Radio Opole » Gospodarka
2019-06-14, 19:45 Autor: Daniel Klimczak

Mieszkańcy Lubszy zablokowali DK 39. Domagają się, by obwodnica Brzegu omijała także ich wieś

Mieszkańcy Lubszy domagają się budowy obejścia wsi [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy Lubszy domagają się budowy obejścia wsi [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy Lubszy domagają się budowy obejścia wsi [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy Lubszy domagają się budowy obejścia wsi [fot. Daniel Klimczak]
Kilkudziesięciu mieszkańców Lubszy w powiecie brzeskim zablokowało dziś (14.06) przebiegającą przez wieś drogę krajową nr 39. Protestujący, przez dwie godziny przechodzili przez przejście dla pieszych domagając się budowy drogowego obejścia wsi.
Nadzieję na ograniczenie ruchu mieszkańcy wypatrywali w planowanej budowie obwodnicy Brzegu, jednak ich zdaniem, nowa droga nie ominie miejscowości.

- Wystąpiłem najpierw z oficjalnym pismem do generalnej dyrekcji. Otrzymałem odpowiedź, że nie wiadomo, gdzie się skończy droga. Według otrzymanych informacji od projektanta, droga ma się kończyć od strony Brzegu przed miejscowością Lubsza - wyjaśnia wójt Lubszy, Bogusław Gąsiorowski.

Protestujący przewidują, że po wybudowaniu obwodnicy Brzegu wraz z drugim mostem na Odrze, przez wieś będzie przejeżdżało nawet 3 razy więcej ciężarówek niż obecnie. Spory ruch już teraz sprawia im wiele trudności.

Mieszkańcy skarżą się nie tylko na natężenie ruchu, ale też na nadmierną prędkość, z którą poruszają się kierowcy. Jak wskazują, często dochodzi do sytuacji, w których nie da się bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Najbardziej o swoje bezpieczeństwo obawiają się starsi i dzieci.

Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na razie nie wskazuje, jaki będzie dokładny przebieg planowanej drogi, tłumacząc, że jest to dopiero wstępny etap inwestycji. Jak mówi rzecznik instytucji, Agata Andruszewska, zarządca skupia się przede wszystkim na obejściu Brzegu, choć opracowywane są jego różne koncepcje.

- Największe natężenie ruchu notujemy na odcinku wokół miejscowości Brzeg, a dalej na północ, natężenie ruchu znacząco spadam. Dlatego w pierwszej kolejności podjęliśmy prace studyjno-koncepcyjne dla obwodnicy miejscowości Brzeg - wyjaśnia.

Na razie zarządca nie podaje też, kiedy będzie znany ostateczny przebieg projektowanej drogi.
Bogusław Gąsiorowski
Mieszkańcy Lubszy
Agata Andruszewska

Gospodarka

2020-08-03, godz. 16:30 24 sołectwa skorzystają na unijnej dotacji. Na ich terenie zostaną wyremontowane świetlice Będą przebudowywane, modernizowane i doposażane. Mowa o świetlicach wiejskich. W urzędzie marszałkowskim w Opolu umowy na dofinansowanie takich inwestycji… » więcej 2020-08-03, godz. 13:15 Opolszczyzna: ponad 34 tysięcy wniosków o 300 złotych dla uczniów. Można już aplikować na papierze, ale preferowany… Ponad 34 100 wniosków o przyznanie pieniędzy z programu 'Dobry Start' złożono drogą elektroniczną od początku lipca na Opolszczyźnie. » więcej 2020-08-02, godz. 14:00 Koronawirus nie powinien zrujnować budżetu Lubszy. "Mamy bardzo przedsiębiorczych mieszkańców" Epidemia koronawirusa nie powinna spowodować znacznego uszczuplenia budżetu Lubszy. Choć tamtejszy samorząd nie dysponuje jeszcze szczegółowymi danymi, to… » więcej 2020-07-31, godz. 18:33 W połowie sierpnia poznamy wykonawcę projektu budowy mostu południowego w Krapkowicach Osiem firm stanęło do przetargu na wykonanie projektu budowy nowej przeprawy przez Odrę, która ma połączyć Krapkowice i Gogolin. Na opracowanie dokumentacji… » więcej 2020-07-31, godz. 15:52 Mieszkańcy opolskiego mogą otrzymać zwrot 80 procent z zakupu zbiorników na deszczówkę Nadal można ubiegać się o dofinansowanie do zakupu zbiorników na deszczówkę. Mowa o programie 'Moja woda', który prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska… » więcej 2020-07-30, godz. 20:30 Biogazownia ma sprzedawać prąd w 2022 roku, inwestor otrzymał długo oczekiwany kredyt Po kilku latach różnych perturbacji ruszy budowa biogazowni w Prężynce w gminie Lubrza. Wartość inwestycji to 26 mln złotych. 75 procent kosztów sfinansuje… » więcej 2020-07-30, godz. 20:15 Nysa chce sięgnąć po dotacje na inwestycje ekologiczne. Pozwolą one między innymi skuteczniej gospodarować deszc… Nawet około 18 milionów złotych na realizację inwestycji związanych z ekologią może trafić w najbliższym czasie do gminy Nysa. Aby móc ubiegać się… » więcej 2020-07-30, godz. 16:27 Energetyka Cieplna Opolszczyzny inwestuje. Do 2022 roku mieszkańcy Opola odczują mniejszą emisję pyłów i dwutlenku… Ponad 700 tysięcy złotych unijnej dotacji pozyskała Energetyka Cieplna Opolszczyzny na dwa ekologiczne zadania modernizacyjne. To 40 procent projektu wartego… » więcej 2020-07-30, godz. 10:00 Jak skutecznie zachęcać do wymiany pieców na systemy ekologiczne? Ogrzewanie indywidualne kotłami starej generacji… - Ogrzewanie indywidualne i transport - to dwa główne źródła zanieczyszczenia powietrza - ocenił w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Manfred Grabelus, dyrektor… » więcej 2020-07-29, godz. 13:05 Radni województwa przyjęli Program Ochrony Powietrza. Na poprawę potrzebny jest co najmniej miliard złotych Miliard 100 milionów złotych - tyle miałaby kosztować wymiana wszystkich 'kopciuchów' w województwie opolskim. Takie informacje zawarto w Programie Ochrony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »