami

Grzegorz Kuliś [fot. Martyna Bobrowska]
Grzegorz Kuliś [fot. Martyna Bobrowska]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
- Jestem zwolennikiem wysokiej płacy minimalnej, powinna odzwierciedlać stan naszej gospodarki, ale też być mądrze powiązana z możliwościami pracodawców - ocenił w "Poglądach i osądach" Grzegorz Kuliś z opolskiej Business Centre Club.
- Ja zawsze byłem i nadal jestem zwolennikiem wysokiej płacy minimalnej, ale tej zapowiedzi na poziomie czterech tysięcy złotych brutto, no to już nawet, mimo mojego hurra optymizmu, to i tak jest, powiem kolokwialnie, grubo więcej.

Zdaniem Grzegorza Kulisia wzrost płacy minimalnej jest konieczny, ale trzeba to robić ostrożnie, gdyż jedną z konsekwencji jest wzrost kosztów pracy m.in. dla jednoosobowych firm. Wyższa w takim przypadku składka ZUS wynikałaby ze wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, co dla najmniejszych pracodawców będzie wyzwaniem.

- Ważne jest to, by ujednolicić formę zatrudniania tak, by kontrolowanie nieuczciwego świadczenia pracy i pobierania za to wynagrodzenia, było łatwiejsze - wyjaśniał rozmówca Radia Opole.

- Jeżeli my nie uszczelnimy wszelkiej maści wyłudzeń i tutaj mówimy o nieuczciwych przedsiębiorcach, których modele biznesowe są dalej niestety posunięte, niż tylko płaca minimalna. To są modele, które polegają na niepłaceniu składek. Oczywiście jest to silnie powiązane faktem mnogości form zatrudnienia w naszym kraju, no bo przecież: mamy umowę o dzieło, mamy umowę zlecenie, mamy umowę o pracę. Jeżeli nie ujednolicimy systemu, jeżeli nie wprowadzimy mechanizmów polegających na tym, że wynagrodzenie ma być przelewane tylko i wyłącznie na konto bankowe.

Bez takich działań podwyższenie płacy minimalnej będzie miało mniejszy efekt niż się zakłada.

- Zaletą wyższej płacy minimalnej jest wzrost wpływów do budżetu z podatków, wzrost konsumpcji wewnętrznej, ale negatywnym aspektem jest np: spadek wartości pieniądza, czyli wzrost inflacji - nie miał wątpliwości rozmówca Radia Opole.

Płaca minimalna na poziomie czterech tysięcy złotych, do czego ma dojść w perspektywie około trzech i pół roku to zdecydowanie przesada - ocenił Kuliś.

Rząd ma się dziś (10.09) zająć tematem podniesieniem płacy minimalnej do dwóch tysięcy sześćset złotych od pierwszego stycznia przyszłego roku, a według planu płaca minimalna na koniec 2023 roku ma wynieść cztery tysiące złotych.
Grzegorz Kuliś
Grzegorz Kuliś

Gospodarka

2019-09-19, godz. 14:00 Zmniejszyła się produkcja karpia na Opolszczyźnie. Przyczyną jest mała ilość opadów W 2018 roku produkcja karpia na Opolszczyźnie była niższa niż w innych województwach. » więcej 2019-09-19, godz. 10:28 Sprzęt na miarę XXI wieku otrzymał prudnicki Zakład Usług Komunalnych Nowoczesna zamiatarka marki HAKO daje możliwość wjazdu w wąskie uliczki oraz chodniki. Dodatkowym atutem zamiatarki jest to, że może być ona używana również d ... » więcej 2019-09-18, godz. 13:45 Gmina sprzeda działki, ale tylko jeśli inwestor postawi na nich szeregowce Osiedle niskich bloków szeregowych może powstać w Zawadzkiem. Radni uchwalili zmiany w planie zagospodarowania, który teraz dopuszcza taką zabudowę. Wyznaczon ... » więcej 2019-09-18, godz. 11:02 Jest pozwolenie, za dwa tygodnie zacznie się przebudowa mostu kolejowego w Krapkowicach Jest już pozwolenie na przebudowę starego mostu kolejowego nad Odrą w Krapkowicach. Za dwa tygodnie rozpoczną się prace, które mają potrwać ponad 1,5 roku. Po ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:30 Employer branding, czyli chwyty na znalezienie pracownika Jak pozyskać pracowników i jak na funkcjonowanie firm wpłynie podwyższenie pensji minimalnej - to tematy poruszone podczas 'Śniadania na czasie', na które zap ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:00 Skarbimierz: ruszyła budowa nowego magazynu przy fabrykach produkujących słodycze Kamień węgielny wmurowany, czas na budowę magazynu logistycznego w Skarbimierzu. Halę o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych wybuduje firma Panattoni Eur ... » więcej 2019-09-17, godz. 15:15 W gminie Izbicko będzie sieć gazowa W przyszłym roku w Izbicku ma powstać sieć gazowa. W planie jest podłączenie budynków należących do samorządu i zmiana ich systemu ogrzewania na bardziej ekol ... » więcej 2019-09-17, godz. 13:30 Położyli asfalt na jednej drodze, skorzystali mieszkańcy dwóch miejscowości Kolejna droga w gminie Strzeleczki doczekała się asfaltu. Na ukończeniu jest budowa ulicy Granicznej między Dziedzicami i Racławiczkami. Inwestycja kosztowała ... » więcej 2019-09-16, godz. 19:00 Opolski urząd pracy oferuje dotacje na założenie własnej firmy. Rusza nabór do projektu „Pomysł na starcie kluczem do ... Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu oraz samorząd województwa opolskiego wspiera nowych przedsiębiorców. W 4 naborach może udzielić ponad 5 mln zł. dotacji na zało ... » więcej 2019-09-15, godz. 19:27 Na 24.Targach Przedsiębiorczości i Rzemiosła w Prudniku doceniono najlepszych wystawców i producentów Tłumy Polaków i Czechów odwiedziły tegoroczne 24. Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region „Dom i Ogród” w Prudniku. Od piątku (13.09) ponad 100 wyst ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »