Radio Opole » Gospodarka
2019-06-14, 19:45 Autor: Daniel Klimczak

Mieszkańcy Lubszy zablokowali DK 39. Domagają się, by obwodnica Brzegu omijała także ich wieś

Mieszkańcy Lubszy domagają się budowy obejścia wsi [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy Lubszy domagają się budowy obejścia wsi [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy Lubszy domagają się budowy obejścia wsi [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy Lubszy domagają się budowy obejścia wsi [fot. Daniel Klimczak]
Kilkudziesięciu mieszkańców Lubszy w powiecie brzeskim zablokowało dziś (14.06) przebiegającą przez wieś drogę krajową nr 39. Protestujący, przez dwie godziny przechodzili przez przejście dla pieszych domagając się budowy drogowego obejścia wsi.
Nadzieję na ograniczenie ruchu mieszkańcy wypatrywali w planowanej budowie obwodnicy Brzegu, jednak ich zdaniem, nowa droga nie ominie miejscowości.

- Wystąpiłem najpierw z oficjalnym pismem do generalnej dyrekcji. Otrzymałem odpowiedź, że nie wiadomo, gdzie się skończy droga. Według otrzymanych informacji od projektanta, droga ma się kończyć od strony Brzegu przed miejscowością Lubsza - wyjaśnia wójt Lubszy, Bogusław Gąsiorowski.

Protestujący przewidują, że po wybudowaniu obwodnicy Brzegu wraz z drugim mostem na Odrze, przez wieś będzie przejeżdżało nawet 3 razy więcej ciężarówek niż obecnie. Spory ruch już teraz sprawia im wiele trudności.

Mieszkańcy skarżą się nie tylko na natężenie ruchu, ale też na nadmierną prędkość, z którą poruszają się kierowcy. Jak wskazują, często dochodzi do sytuacji, w których nie da się bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Najbardziej o swoje bezpieczeństwo obawiają się starsi i dzieci.

Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na razie nie wskazuje, jaki będzie dokładny przebieg planowanej drogi, tłumacząc, że jest to dopiero wstępny etap inwestycji. Jak mówi rzecznik instytucji, Agata Andruszewska, zarządca skupia się przede wszystkim na obejściu Brzegu, choć opracowywane są jego różne koncepcje.

- Największe natężenie ruchu notujemy na odcinku wokół miejscowości Brzeg, a dalej na północ, natężenie ruchu znacząco spadam. Dlatego w pierwszej kolejności podjęliśmy prace studyjno-koncepcyjne dla obwodnicy miejscowości Brzeg - wyjaśnia.

Na razie zarządca nie podaje też, kiedy będzie znany ostateczny przebieg projektowanej drogi.
Bogusław Gąsiorowski
Mieszkańcy Lubszy
Agata Andruszewska

Gospodarka

2019-07-17, godz. 18:00 Nyski pośredniak zachęca seniorów do powrotu na rynek pracy Nyski urząd pracy stawia na aktywizację seniorów. W ramach pilotażowego programu, instytucja będzie zachęcać osoby po 60. roku życia do powrotu na rynek pracy. » więcej 2019-07-17, godz. 14:30 Praca wre na trasach powiatu brzeskiego Zgodnie z harmonogramem - jak zapewniają władze powiatu brzeskiego idzie przebudowa drogi Wójtowice - Sulisław. Prace są zaawansowane w 80%. » więcej 2019-07-17, godz. 13:00 Ostatni dokument przekazany. W sierpniu rusza budowa obwodnicy Niemodlina Jest zielone światło dla rozpoczęcia budowy obwodnicy Niemodlina. W urzędzie wojewódzkim w Opolu przekazano wykonawcy decyzję o udzieleniu Zezwolenia na Reali ... » więcej 2019-07-16, godz. 20:00 Kontrole PIP nie wykazały nadużyć w zakresie zatrudniania cudzoziemców Obcokrajowcy są coraz lepiej traktowani w pracy - wynika z kontroli inspekcji pracy, prowadzonych w firmach działających w naszym regionie. » więcej 2019-07-16, godz. 13:37 Zielone światło dla budowy obwodnicy Niemodlina Prace przygotowawcze do budowy obwodnicy Niemodlina idą zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2019-07-15, godz. 21:00 W prudnickim pośredniaku kończą się pieniądze na walkę z bezrobociem Krucho jest z funduszami na aktywne zwalczenie bezrobocia w powiecie prudnickim. Na ten cel miejscowy pośredniak otrzymał o jedną trzecią mniej pieniędzy niż ... » więcej 2019-07-15, godz. 14:59 Powrót kolei do Głubczyc jest możliwy? "Inwestycję trzeba by przeprowadzić od zera" Gość Loży Radiowej poseł PiS Jerzy Naszkiewicz w pierwszych dniach pracy w sejmie rozmawiał z kilkoma ministrami, władzami PKP PLK, aby uruchomić nieczynną od ... » więcej 2019-07-15, godz. 08:30 Otmuchów znalazł wykonawcę remontu domu kultury. Obiekt ma stać się miejscem spotkań i wymiany doświadczeń mieszkańców Po półrocznych próbach, władze Otmuchowa znalazły wykonawcę prac remontowych miejskiego domu kultury. » więcej 2019-07-14, godz. 18:30 W 2018 w Opolskiem oddano do użytku blisko 2400 mieszkań Rośnie liczba nowych mieszkań w regionie - wynika z danych urzędu statystycznego, który podsumował 2018 w temacie inwestycji w mieszkalnictwo. » więcej 2019-07-14, godz. 16:45 Nowa jakość na trasie Trawniki - Mierzęcin Zakończył się remont trasy Trawniki - Mierzęcin, w gminie Pawłowiczki. To droga prowadząca do największego zakładu pracy w okolicy. Inwestycja kosztowała mili ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »