Radio Opole » Gospodarka
2019-07-06, 12:41 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W ciągu dwóch lat rozbudują i zmodernizują oczyszczalnię ścieków w Strzelcach Opolskich [ZDJĘCIA]

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Rozpoczął się zaplanowany na dwa lata proces modernizacji oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. Instalacja przyjmuje odpady również z terenu sąsiedniej gminy Jemielnica. W ostatnich latach rozbudowa sieci kanalizacyjnej i pojawienie się kilku dużych firm w okolicy spowodowało, że oczyszczalnia pracowała już na 100% wydajności.
- Gdyby oczyszczalni nie modernizować, mielibyśmy podwójny kłopot. Po pierwsze, nie moglibyśmy podłączyć żadnego nowego inwestora, który chciałby się zlokalizować tutaj w okolicach Strzelec Opolskich, czy Jemielnicy. A z drugiej strony musielibyśmy ponosić coraz wyższe nakłady na remonty. Te nakłady, po latach wyeksploatowania oczyszczalni, rosną lawinowo - mówi Marian Waloszyński, prezes Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji.

SWiK uzyskał wsparcie unijne na modernizację oczyszczalni. Poszukiwanie wykonawcy przeciągało się, firmy chętne do podjęcia się prac wyceniały je na znacznie więcej, niż spółka miała zaplanowane. Ostatecznie remont kosztować będzie ok. 40 mln zł.

- Prace potrwają 2 lata – mówi Szymon Pinkas ze SWiK-u. – W tym roku mamy w planach zrealizować głównie roboty żelbetowe pod zbiorniki, pod osadniki wtórne, pod zbiornik buforowy i pod suszarnie. W przyszłym roku już będą prowadzone prace związane z posadowieniem obiektów, z postawieniem obiektów kubaturowych, takich jak suszarnia osadów, budynki techniczne, stacja odwadniania osadów oraz wymiana istniejących urządzeń oczyszczalni, które są już wyeksploatowane.

Instalacja, która obecnie wykorzystywana jest do oczyszczania ścieków, wykorzystywana będzie do ich napowietrzania. Do zasilania instalacji będzie wykorzystany prąd, który powstanie w farmie fotowoltaicznej. Ogniwa słoneczne będą ustawione na terenach zielonych pomiędzy zbiornikami a częścią administracyjną.
Marian Waloszyński
Szymon Pinkas

Gospodarka

2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »